Krwawienie: toaleta
pixabay_congerdesign
Autor Damian Witoń - 15 Czerwca 2020

Krew na papierze toaletowym może wskazywać na wiele niebezpiecznych chorób. Nie warto jej lekceważyć

Krwawienie z odbytu może być oznaką bardzo niebezpiecznych dla życia człowieka chorób. Jeżeli zatem zauważymy krew na papierze toaletowym, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Krwawienie z odbytu jest objawem, którego nie można lekceważyć. Często wskazuje on bowiem na poważne dolegliwości, które nieleczone mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Kiedy zatem zobaczymy, że krew obecna jest w naszym stolcu lub zostaje na papierze toaletowym, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

400 milionów dawek szczepionki trafi do Europy. Koncern farmaceutyczny podpisał już umowę400 milionów dawek szczepionki trafi do Europy. Koncern farmaceutyczny podpisał już umowęCzytaj dalej

Krwawienie z odbytu to objaw, którego lepiej nie bagatelizować

Przyczyn krwawienia z odbytu może być co najmniej kilka. Zdarza się, że swoje źródło ma ono w jelicie grubym. Możliwe jest również samo podrażnienie odbytu. Podstawową różnicą jest to, czy krew występuje w świeżej postaci na papierze toaletowym, czy jest strawiona i przemieszana z kałem. W pierwszym przypadku przyczyna problemu zlokalizowana jest zazwyczaj w samym odbycie lub jego okolicach. W drugim znacznie groźniejszym, oznacza, że możemy cierpieć na choroby układu pokarmowego.

Zdecydowanie najczęstszym powodem krwawienia z odbytu są hemoroidy, czyli guzki krwawnicze. Zdarza się również, że jest ono objawem nowotworu jelita grubego, dlatego pod żadnym pozorem nie należy go lekceważyć. Innymi przyczynami jego występowania mogą być także polipy jelita grubego, zmiany zapalne i naczyniowe, uchyłki jelita grubego i szczelina odbytu.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Już dziś w Biedronce za 1 złoty zyskasz o wiele więcej. Sieć przygotowuje się na szturm klientów

W przypadku wystąpienia krwawienia z odbytu wykonuje się przeważnie badanie palcem (per rectum) oraz badanie endoskopowe jelita grubego zwane również kolonoskopią. Leczenie uzależnione jest oczywiście od przyczyny występowania dolegliwości. Jeżeli są nią hemoroidy, stosuje się środki używane miejscowo. Jedynie w szczególnie ciężkich przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Stany zapalne, jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, leczone są farmakologicznie. Z kolei polipy usuwa się endoskopowo. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą poprzedzać rozwój raka, który zazwyczaj wymaga operowania oraz stosowania chemioterapii. Krwawienie z odbytu mogą powodować również niektóre leki o działaniu przeciwzakrzepowym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda w trasie. Auto SOP uderzyło w pojazd z rodziną z dziećmi
  2. Andrzej Duda odwiedził gwiazdy programu "Rolnik szuka żony". Co tam się wydarzyło?
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Marcin Gortat wyjawił swoje plany na oczach całej Polski. W TVN powiedział co będzie robił na emeryturze

Następny artykuł