kościół o maseczkach
fot. https://unsplash.com/ Daniel Tseng
Autor Natalia Niewczas - 27 Sierpnia 2020

Nowe rozporządzenia dla wiernych. Obostrzenia dotknęły też księży

Kościół, podobnie jak zakłady pracy czy punkty podstawowej opieki zdrowotnej, musiał dostosować się do realiów pandemii. W świątyniach od miesięcy obowiązuje zaostrzony sanitarny reżim. Ostatnio pojawiły się kolejne rozporządzenia.

Kościół ogłasza nowe obostrzenia. Zmiany mają dotyczyć w szczególności uczestniczących we mszy świętej księży. O dostosowanie się do wpływających na ogólne bezpieczeństwo rekomendacji apelował metropolita warszawski kardynał Nycz.

Ważna wiadomość dla wszystkich rodziców. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikatWażna wiadomość dla wszystkich rodziców. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikatCzytaj dalej

Kościół apeluje o odpowiedzialność

Kościół zaleca zachowanie szczególnej ostrożności - kuria archidiecezji warszawskiej wydała w środę ważny komunikat. W skierowanym do wiernych apelu metropolita warszawski przypomina o konieczności stosowania się do nadzwyczajnych zasad higieny, które mają być jednoczesnym wyrazem dbania o wspólne dobro. Wspomina również o nowych rekomendacjach.

Jak podaje portal wiadomości.radiozet.pl, kardynał Nycz obliguje do noszenia osłon twarzy nie tylko samych wiernych, ale i uczestniczących we mszy świętej księży. Zgodnie z zaleceniami warszawskiej kurii, każdy koncelebrujący mszę świętą duchowny powinien zakrywać nos i usta maseczką - jedyny wyjątek stanowi główny celebrans. Równie ważne pozostaje utrzymanie społecznego dystansu oraz zapewnienie wiernym dostępu do płynów dezynfekujących.

Komunikat przypomina, że w dobie pandemii możliwe jest udzielanie komunii świętej na dłoń wiernego. Jednocześnie kościół nie wyklucza udzielania komunii tradycyjnym sposobem.

- Pamiętajmy jednocześnie, że nie wolno odmówić komunii św. ani do ust, ani na rękę. Należy zadbać, aby komunia św. na rękę i do ust była udzielana w dwóch odrębnych miejscach, zaś w przypadku parafii pojedynczych najpierw pierwszym sposobem (na dłoń), a potem drugim - informuje komunikat.

Dzisiaj grzeje: 1. Główny inspektor sanitarny ostrzega. Już niedługo nawet kilka tysięcy zachorowań jednego dnia
2. Złe wieści dla seniorów na etacie. Niebawem ty też możesz stracić pracę


Cały czas obowiązuje także dyspensa. Osoby chore, starsze lub obawiające się zakażenia, są zwolnione z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Jednocześnie zachęca się korzystających z dyspensy wiernych do słuchania lub oglądania udostępnianych przez media transmisji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd zmienił zdanie. Chodzi o zakaz lotów
  2. Absolutnie nie wyrzucaj obierek z ogórka. Mają nieocenione zastosowanie
  3. Lekarze nie zostali nawet zapytani o zdanie. Jesienią służbą zdrowia zawładnie paraliż?
  4. Najwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydało pilny alert
  5. Polski ginekolog nie wytrzymał. Niektóre pacjentki wywołują u niego wstręt
  6. Pielęgniarka chciała zmienić coś w swoim wyglądzie. Nie spodziewała się aż takiej metamorfozy

Następny artykuł