Koronawirus w Polsce - apel Mateusza Morawieckiego
East News/23.10.2020 Warszawa Wiadukt kolejowy, Stadion Narodowy, ulica Targowa fot Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Autor Barbara Bujar - 29 Października 2020

Ważna zapowiedź premiera Morawieckiego. Rząd przygotował nowe rozwiązania do walki z epidemią

W związku z rosnącą ilością zakażeń koronawirusem w Polsce na Stadionie Narodowym powstał szpital tymczasowy. W czwartek odbyło się jego oficjalne otwarcie. Na wydarzeniu nie zabrakło oczywiście Mateusza Morawieckiego. Podczas przemówienia premier odniósł się do sytuacji w kraju, w tym ilości zajętych łózek. Ze specjalną prośbą zwrócił się także do protestujących.

Koronawirus w Polsce rośnie w siłę. W czwartek nastąpiło oficjalne otwarcie szpitala polowego na Stadionie Narodowym. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym dobowym rekordzie zachorowań. W ciągu jednej doby testy potwierdziły COVID-19 u 20 156 pacjentów. Korzystając z okazji, Mateusz Morawiecki postanowił podzielić się spostrzeżeniem, które jego zdaniem mogłoby pomóc w walce z epidemią.

Wkrótce zakaz wychodzenia z domu? Jest komentarz wicepremieraWkrótce zakaz wychodzenia z domu? Jest komentarz wicepremieraCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce. Mateusz Morawiecki apeluje do protestujących

Jak informuje Interia Wydarzenia, wystąpienie premiera rozpoczął komentarz na temat protestów polskiego społeczeństwa. Manifestacje od kilku dni odbywają się na ulicach miast. Ich powodem jest zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej, wyrok w tej sprawie zapadł dnia 22 października. Według Morawieckiego to jednak nie o tym powinny pisać media. Najważniejsza jest wciąż epidemia.

Jak zauważył szef rządu, protesty wiążą się ze zgromadzeniami, które – jak wiadomo od dawna – zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wobec tego zaapelował do Polaków, aby w trosce o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale także innych, przestali wychodzić na ulice w tak ogromnych skupiskach. W szczególności zwrócił uwagę na zdrowie osób starszych, które należą do grupy podwyższonego ryzyka.

- Mam apel do wszystkich protestujących - niech ten gniew, niech ta niechęć skupi się na mnie, na politykach, niech dotyka mnie, ale niech nie dotyka tych, których za dwa tygodnie może dotknąć, bo państwo protestujący zetkniecie się z jakimiś osobami starszymi, w autobusie, w domu, na spotkaniu i to może owocować dramatycznymi skutkami – przekazał Morawiecki.

Uwagę premiera przyciągnęło przede wszystkim wydarzenie planowane na piątek. 30 października ma odbyć się największy i najgłośniejszy jak do tej pory przemarsz ulicami Warszawy. Do stolicy mają przyjechać protestujący z całego kraju, by wyrazić swój sprzeciw związany z decyzją Trybunału Konstytucyjnego. Mateusz Morawiecki zaapelował, by manifestacja została odwołana.

- Bardzo gorąco o to proszę, ze względu na epidemię i COVID-19, ponieważ jest to zagrożenie dla życia naszych seniorów, ale umierają także ludzie młodsi (…) Oni są w domach i jeśli ktoś się z nimi spotka w weekend z tych ludzi, którzy zostali zakażeni, to tworzy bezpośrednie zagrożenie dla ich życia – przekonywał szef rządu.

Podczas swojej wypowiedzi Mateusz Morawiecki podał zupełnie inne rozwiązanie dla osób, które chcą protestować. Zaproponował im, by problemy rozwiązali dyskusją, w której uczestniczyć będą mogli także seniorzy. Taki sposób jego zdaniem może być równie skuteczny i o wiele bezpieczniejszy.

- Chrońmy seniorów, nasze społeczeństwo, nasze mamy, ojców, dziadków, żeby mogli żyć i prowadzić dyskusję publiczną – powiedział.

Dzisiaj grzeje: 1.Widzowie przecierali oczy ze zdumienia. Dziennikarz TVP wydał ważne oświadczenie, nikt się nie spodziewał
2.Głęboko skrywane tajemnice o ojcu Jarosława Kaczyńskiego wyszły na jaw. Nikt się nie spodziewał
3. Pierwsze objawy miażdżycy. Nie wolno ich lekceważyć

Ministerstwo Zdrowia przekazało zatrważające wieści. Kolejne granice przekroczone, epidemia wymknęła się spod kontroli?Ministerstwo Zdrowia przekazało zatrważające wieści. Kolejne granice przekroczone, epidemia wymknęła się spod kontroli?Czytaj dalej

Według premiera utrzymywanie bezpiecznego dystansu społecznego, który podczas protestów zostaje zaburzony, to pierwszy krok do pokonania pandemii koronawirusa. Poprosił Polaków, by o nim pamiętali. Sam zaś zapewnił, że sytuacja w szpitalach jest na bieżąco monitorowana, a łóżek dla zakażonych pacjentów przybywa. Na początku października było ich około 10 tysięcy, teraz jest ich 23 tysiące. Tylko ponad połowa, bo 14 tysięcy, ma być zajęta.

Ile jeszcze wytrzyma polski system ochrony zdrowia? Profesor Horban podaje niepokojące prognozyIle jeszcze wytrzyma polski system ochrony zdrowia? Profesor Horban podaje niepokojące prognozyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister się wygadał, rząd chce poskromić duże miasta. W grze lockdown w nowej postaci
  2. Demon's Souls na nowym zwiastunie. Wielki powrót legendarnego soulslike'a tuż-tuż
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Całkiem zamykają granicę, radykalna decyzja, problemy z powrotem do domu. Nasz sąsiad ogłosił
  7. Minister Zdrowia zachwycony tempem budowy szpitala tymczasowego. Rząd szykuje niespodziankę dla lekarzy

Następny artykuł