Krew: przełom w medycynie
fot. pexels.com/Pranidchakan Boonrom
Autor Karol Zaborowski - 5 Października 2019

Czeka nas przełom w medycynie? Rewolucyjny wynalazek może odmienić dotychczasową transfuzję krwi

Krew jest nam niezbędna do życia i jej transfuzja bywa konieczna do przeprowadzenia wielu zabiegów, jak i terapii. Niestety banki krwi od lat alarmują, że mamy do czynienia z poważnymi brakami, jeżeli chodzi o tę życiodajną substancję. Jednak już niedługo może się to zmienić.

Krew spełnia wiele funkcji w naszym organizmie, czego często nawet nie jesteśmy świadomi. To w końcu czerwone krwinki zapewniają nam transport tlenu po całym organizmie, a białe budują nasz układ odpornościowy, który codziennie musi zmagać się z niechcianymi gości. Dodatkowo to właśnie we krwi transportowane są wszystkie niezbędne elementy, których potrzebują nasze komórki do poprawnego funkcjonowania, a także życia. Niestety na skutek urazów lub też chorób, niektórzy pacjenci muszą przechodzić transfuzję krwi, która bywa naprawdę problematyczna.

Istotna jest zgodność grup krwi, których jest znacznie więcej niż standardowe 6 rodzajów, o których każdy z nas słyszał, a podanie nieprawidłowej grupy krwi dla chorego może nawet skończyć śmiercią. Do takich pomyłek dochodzi niezwykle rzadko, ale mimo to cały czas mamy problem z dostępnością krwi w bankach. Na szczęście przełomowy wynalazek japońskich naukowców może to zmienić.

Krew, którą można przetoczyć każdej osobie

Naukowcy od lat starają się znaleźć zamiennik dla naturalnej krwi, którą oddają dobrowolnie dawcy w centrach krwiodawstwa na całym świecie. Jednak jest to bardzo skomplikowany i żmudny proces, ponieważ naukowcy muszą zarówno znaleźć sposób rozwiązujący problem zgodności grup, jak i sprawić, aby ich wynalazek pełnił wszystkie funkcje normalnej krwi.

Mogłoby się wydawać, że jest to wręcz niemożliwe, jednak ostatnio japońscy naukowcy ogłosili niebywały przełom w swoich badaniach. Jak podaje portal WP.pl specjaliści z National Defense Medical College opracowali sztuczną krew, którą w przyszłości będzie można przetoczyć dowolnej osobie niezależnie od tego, jaką ma grupę.

Aktualnie są prowadzone testy na królikach, które są niezwykle obiecujące i dają nadzieję milionom pacjentów na całym świecie. Podczas pierwszych eksperymentów przeżyło 60% zwierząt, jednak teraz naukowcy twierdzą, że przeżywalność jest taka sama, jak przy podawaniu prawdziwej krwi.

Oczywiście potrzebne jest jeszcze przeprowadzenie innych testów na kolejnych zwierzętach, a także na ludziach, aby mieć pewność, że sztuczna krew będzie spełniać wszystkie pokładane w niej nadzieje. Jednak jeżeli zespołowi naukowców uda się ten wyczyn, to będziemy świadkami prawdziwego przełomu w medycynie, który może rozwiązać wiele problemów, z którymi lekarze i chorzy borykają się każdego dnia.

Następny artykuł