Krwawienie z dziąseł może być poważnym problemem. Na co wskazuje i kiedy wymaga interwencji specjalisty?

Zdrowie a krwawienie z dziąseł
pixabay.com/National Cancer Institute
Autor Barbara Bujar22.11.2020

Krwawienie z dziąseł to wyraźna oznaka problemów ze zdrowiem. Bez względu na przyczynę zawsze świadczy o powstaniu stanu zapalnego w jamie ustnej. Czasem krew może pojawić się wskutek niegroźnego zapalenia, ale zdarza się, że jest spowodowane zapaleniem przyzębia, które po czasie prowadzi nawet do wypadania zębów. W związku z tym nie należy zwlekać i szybko skonsultować się ze swoim dentystą.

Problem krwawiących dziąseł występuje się u wielu osób, jednak nie wszyscy łączą go ze zdrowiem. Warto wiedzieć jednak, że pojawienie się krwi w jamie ustnej nie jest normalne nawet podczas szczotkowania. Objaw występuje za każdym razem, gdy w okolicy dziąseł rozwija się stan zapalny.

Jak podaje Krok do Zdrowia, krwawienie z dziąseł w każdym przypadku powinno zostać skonsultowane ze stomatologiem. Specjalista powinien przyjrzeć się jamie ustnej pacjenta, nawet jeśli krew pojawia się w niej sporadycznie. Dolegliwość może bowiem świadczyć o zapaleniu dziąseł, chorobie dziąseł lub chorobie przyzębia.

Szpital wrzucił do sieci porażające nagranie. Jak wygląda pandemiczna rzeczywistość?Szpital wrzucił do sieci porażające nagranie. Jak wygląda pandemiczna rzeczywistość?Czytaj dalej

Zdrowie a krwawienie z dziąseł. Zobacz, dlaczego warto pójść do dentysty

Krwawieniu z dziąseł zwykle towarzyszą także objawy dodatkowe – w jamie ustnej pacjenta pojawia się zaczerwienienie i obrzęk. Główną przyczyną takich dolegliwości jest nieprawidłowa higiena. W związku z tym specjaliści apelują, by dwa razy dziennie myć zęby oraz przestrzenie międzyzębowe.

Lekceważenie odpowiedniego sposobu szczotkowania zębów i czyszczenia jamy ustnej powoduje, że obecne w niej bakterie tworzą płytkę nazębną, która z czasem osadza się na zębach. W efekcie kawałki jedzenia oraz śluzu zostają między zębami i powodują stany zapalne.

Płytkę nazębną można usunąć w gabinecie stomatologicznym. Jeśli pacjent nie zdecyduje się na zabieg, na jego zębach zacznie osadzać się kamień. On także odpowiada za wypływanie krwi z dziąseł do jamy ustnej.

Aby uniknąć problemu, oprócz prawidłowej higieny, wskazane są również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli obie czynności ostaną zaniedbane, w okolicy dziąseł może dojść do rozwinięcia się poważnych stanów zapalnych. Jednym z nich jest zapalenie dziąseł.

Schorzenie to najbardziej znana choroba dziąseł. Objawia się krwawieniem oraz wspomnianym wcześniej obrzękiem i zaczerwienieniem. Choć nie jest groźna, powinna zostać skonsultowana z dentystą. Zapalenie dziąseł wpływa bowiem na stan podstawy zębów i prowadzi do powstania zapalenia przyzębia.

Zapalenie przyzębia to dużo gorsza forma i niestety często występująca forma choroby dziąseł. Powoduje uszkodzenia kości, w których mieszczą się zęby, a wskutek zbyt dużych zniszczeń prowadzi do utraty zębów.

Dzisiaj grzeje: 1.Pojawiają się, gdy spożywamy zbyt wiele cukru. Objawy, których lekceważenie może skończyć się bardzo źle
2.Żałoba w TVP. Nie żyje uwielbiany dziennikarz, przegrał walkę z koronawirusem
3.Nietypowy objaw raka piersi. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniom

Obrazy Pacjenci.pl"Nie wyrzucajcie pacjentów z łóżek!" Jurek Owsiak apeluje i zwraca uwagę na poważny problemCzytaj dalej

Przypomnijmy, że w trosce o zdrowie należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej (przynajmniej dwa razy na dzień) oraz regularnych wizytach u dentysty. Warto także zrezygnować z nałogów. Picie alkoholu oraz palenie tytoniu bardzo niekorzystnie wpływają na kondycję zębów człowieka.

Objawy zakwaszenia organizmu. Lepiej ich nie lekceważyć, gdyż może prowadzić do bardzo groźnych powikłańObjawy zakwaszenia organizmu. Lepiej ich nie lekceważyć, gdyż może prowadzić do bardzo groźnych powikłańCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Marcelina Zawadzka pręży boskie ciało na wakacjach w egzotycznym kraju. Internauci zwrócili uwagę na jedno
  2. Na jego dom spadł meteoryt. Dziś jest milionerem, niezwykła historia
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie
  5. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  6. Do sieci wyciekło wstrząsające nagranie starcia kobiety z policją. Nie mogli zapanować nad psem, stało się najgorsze
  7. Już zapowiedziano, zacznie się w najbliższą sobotę w całej Polsce. Strajk Kobiet na protest wybrał dzień szczególny dla Polek

a

Następny artykuł