Dzisiaj weszły w życie poważne zmiany dotyczące kwarantanny. Na czym dokładnie polegają?

Kwarantanna - zmiany w zasadach
unsplash.com/Kelly Sikkema
Autor Barbara Bujar03.11.2020

Od wtorku w Polsce obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny. Zgodnie z przyjętymi przez rząd rozporządzeniami osoby mieszkające z chorymi na COVID-19 będą automatycznie obejmowane izolacją. Szczegóły procesu wyjaśnił szef MZ, Adam Niedzielski. Dodatkowe zmiany zaszły w kwestii wypłaty zasiłku opiekuńczego, który przysługuje osobom opiekującym się zakażonymi bliskimi.

Od wtorku 3 listopada w Polsce zmieniły się zasady kwarantanny. Tym razem rozporządzenie rządu objęło osoby, które nie otrzymały pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, ale mieszkają razem z zakażonym pacjentem. Przypomnijmy, że do tej pory o izolacji takich osób decydował sanepid, który o swoim postanowieniu informował telefonicznie. Teraz proces będzie wyglądał nieco inaczej.

Nowe obostrzenia już od środy? Poseł zdradził szczegóły spotkania z premieremNowe obostrzenia już od środy? Poseł zdradził szczegóły spotkania z premieremCzytaj dalej

Nowe zasady kwarantanny. Co się zmieni?

Jak informuje serwis money.pl, pierwsze rozporządzenie rządu dotyczy współlokatorów osób, które otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa. Jak sprecyzowano w dokumencie, każda "osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca" zostanie poddana automatycznej kwarantannie i nie będzie musiała czekać na połączenie telefoniczne z sanepidu.

Oznacza to, że kwarantanna osób zamieszkujących z chorymi nie będzie zależna od decyzji sanepidu. Co więcej, będzie trwała o tydzień dłużej niż izolacja osób z potwierdzonym zakażeniem. Zgodnie z nowymi zasadami potrwa bowiem 17 dni.

O najnowszym przepisie minister zdrowia Adam Niedzielski miał mówić już w zeszłym tygodniu. Jak wyjaśniał, mimo automatycznej kwarantanny osoby nią objęte w końcu otrzymają telefon ze stacji sanitarno-epidemiologicznej. Nie będzie to jednak wiązało się z żadną decyzją.

– Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić formalności: wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia. Ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie rozpocznie się kwarantanna – mówił Niedzielski.

We wtorek upublicznione zostało również drugie rozporządzenie dotyczące kwarantanny domowej. Jak ustalił serwis money.pl, ten zapis wszedł w życie z mocą wsteczną, dlatego uznawany będzie już od 24 października 2020 roku. Obejmie wszystkich starających się o zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek podczas epidemii koronawirusa w Polsce przyznawany jest osobom ubezpieczonym, które sprawują opiekę nad zakażonym dzieckiem lub członkiem rodziny objętym obowiązkową kwarantanną. Chory musi spełniać odpowiednie wymogi, tzn. być dzieckiem do 14 lat lub osobą niepełnosprawną do 18 lat.

Dzisiaj grzeje: 1.Prof. Horban ostrzega. Wyznał, kiedy może czekać nas lockdown
2.Przyprowadził kundelka do schroniska i zażądał, by go zabrali. Niechciany pies mógł zrobić tylko jedno
3. Szpitale znalazły się w martwym punkcie. Ani jednego wolnego respiratora w całym regionie

Jerzy Owsiak przekazał ważny apel. „Nie demontujcie oddziałówJerzy Owsiak przekazał ważny apel. „Nie demontujcie oddziałów"Czytaj dalej

Świadczenie przyznawane jest opiekunom na podstawie wypełnionego oświadczenia. Od momentu wprowadzenia nowego rozporządzenia w życie na dokumencie muszą znaleźć się odpowiednie dane oraz podpis wnioskodawcy.

- Pracodawca albo podmiot obowiązany (...), może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu – napisano w rozporządzeniu.

Jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Pierwszych objawów choroby nigdy nie należy lekceważyćJeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u kobiet. Pierwszych objawów choroby nigdy nie należy lekceważyćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wojsko już nie tylko na ulicach, wejdą też do budynków. Minister zdrowia ujawnił plan
  2. Mężczyzna dał się nabrać i kupił "lampę Aladyna". Wydał gigantyczne pieniądze, nie do uwierzenia
  3. Wdarli się na teren uczelni, otworzyli ogień. Są ofiary śmiertelne
  4. Imbir posiada wiele wspaniałych właściwości zdrowotnych. Nie każdy może jednak bezpiecznie go stosować
  5. Nadmierne wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować. Może oznaczać poważne problemy ze zdrowiem
  6. Potwierdziło się najgorsze. Tomasz Gollob ma koronawirusa. Sportowiec trafił do szpitala, wiemy co z jego zdrowiem
  7. Jarosław Kaczyński nie ma wody. Ogromna awaria tuż przed jego domem, strumień leje się po chodniku

Następny artykuł