Kot: korzyści dla zdrowia
fot. pexels.com/Nikhil Surve
Autor Karol Zaborowski - 14 Listopada 2019

Myślisz o przygarnięciu kota? Jego obecność pozytywnie wpływa na zdrowie

Kot tuż obok psa jest najpopularniejszym domowym pupilem. Czworonogi potrafią dotrzymać nam towarzystwa nawet w najbardziej depresyjne dni. Co więcej, pozytywnie działają na nasz organizm, co zostało potwierdzone badaniami naukowymi.

Kot może być naprawdę wspaniałym przyjacielem, chociaż nie da się ukryć, że te zwierzaki znacznie częściej niż psy lubią chodzić swoimi ścieżkami. Jednak nie oznacza to, że będą stronić od naszego towarzystwa. Każdy właściciel kota doskonale wie, ile taki zwierzak wymaga uwagi, aby zapewnić mu wszystko, co potrzebuje. Jednak nie działa to tylko w jedną stronę i koty we wspaniały sposób nam się odwdzięczają.

Dużo się mówi o pozytywnym wpływie psów na nasze zdrowie, jednak koty w tej kwestii również mają dużo do powiedzenia. Poczciwe mruczki świetnie sprawdzają się jako terapia antystresowa. Naukowcy potwierdzili badaniami, że dbanie o kota wydziela duże ilości hormonów szczęścia, a mruczenie czworonoga tylko polepsza ten efekt.

Podczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćPodczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćCzytaj dalej

Jak kot działa na nasz organizm

Stres to prawdziwa zmora dzisiejszego świata i nawet krótka chwila z naszym pupilem potrafi nas znacząco podnieść na duchu. Co więcej, dzięki zmniejszonej ilości stresu, spada ciśnienie krwi. Osoby borykające się z przewlekłym stresem bardzo często mają podwyższony puls, a także właśnie ciśnienie.

To prowadzić może do naprawdę poważnych chorób serca, takich jak zawał. Jak podaje portal wp.pl, według badań naukowych mieszkańcy domów, w których żyje kot, mają o 30% mniejsze szanse na zapadnięcie na choroby układu sercowo-naczyniowego. Jednak to jeszcze nie koniec ich pozytywnego wpływu na nas.

Koty często bywają wykorzystywane podczas terapii z dziećmi cierpiącymi na ADHD oraz z osobami obciążonymi demencją. Kontakt ze zwierzakiem uspokaja pacjentów i pomaga im w złapaniu lepszego kontaktu ze swoim terapeutą. Dodatkowo w obecności zwierząt znacznie łatwiej nam się otworzyć i opowiadać o swoich problemach.

Wróćmy jeszcze na moment do mruczenia, ponieważ według naukowców, ma ono naprawdę niesamowite działanie. Wedle obserwacji u kotów o wiele szybciej goją się wszelkie złamania niż u innych ssaków. Niektórzy specjaliści uważają, że jest to zasługa właśnie ich mruczenia, którego wibracje, mają przyspieszać proces gojenia. Teoretycznie powinno to również działać na ludzi.

Na koniec pozostawiamy kwestie związane z alergiami. Niektórzy rodzice tłumaczą, że nie chcą przygarnąć kota, bo boją się, że dziecko dostanie uczulenia. Jest to bardzo częsty błąd, ponieważ wedle badań obecność kota w domu zmniejsza szanse na pojawienie się alergii u dziecka. Oczywiście nie mówimy tu o przypadkach dziedziczenia alergii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tuż przed snem wzięła lek przeciwbólowy. Już się nie obudziła
  2. Zmiany podczas okresu, które powinny wzbudzić naszą czujność. Niektóre z nich wymagają natychmiastowej pomocy ze strony lekarza
  3. Nowa epidemia wśród dzieci. Do 2030 roku ma pochłonąć 11 mln ofiar
  4. Niebezpieczeństwo czychające w popularnych przekąskach. "Coś takiego widziałem pierwszy raz w życiu"

Następny artykuł