Niebieski kolor żył, który widoczny jest pod cienką skórą, to iluzja optyczna
unsplash/ Sincerely Media
Autor Aneta Młodawska - 16 Maja 2020

Skoro krew jest czerwona, to dlaczego żyły mają niebieski kolor? Odpowiedź może zaskoczyć

Krew dotlenia, odżywia i oczyszcza tkanki z produktów przemiany materii. Stanowi około 7% masy ciała i dociera do każdej jego komórki. Nie każdy jednak wie, dlaczego żyły, w których płynie krew, wyglądają na niebieskie.

Krew spełnia wiele istotnych zadań, mających na celu podtrzymanie procesów życiowych. W jej skład wlicza się osocze, krwinki białe, krwinki czerwone, a także płytki krwi. Około 60% składu krwi stanowi osocze, które składa się w większości z wody, związków organicznych i nieorganicznych, takich jak białka, kwasy tłuszczowe, glukoza, witaminy i sole mineralne.


W organizmie człowieka znajduje się około 5 litrów krwi, która cały czas krąży przez sieć naczyń krwionośnych. Krew ma zabarwienie czerwone lub różowe. Jej barwa zależy od ilości barwnika, czyli hemoglobiny. Wiele osób zastanawia się jednak, dlaczego żyły mają niebieski kolor mimo tego, że krew, która w nich płynie jest czerwona.

Wywieźli 16-latkę do lasu. Na miejsu zaczeli ją bić kijem golfowymWywieźli 16-latkę do lasu. Na miejsu zaczeli ją bić kijem golfowymCzytaj dalej


Niebieski kolor żył, który widoczny jest pod cienką skórą, to iluzja optyczna


Naukowcy co rusz odkrywają coś nowego i bardziej zaskakującego na temat ludzkiego ciała. Choć wiedza o organizmie człowieka jest ogromna, wielu ludzi wciąż nie wie, dlaczego żyły są niebieskie, skoro płynie w nich czerwona krew. Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta.

Krew zawsze ma czerwony kolor. Za to za niebieski kolor żył, który widoczny jest pod cienką skórą, odpowiada po prostu iluzja optyczna. Główną rolę odgrywa tu światło. Promienie padają na powierzchnię, są przez nią absorbowane i odbijane. Skóra nie absorbuje wiele światła, krew "łapie" go o wiele więcej, dlatego też możemy niektóre żyły zauważyć. Choć nasze ciało skrywa wiele zagadek, ta prosta iluzja nie jest niczym tajemniczym.

Dzisiaj grzeje: 1. Przełom na skalę Europy. Słowenia ogłosiła koniec epidemii

2. Ważny zakaz przedłużono do końca lipca. Zapadła oficjalna decyzja

Krew człowieka jest czerwona przez zawarte w niej żelazo i nigdy nie zmienia swojego koloru. Z kolei w królestwie zwierząt kolor krwi zależy od substancji, jakie się w niej znajdują. Jak podaje portal webniusy.pl, niektóre zwierzęta posiadają w swojej krwi więcej miedzi niż żelaza, co w połączeniu z tlenem tworzy niebieską krew. Z kolei krew pijawek zawiera żelazo, jednak w mniej skoncentrowanej formie, przez co ich krew nabiera zielonego odcienia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyrzucanie obierek po ogórkach jest niewybaczalnym błędem. Zachowaj je z ważnego powodu
  2. Uwielbiany muzyk miał wypadek. Niestety, nie żyje. Fani są załamani
  3. Normy przekroczone ponad 40 razy. Rakotwórcza substancja w kaszach jaglanych
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce
  5. Przez tydzień piła koktajl z kurkumy. Efekty okazały się powalające
  6. Dodatek solidarnościowy możliwy jeszcze w ciągu 14 dni. Tysiące Polaków dostanie 1300 plus przez kilka miesięcy

Następny artykuł