krew_badania
pixabay_allinonemovie
Autor Damian Witoń - 8 Lutego 2020

Badania krwi mogą dać wiele informacji na temat naszego zdrowia. Warto wiedzieć, jak je interpretować

Krew bardzo często pobierana jest w celu wykonania analiz, które mogą powiedzieć wiele o stanie zdrowie człowieka. Wyniki podawane są jako szereg oznaczeń i wartości liczbowych, które mogą wydawać się trudne do odczytania. Warto jednak nauczyć się wyciągać z nich wnioski.

Krew jest bezcennym źródłem wiedzy na temat kondycji ludzkiego organizmu. Dzięki jej badaniom można odkryć wiele groźnych chorób oraz nieprawidłowości. Trzeba jednak posiadać odpowiednią wiedzę, pozwalającą na poprawne odczytanie wyników badań tego niezwykle ważnego dla życia płynu.

Rakotwórcze produkty. Lepiej ich unikaćRakotwórcze produkty. Lepiej ich unikaćCzytaj dalej

Krew może powiedzieć wiele o stanie zdrowia naszego organizmu

Istnieje bardzo wiele badań, które można zrobić na podstawie pobranej z ciała człowieka próbki krwi. Ich wyniki najczęściej podawane są przy pomocy skomplikowanych z pozoru skrótów oraz wartości liczbowych. Warto wiedzieć jakie wnioski można wyciągnąć na ich podstawie.

Bardzo często badania krwi obejmują pomiar hemoglobiny, która w skrócie oznaczana jest jako HGB. Jej niedobór występuje przy anemii. Normalnie w ciele mężczyzny powinno być jej od 7,4 do 10,5 mmol/l (lub 13,5-17,5g/d), natomiast u kobiet norma to 6,8-9,3 mmol/l (lub 11,5-15,5 g/d). Skrót MCH dotyczy średniej zawartości hemoglobiny w krwince czerwonej. Wartości przypisane do niego informują nas o tym, czy w erytrocytach istnieje jej nadmiar lub niedobór. Norma MCH wynosi od 26 do 32 pg. Spadek poniżej wartości minimalnej może świadczyć o niedoborze żelaza, który z kolei przyczynia się często do anemii.

W wynikach badań krwi znajdziemy także prawdopodobnie informację na temat ogólnej ilości erytrocytów w niej zawartych. Jest ona oznaczana skrótem RBC, a jej normy to od 4,5 do 6,5 M/µl dla mężczyzn i od 3,9 do 5,6/µl dla kobiet. Nadmiar RBC jest niezwykle rzadki i występuje u osób powracających z wypraw wysokogórskich lub jest efektem choroby nazywanej czerwienicą właściwą. Z kolei niedobór może towarzyszyć chorobom nerek, anemii, niedoborom witaminy B12 i krwotokom wewnętrznym.

Badania krwi obejmują równiez pomiar leukocytów, które określa się literami WBC. Ich odpowiednia ilość dla zdrowia to od 4,1 do 10,9 K/µl. Jeśli zostanie przekroczona, można podejrzewać z dużym prawdopodobieństwem stan zapalny obecny w organizmie. Jeżeli natomiast wynik WBC będzie za mały, to oznaczać będzie zmniejszoną odporność.

Krew oddana do laboratorium pozwoli także na odczytanie z niej ilości limfocytów, które oznaczane są skrótem LYM. Jak podaje portal medonet.pl, u zdrowego człowieka powinno być ich od 20 do 45 procent ( lub od 0,6 do 4,1K/µl). Niedostateczna ilość limfocytów we krwi to możliwe zakażenie wirusowe, natomiast nadmiar może występować przy nadczynności tarczycy, zapaleniu nerek oraz niektórych chorobach nowotworowych. Nie należy się nim niepokoić u dzieci do czwartego roku życia, gdyż jest u nich naturalny.

Przeglądając wyniki badań możemy natknąć się także na skrót PLT. Informuje on o ilości płytek krwi, która normalnie wynosić powinna od 140 do 440 K/µl. Jeżeli jest ich za mało, można podejrzewać zaburzenia w produkcji szpiku, które występują podczas białaczki lub raku kości. Mała ilość płytek krwi może być też efektem zażywania niektórych leków oraz działania bakterii. Z kolei dużą zaobserwować można przy niedoborze żelaza, zakażeniach oraz w ciąży.

Interesujących informacji na temat zdrowia dostarcza również obserwacja średniej objętości krwinki czerwonej, której dotyczy skrót MCV. Normalnie powinna mieć ona od 80 do 97 fl. Przekroczenie dolnej granicy nazywane jest mikrocytozą, która zdarza się przy niedoborach żelaza. Wyniki plasujące się nieznacznie powyżej umownej granicy maksymalnej nie powinny być powodem niepokoju, chyba że wykraczają poza 110fl. W takim wypadku podejrzewa się najczęściej niedobory witaminy B12, kwasu foliowego i niedokrwistość.

Powyższe pomiary są tylko jednymi z wielu, jakich można dokonać na podstawie analizy próbki krwi. Badanie może dostarczyć wielu cennych informacji na temat zdrowia, dlatego powinniśmy wykonywać je regularnie, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych objawów, które mogą nas niepokoić. Jego wyniki najlepiej jest jednak skonsultować z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nauczycielka kazała uczniom zrobić sobie zdjęcia. W życiu nie spodziewali się, do czego je wykorzysta
  2. Wiemy, jak wygląda grób Romualda Lipko. Wybrał niespodziewane miejsce pochówku
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wystarczy zjeść 3 sztuki dziennie, a efekty sprawią, że opadnie Ci szczęka. Niezwykłe właściwości

Następny artykuł