Ksiądz koronawirus
unsplash.com Josh Applegate
Autor Klaudia Bochenek - 29 Sierpnia 2020

Ksiądz zarażony koronawirusem. Sanepid poszukuje wiernych

Ksiądz pozytywnie przeszedł test na koronawirusa. Teraz sanepid poszukuje wiernych, którzy mieli kontakt z duchownym. Parafia musiała całkowicie zmienić swój tryb pracy, pojawiły się ważne informacje dla wszystkich zainteresowanych. O sprawie jako pierwszy poinformował TVN24.

Ksiądz z parafii w Proszowicach okazał się być zakażony koronawirusem. Internautka przesłała redakcji TVN24 zdjęcie kartki, która została wywieszona na drzwiach kościoła - odwołano poranne msze, a duchowni z zewnątrz zajmą się sakramentami. Parafia również szybko zareagowała i wydała oświadczenie dotyczące bezpieczeństwa i dalszego funkcjonowania.

Porażające nagranie z polskiego SOR-u. Mężczyzna z bólu nie miał siły iść, nikt nie udzielił mu pomocyPorażające nagranie z polskiego SOR-u. Mężczyzna z bólu nie miał siły iść, nikt nie udzielił mu pomocyCzytaj dalej

Ksiądz z koronawirusem, sanepid wydał ważny apel

Wierni, który w ciąugu ostatniego tygodnia, licząc okres do dnia 27 sierpnia, zauważą u siebie podejrzane objawy, muszą zgłosić się do lokalnego sanepidu. Oczywiście nie każdy uczestnik mszy musi być zarażony, ale mogło to nastąpić np. podczas przyjmowania komunii (dotyk) lub podczas spowiedzi (bardzo bliski kontakt ze spowiednikiem przez kraty).

- Jeśli jednak osoby biorące udział w nabożeństwach w naszej parafii w trakcie ostatniego tygodnia (do dnia 27.08.2020) poczują się źle i wystąpią u nich objawy, które towarzyszą zakażeniu (temp. 38°C, duszności, kaszel, utrata smaku i węchu) proszone są o telefoniczny kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu oraz z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Proszowicach - można przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie parafii w Proszowicach.

Parafia postanowiła poprosić o pomoc księży z innych okolicznych kościołów, aby pomogli w tym trudnym czasie. Porannych mszy nie będzie, odbędą się tylko popołudniowe, o godzinie 18:00 w dni powszednie, poprzedzone spowiedzią. W niedziele nic się zmienia. 5 września miała odbyć się uroczystość pierwszej komunii świętej oraz ślub - tymi ważnymi wydarzeniami również zajmą się zaprzyjaźnieni księża, nie ma potrzeby niczego przekładać. W oświadczeniu czytamy, że kościół został odpowiednio wyczyszczony i zdezynfekowany.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. NBP wprowadza do obiegu nową monetę. Nominał zaskakuje

- Wikariat - jako miejsce przebywania zakażonego - jest pod ścisłą kwarantanną. Zakażony nie może go opuścić, ani nikt nie może wejść na jego teren w celu kontaktu z chorym - można przeczytać w ostatniej części komunikatu parafii, której dowodzi ksiądz Jan Zwierzchowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Klamka zapadła, minister nie daruje. Sprawa trafi do prokuratury
  2. Minister edukacji informuje, rodzice powinni zwiększyć czujność. Powrót do szkoły wiąże się z jednym ważnym obowiązkiem
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Dramatyczne wyznanie Otylii Jędrzejczak. Straciła dziecko, nie mogła liczyć na partnera

Następny artykuł