Norwegia otwiera się dla Polaków
pixabay.com/coyot
Autor Barbara Bujar - 10 Lipca 2020

Poważne zmiany dotyczące kwarantanny. Wejdą w życie już za kilka dni

Kwarantanna, która do tej pory obowiązywała osoby wracające z zagranicy, zostanie zniesiona. Już od 15 lipca Polacy będą mogli wyjechać do Norwegii bez konieczności odbycia dwutygodniowej izolacji. Wiadomość z pewnością ucieszy wiele osób. Norweska minister sprawiedliwości zastrzega jednak, by decyzję o wyjeździe podejmować z głową i dokonywać jej wyłącznie z określonych powodów.

Epidemia koronawirusa skomplikowała życie wielu osobom na całym świecie. Szczególnie mocno odczuli to ci, którzy na co dzień pracują za granicą. Wyjazdy służbowe i powroty do ojczystego kraju zaczęły wiązać się dla nich z obowiązkiem izolacji. Dwutygodniowa kwarantanna dotyczyła każdego obywatela lub obcokrajowca, który przekraczał granicę danego państwa. Taka zasada obowiązywała nie tylko w Polsce. Wprowadziła ją także Norwegia, w której pracuje wielu naszych rodaków. Według najnowszych informacji, od 15 lipca nie będą oni musieli się już o to martwić.

Wstrząsające wiadomości obiegły media. Ewakuowano kilkaset osóbWstrząsające wiadomości obiegły media. Ewakuowano kilkaset osóbCzytaj dalej

Kwarantanna w Norwegii zniesiona dla Polaków. Wyjazdy powinny być jednak przemyślane

Norwegia jest krajem, do którego w celach zawodowych wyjeżdża wielu Polaków. Z powodu pandemii ich praca została jednak ograniczona. Jak podaje pikio.pl, od najbliższej środy ich problem zostanie rozwiązany. Polska znalazła się bowiem na specjalnej liście, którą sporządził norweski rząd. Obywatele państw, które się na niej znalazły, będą mogli bez problemu przekraczać granice skandynawskiego kraju.

O tej decyzji poinformowała minister sprawiedliwości i zastępczyni premier Erny Solberg, Monica Maeland. Kobieta wymieniła państwa, w których według norweskiego rządu sytuacja związana z koronawirusem jest względnie ustabilizowana, a podróże do nich nie stanowią już takiego ryzyka. Wśród nich znalazła się Wielka Brytania, Szwajcaria i wiele państw Unii Europejskiej. Szczęśliwym krajem okazała się także Polska, dla której obywateli Norwegia postanowiła otworzyć granice i znieść obowiązek kwarantanny. Zgodnie z informacją rozporządzenie wejdzie w życie już 15 lipca.

Oprócz listy szczęśliwców norweskie ministerstwo spraw zagranicznych przygotowało także spis państw, które w dalszym ciągu uważane są za niebezpieczne. Znalazły się na nim między innymi: Portugalia, Chorwacja, Węgry, Bułgaria, Białoruś, Ukraina, Mołdawia i Turcja. Na szczęście Polska umieszczona została na liście pierwszej. Monica Maeland zastrzegła jednak, ze wyjazdy powinny być planowane w sposób rozsądny i odpowiedzialny.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiemy co od września czeka polskich uczniów. Minister Edukacji zabrał głos

2. Wyniki z Niemiec nie pozostawiają wątpliwości. Polacy mieszkający w Niemczech pewni swojego wyboru

Według norweskiej minister sprawiedliwości ryzyko zakażenia koronawirusem jest nadal wysokie, dlatego mimo zniesienia obowiązku kwarantanny dla obywateli wielu państw, należy podchodzić do tego z głową. Rozporządzenie wydane przez rząd nie powinno stanowić zachęty do podróżowania, ale ułatwić życie osobom, dla których wyjazdy zagraniczne są niezbędne. Jak poinformowała kobieta, sytuacja epidemiczna jest w Norwegii stale kontrolowana. Jeśli zacznie wymykać się spod kontroli, decyzja w sprawie izolacji może zostać wycofana.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?
  2. Nagle wybuchł protest pod Pałacem Prezydenckim. Awantura, przepychanki, dzieje się teraz;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Następny artykuł