Pacjenci.pl Zdrowie Kurcze cieplne mięśni
pixabay.com

Kurcze cieplne mięśni

19 marca 2022
Autor tekstu: Agata Wiencierz

Czym są kurcze cieplne mięśni?

Kurcze cieplne mięśni to ich mimowolne skurcze, pojawiające się najczęściej po ciężkim wysiłku czy pracy w gorącym pomieszczeniu. Powstają na skutek nadmiernej utraty elektrolitów wraz z potem – magnezu, wapnia, potasu i sodu. Pierwiastki te są niezbędne do prawidłowej pracy mięśni.

Kurcze cieplne pojawiają się zazwyczaj w mięśniach ud, łydek lub ramion. W zależności od ich natężenia mogą być bolesne lub mogą tylko sprawiać lekki dyskomfort. Kurcze cieplne nie są niebezpieczne i ustępują samoistnie, jednak gdy pojawiają się często, może to świadczyć o niedostatecznym nawadnianiu organizmu.

Przyczyny powstawania kurczy cieplnych

Do powstawania kurczy cieplnych prowadzi odwodnienie, do którego może dojść podczas wysiłku fizycznego w wysokiej temperaturze, jeśli osoba aktywna fizycznie nie uzupełnia elektrolitów. Na wystąpienie kurczy cieplnych najbardziej narażeni są pracownicy fizyczni pracujący latem lub w gorących pomieszczeniach, osoby trenujące podczas upałów lub przebywające w gorącym i suchym klimacie, gdy pot najszybciej odparowuje ze skóry.

Zapobieganie pojawianiu się kurczy cieplnych

By zapobiec pojawieniu się kurczy cieplnych, należy koniecznie dbać o prawidłowe nawodnienie ciała i uzupełnianie elektrolitów. W tym celu można kupić specjalne płyny izotoniczne w aptece lub też przygotować taki napój w domu. Codziennie należy pamiętać o spożywaniu ok. 1,5 do 2,5 litrów płynów – wody, ale także zup czy wodnistych owoców takich jak arbuz.

Podczas ćwiczeń w gorącą, słoneczną pogodę należy zadbać także o noszenie nakrycia głowy w jasnym kolorze, zapobiegające jej przegrzaniu. Jeśli jest to możliwe, do ćwiczeń najlepiej wybrać miejsca zacienione.

Jak przygotować domowy napój izotoniczny?

Domowy napój izotoniczny powinien być przygotowany na bazie wody o wysokiej zawartości minerałów – powyżej 1500 mg na litr. Do jednego litra takiej wody należy dodać 3 łyżki miodu, wycisnąć sok z jednej cytryny oraz dodać ćwierć łyżeczki dowolnej soli. Do całości można dodać ulubione dodatki smakowe, takie jak mięta czy imbir.

Obserwuj nas w
autor
Agata Wiencierz

Redaktor pacjenci.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko