księżyc i jego wpływ na ludzki organizm
unsplash_Aron Visuals
Autor Aneta Młodawska - 18 Lutego 2020

Wpływ księżyca na organizm człowieka. Czy naprawdę istnieje?

Księżyc zawsze fascynował ludzi. Przez wieki ludzie prowadzili nad nim badania, a czasem na jego podstawie próbowali przewidzieć swoją przyszłość oraz zbadać stan zdrowia. Ponieważ Księżyc wpływa na wiele aspektów życia na Ziemi, ludzie wierzyli również, że może wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne. Warto dowiedzieć się, jaki wpływ na ludzki organizm ma ten naturalny satelita ziemi.

Księżyc i jego fazy od dawna budzą zainteresowanie. Już setki lat temu medycyna ludowa opierała się na wierzeniach, że fazy księżyca mogą być sprzymierzeńcem w trakcie leczenia. Współczesne badania potwierdziły tezę, że poszczególne fazy księżyca mogą oddziaływać nie tylko na nasze zdrowie, ale też wpływać na samopoczucie i zachowanie.

Dzieje się tak dlatego, że wszystkie żywe organizmy w przeszło 80 procentach składają się z wody. To właśnie zawartość wody w ludzkim organizmie sprawia, że księżyc ma na nas wpływ. Czy jest on tak duży, jak wiele osób uważa?

Jego córka nie wybudziła się po wypadku. Pan Rafał Jego córka nie wybudziła się po wypadku. Pan Rafał "dziękuje" za przekazanie 2 mld złotych na TVPCzytaj dalej

Księżyc od zarania dziejów znany był ze swego wpływu na ludzki organizm

Przez lata powstało mnóstwo mitów dotyczących magicznego wpływu księżyca na ludzki organizm. Niektóre z nich udało się zweryfikować naukowcom. Jak podaje portal stronazdrowia.pl, naukowcy z Kanady przez 3 lata analizowali zachowanie ponad 770 pacjentów cierpiących m.in. na różnego rodzaje zaburzenia psychiczne, ataki paniki oraz osoby podejmujące próby samobójcze. Badacze sprawdzali, w jaki sposób uczestnicy badania zachowują się podczas dni, w których wypadała pełnia księżyca. Wyniki badań opisane na łamach „General Hospital Psychiatry” nie wykazują, by podczas pełni dochodziło do zmiany w zachowaniu pacjentów. Księżyc może jednak mieć związek z jakością naszego snu. Naukowcy pod kierunkiem Christiana Cajochena z Centrum Chronobiologii w Bazylei udowodnili, że podczas pełni budzimy się statystycznie 20 minut wcześniej. Zasypianie zajmuje nam wtedy średnio 5 minut dłużej niż zwykle. Na dodatek nasz sen jest statystycznie 30 proc. płytszy niż w inne dni. Zespół specjalistów ze Szwajcarii po przeprowadzeniu serii badań klinicznych wykazał, że podczas pełni księżyca dochodzi do zmniejszenia poziomu melatoniny w organizmie, przez co trudniej nam się wyspać.

Na nasz apetyt podczas pełni księżyca mogą wpływać wahania poziomu hormonów. Oprócz zmian dotyczących poziomu melatoniny może wtedy dochodzić także do blokowania syntezy serotoniny. Zmiany hormonalne mogą oddziaływać nie tylko na nasz nastrój, ale także wzmagać ochotę na jedzenie. Ponadto podczas pełni możemy obserwować zmianę w intensywności odczuwania nut smakowych wina. Doświadczeni kiperzy powołują się na wyniki badań biochemików, którzy udowodnili, że podczas pełni niektóre rośliny mogą pobierać z gleby więcej tlenu. Większa ilość jonów dodatnich w atmosferze, która obserwowana jest w tej fazie księżyca, może wpływać na ich cykl wegetacyjny. Zmiany te mogą zatem nieznacznie wpływać na smak wina. Ciekawy jest fakt, iż lekarze od lat obserwują, że w dni, w które wypada pełnia na porodówkach, pojawia się więcej ciężarnych kobiet gotowych do rodzenia dzieci. Naukowcy nie potwierdzają, by pełnia miała bezpośrednie odzwierciedlenie w statystykach urodzeń, niemniej jednak mogą mieć z tym związek zmiany hormonalne, których doświadczamy.

