koronawirus w Polsce utrudnia diagnozowanie
fot. https://pixabay.com/ RyanMcGuire
Autor Natalia Niewczas - 30 Września 2020

Lekarze apelują do rządu. Domagają się pilnych zmian w strategii walki z koronawirusem, o co chodzi?

Koronawirus w Polsce wymusił na rządzących szybkie podejmowanie decyzji. Zdaniem polskich medyków, nowa zaproponowana na jesień strategia walki z COVID-19 nie zdała egzaminu. Lekarze wskazują, co stanowi obecnie jedną z najbardziej problematycznych kwestii.

Koronawirus w Polsce zaprowadził w kraju chaos, nieporządek i dezorganizacja w szczególny sposób dotyczą polskiej służby zdrowia. Zgodnie z wprowadzonymi we wrześniu regulacjami to lekarze pierwszego kontaktu mają kierować pacjentów na badania laboratoryjne potwierdzające lub wykluczające obecność koronawirusa w ramach teleporady. Mogą to zrobić jednak tylko w ściśle określonych warunkach.

Nie żyje 14-latek z Ośrodka Wychowawczego na Podkarpaciu. Szczegóły tragedii są porażająceNie żyje 14-latek z Ośrodka Wychowawczego na Podkarpaciu. Szczegóły tragedii są porażająceCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce uniemożliwia diagnozowanie pacjentów

Pojawienie się koronawirusa w Polsce w marcu 2020 roku przyczyniło się do nadwyrężenia polskiej służby zdrowia. Cierpliwość medyków została wystawiona na ciężką próbę: zgodnie z obowiązującymi przepisami lekarz POZ może wysłać pacjenta na testy na koronawirusa tylko wtedy, gdy występują u niego jednocześnie wszystkie cztery objawy: kaszel, duszność, podwyższona temperatura ciała oraz utrata węchu i smaku. Komplikacje zaczynają się w chwili, gdy pacjent nie doświadcza któregokolwiek z wyżej wymienionych symptomów.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, jeśli pacjent nie skarży się na przykład na duszności, zgodnie z nowymi zaleceniami Ministerstwa Zdrowia lekarz POZ powinien zbadać go osobiście. Co za tym idzie, musi odbyć się wizyta w lekarskim gabinecie albo wizyta domowa - obie opcje stanowią potencjalne zagrożenie zarówno dla pacjenta, jak i dla samego lekarza.

Lekarze zwracają także uwagę na przypadki, w których to bliscy osoby z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 doświadczają sugerujących chorobę objawów. Kwarantanna domownika nie zmienia procedur obowiązujących względem pozostałych mieszkańców danego lokalu. Choć zakażenie jest wówczas niemal pewne, brak jednego z czterech objawów również zmusza lekarza do wizyty domowej bądź wysłania pacjenta do przychodni.

– Wizyta domowa w środowisku, gdzie przebywa chory zakażony koronawirusem, to duży problem. Zaangażowanie środków ochrony, transport, procedury i czas, który musi poświęcić lekarz udający się na taką wizytę. Z kolei, jeśli pacjent ma odbyć wizytę w przychodni, musi uzyskać przepustkę w sanepidzie. Jest to wyzwanie administracyjne i organizacyjne – wyjaśnia doktor Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant do spraw medycyny rodzinnej.

Dzisiaj grzeje: 1. Dorota Gardias trafiła do szpitala. Jej stan jest ciężki, co się dzieje?
2.Zajrzysz do skrzynki i się zdziwisz. Podobne wezwania może dostać nawet 2 mln Polaków
3. Umarła w szpitalu, wcześniej zdążyła jednak wszystko nagrać. To, jak ją tam potraktowali, woła o pomstę do nieba

Przedstawicielka lekarzy POZ zwraca również uwagę na kwestię transportowania chorych na COVID-19 do szpitali, którzy mają dostać się tam samodzielnie. To problem nie tylko natury logistycznej; sprzeciw wobec podobnych procedur wyrażają również pracownicy oddziałów zakaźnych.

- To jest absurdalny pomysł, który zatka izby przyjęć. Będzie paraliż szpitali - ostrzegają lekarze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znaleźli porzuconą na drodze kobietę. Sprawdzili jej dokumenty i zamarli, zagraniczny kraj w żałobie
  2. Mieszkańcy USA przecierają oczy ze zdumienia. Jest wielkości dłoni i spadło z nieba
  3. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje gwiazda kultowego horroru
  4. Specjaliści biją na alarm. Mówią o "czerwonej lampce" dla ministerstwa zdrowia
  5. Objawy bywają niezwykle mylące. Coraz więcej osób umiera na niewydolność serca
  6. Zdecydowali karać nie tylko za kominki. Za grillowanie i koszenie trawy też grożą ogromne mandaty

Następny artykuł