kościół: celibat księży
unsplash Mateus Campos Felipe
Autor Klaudia Gaicka - 24 Września 2020

Zniesienie celibatu dla księży. Jesteście za?

Kościół katolicki uznaje celibat już od kilku wieków. Zdania na jego temat są jednak podzielone. Co ciekawe, nie występuje on tylko w tej religii, ale i w innych na całym świecie. Już na samym początku chrześcijaństwa zalecano duchownym wstrzemięźliwość seksualną.

Kościół katolicki zmienia się wraz z czasem, niektóre znane nam “od zawsze” prawa powstały tylko kilka wieków temu. W Kościele katolickim od samego początku kształtował się zwyczaj spontanicznego celibatu, który w miarę upływu czasu zaczęto traktować jako obowiązek.

Jak w Polsce leczy się COVID-19? Lekarz klinicysta wyznał całą prawdęJak w Polsce leczy się COVID-19? Lekarz klinicysta wyznał całą prawdęCzytaj dalej

Kościół uznaje celibat. Podobnie jest w innych religiach

Jednak już na samym początku chrześcijaństwa zalecano duchownym wstrzemięźliwość seksualną. Niezależnie od tego, czy żyli samotnie, czy mieli rodziny. Co ciekawe, nie uznawano ponownego zawarcia małżeństwa przez duchownych, którzy zostali wdowcami. W zakresie celibatu duchowieństwa nie było żadnych uregulowań prawnych. Żonaci mężczyźni byli dopuszczani do święceń.

Aktualne prawo kanoniczne Kościoła katolickiego przyzwala na wyświęcanie żonatych mężczyzn na księży w trzech przypadkach: w katolickich Kościołach wschodnich, wśród księży innych wyznań (np. anglikańskich, starokatolickich, ewangelickich), w wyjątkowych przypadkach Kościoła prześladowanego (np. w Czechosłowacji, czy ZSRR).

Podstawa teologiczna celibatu kościelnego tkwi w jego związkach ze święceniami, które na zawsze łączą duchownego z Jezusem Chrystusem. Celibat występuje nie tylko w kościele katolickim, ale również w innych religiach, np. buddyzmie. Buddyzm zalecał celibat od początku swojej historii. Swoim wiernym za przykład służył sam Budda, który za czasów młodości porzucił żonę. Od tamtej pory spędzał życie samotnie. Zasada ta obowiązuje także buddyjskich mnichów. Jednak w historii nie brak przypadków (szczególnie w Japonii), kiedy nie przestrzegano tej zasady.

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegała smutna wiadomość. Nie żyje znana polska piosenkarka, jej przeboje nucił cały kraj
2.W końcu jakaś obniżka, na zakupach odetchniesz z ulgą. Wiemy, co potanieje
3.Zamach na Donalda Trumpa. Ktoś wysłał do niego przesyłkę ze śmiertelnie niebezpieczną zawartością

Papież Franciszek sugerował także, że mimo iż sam jest zwolennikiem celibatu należy zastanowić się czy być może w szczególnych wypadkach również osoby nie powinno się dopuszczać do święceń osób nietrzymających celibatu. Nie było by to zupełnie nowe, ponieważ już teraz można się spotkać z przykładami księży, którzy legalnie posiadają żony i dzieci. Są to duchowni, którzy przeszli z kościoła protestanckiego do rzymskokatolickiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: samolot z prezydentem miał zderzenie. Fatalne informacje za granicy
  2. Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w Czarnobylu
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. Dopada cię jesienna chandra? Dodaj do kawy jedną porcję przyprawy, od razu poczujesz ulgę

Następny artykuł