Księżyc wpływa na skłonność do nietypowych zachowań

Wielu ludzi jest przekonanych, że podczas pełni łatwiej jest się narazić na wszelkiego rodzaju konflikty. Podczas pełni niektórzy mogą czuć się nieco inaczej niż zwykle, ze względu na hormony. Wahania ich poziomu czasami mogą spowodować, że będziemy bardziej skłonni do nietypowych reakcji. Istnieją naukowe podstawy do tego, by sądzić, że pełnia księżyca może sprzyjać nietypowym zachowaniom. Badacze z Uniwersytetu Michigan wykazali, że statystycznie najwięcej chybionych inwestycji, które często nie miały żadnego racjonalnego uzasadnienia, podejmowano w dni, w które wypadała pełnia księżyca. Dane na ten temat pochodziły z 24 giełd na świecie i były wyznaczane na podstawie wskaźnika Dow Jones. Podczas nowiu średni wzrost kursów był 2 razy wyższy niż w dni, w które była pełnia.

Istnieje również przekonanie, że podczas pełni lepiej nie decydować się na poważne operacje chirurgiczne. Wśród wielu pracowników służby zdrowia krążą legendy o tym, że podczas pełni częściej dochodzi do dramatycznych zdarzeń na izbach przyjęć. W trakcie tej fazy księżyca naczynia krwionośne mogą być bardziej ukrwione, a ze względu na wahania hormonów, może się zmienić także próg naszej wrażliwości na ból. Nie ma jednak oficjalnych danych, które mogłyby potwierdzić, że istnieje związek pomiędzy pełnią księżyca a wyższym ryzykiem krwotoku podczas zabiegów.

Dzisiaj grzeje: 1. Sygnały wysyłane przez naszą wątrobę, gdy ma już dosyć. Dostrzeżesz je gołym okiem

2. Kinga Duda migiem ulotniła się za granicę. Właśnie wyciekł pilnie strzeżony powód, prezydent nie mógł dłużej milczeć

Kolejna pogłoska na temat księżyca mówi, że pełnia sprzyja agresji. W brytyjskim Brighton od lat na ulicach pojawiają się wtedy dodatkowe patrole, które mają zapobiec bójkom czy atakom nożowników. Mimo że nie ma danych statystycznych, które mogłyby wykazać wzrost liczby przestępstw popełnianych podczas pełni, utarło się przekonanie, że służby porządkowe nie narzekają wtedy na nudę. Podczas pełni księżyca może dochodzić do obniżenia poziomu serotoniny, która ma bezpośredni wpływ m.in. na nasz nastrój. Chorzy na depresję mogą ulegać wtedy gwałtownym zmianom nastroju. Powstało zatem przekonanie, że podczas pełni popełnia się więcej samobójstw, jednak nie ma na to żadnych naukowych dowodów. Jak widzimy, wpływ księżyca na funkcjonowanie ludzkiego organizmu istnieje, jednak nie jest on tak duży, jak uważa wiele osób. W czasie pełni możemy mieć kłopoty ze snem lub zauważyć zmianę nastroju, jednak nie ma się czym przejmować, gdyż zmiany te są niemal nieodczuwalne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kompromitacja, nagrali Polaka z ukrycia w restauracji. Zrobił upokarzającą rzecz, przyniósł wstyd Polsce
  2. Kinga Rusin pozywa TVP. Padły mocne słowa, odszkodowanie chce przeznaczyć na onkologię
  3. GIS ostrzega przed poradami Jerzego Zięby. "Jest to działanie szczególnie groźne i niebezpieczne"
  4. Nie jesz mięsa, ale potrzebujesz białka? Lista produktów polecanych dla Ciebie
  5. Nikt nie chciał go zatrudnić przez autyzm. Teraz sam pomaga innym
  6. Ogromny wzrost rachunków domowych. Polska rodzina musi przygotować się na kolejne spore podwyżki opłat

Następny artykuł