Kubuś Puchatek i jego przyjaciele to przykłady osób chorych psychicznie
fot. pxhere.com
Autor Barbara Bujar - 6 Sierpnia 2020

Kultowe postacie z bajek były chore psychicznie? Teoria, która może zniszczyć wspomnienia z dzieciństwa

Kubuś Puchatek to bezsprzecznie jedna z najbardziej lubianych bajek, która urzekła już wiele pokoleń. Mieszkańcy Stumilowego Lasu to znane postaci, które mimo różnych charakterów są ze sobą na dobre i na złe, a razem przeżywają najlepsze przygody. Zapewne nikt z widzów i czytelników nie mógłby powiedzieć o nich niczego złego. Istnieje jednak teoria, która może ten pogląd zmienić. Według niej Puchatek i jego przyjaciele przejawiali widoczne objawy chorób psychicznych.

Kubuś Puchatek to fantastyczna historia najbardziej rozpoznawalnego misia na świecie. O przygodach, które w Stumilowym Lesie przeżywał wraz ze swoimi przyjaciółmi, czytały nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Popularność książki sprawiła, że po czasie doczekała się ona adaptacji filmowej. Dziś fani mogą cieszyć się jej różnymi wersjami, sięgać po oryginalny druk albo wybierać coraz to nowsze krótkie historyjki, które stale dostępne są w księgarniach.

Bohaterowie przygód Kubusia Puchatka od wielu lat cieszą się nieustającą sympatią. Mimo upływu czasu zarówno starsi, jak i młodsi wciąż uwielbiają misia o małym rozumku, którego nie wyobrażają sobie bez słoika miodu w łapce. Równie wielką sympatią darzeni są przez nich jego towarzysze. Postaci, takie jak Prosiaczek, Tygrysek albo Kłapouchy to dla wielu z nas najważniejszy symbol dzieciństwa. Z biegiem lat nie wszyscy patrzą jednak tak samo na swoich ulubionych bohaterów. Niektórzy doszukują się w nich objawów chorób psychicznych.

Andrzej Duda zaprzysiężony. Nie wszyscy przestrzegali restrykcjiAndrzej Duda zaprzysiężony. Nie wszyscy przestrzegali restrykcjiCzytaj dalej

Kubuś Puchatek i jego przyjaciele byli chorzy psychicznie? Sprawdź, co mogło im dolegać

Jak podaje portal ohme.pl, wokół mieszkańców Stumilowego Lasu zaczęło powstawać wiele kontrowersyjnych teorii. Ciekawi wzięli bowiem pod lupę ich stan zdrowotny. Depresja, stany lękowe i ADHD to nie wszystko. Niektóre schorzenia mogą być zaskakujące.

Na liście przyjaciół Puchatka nie mogłoby zabraknąć Prosiaczka. Znanemu bohaterowi próbuje się udowodnić problemy, które związane są z lękiem i niskim poczuciem wartości, a ich przyczyny leżą w psychice. Zgodnie z przedstawioną teorią o takiej przypadłości miałoby świadczyć zachowanie Prosiaczka, który stale jest przestraszony i boi się wszystkiego, co go otacza.

Problemy przypisuje się także Tygryskowi. Najbardziej barwna i energiczna postać bajki o Kubusiu Puchatku ma cierpieć z powodu ADHD. Dowodzić temu mają silne oznaki nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i słabej kontroli impulsów. Kompletnym przeciwieństwem Tygryska jest Kłapouchy i taką też chorobę można mu przypisać. Smutna mina i brak wiary w siebie ewidentnie świadczą o dystymii, czyli łagodnej formie depresji.

Dolegliwości psychiczne pojawiają się również u Królika, któremu udowadnia się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Ich typowymi objawami mają być zachowania bohatera, takie jak ciągłe liczenie, planowanie i dokładne przykładanie się do wszystkich czynności.

Kolejny przykład może wydać się zaskakujący, jednak problemy psychiczne zostały zauważone nawet u Maleństwa i jego mamy. Według przedstawionej opinii Kangurzyca przejawia typowe objawy społecznego zaburzenia lękowego, które są widoczne, kiedy cały czas martwi się o swoje dziecko i obawia się najgorszych konsekwencji jego zachowania. Ono z kolei ma cierpieć z powodu autyzmu, który powoduje u niego częste zmiany nastroju - czasem jest wybuchowy i bierze udział w szalonych przygodach, innym razem pozostaje w kieszeni swojej mamy i jedyne, czego mu trzeba to cisza, spokój i samotność.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Lidl rozdaje nawet po 1000 złotych. Ale pod dwoma warunkami, warto jednak się postarać

Bezpieczeństwo i komfort zapewnią pociechom również odpowiednie reakcje kierowcy. Jeżeli mamy taką możliwość, zatrzymajmy pojazd, gdy zaobserwujemy, że mały pasażer zaczyna źle się czuć. Czasem nawet chwila zwykłego spaceru na świeżym powietrzu może wyciszyć związane z chorobą lokomocyjną dolegliwości.

Nie można zapomnieć oczywiście o tytułowym Kubusiu Puchatku. Uwielbiany miś zmaga się z widocznymi zaburzeniami odżywiania, z którymi nie umie sobie poradzić, a słoik miodu jest jego nieodłączną częścią. Dodatkowo bohaterowi udowadnia się problemy z samooceną, skupieniem i pamięcią. Mówi się też o zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Problemy zauważa się tez u Sowy i Krzysia. Najmądrzejsza mieszkanka Stumilowego Lasu ma mieć dysleksję, natomiast u chłopca stwierdza się schizofrenię. Bohater rozmawia i bawi się bowiem ze zmyślonymi przyjaciółmi, których uznaje za prawdziwych. Mimo wszystko każdy z nich wzbudza ogromną sympatię.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w starostwie. Pracownik chory na COVID-19
  2. Pół kraju z pomarańczowymi alertami, trzeba mieć się na baczności. Polki i Polacy powinni być specjalnie przygotowani
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Obie go kochały, obie się z nim rozstały, a potem nagrały o tym piosenkę. Przyjaźń Jeżowskiej i Prońko była silniejsza od miłości

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł