Kwarantanna w Polsce zostanie zaostrzona
.
Autor - 24 Marca 2020

Z ostatniej chwili: Rząd wprowadza kolejne ograniczenia. Dotyczą wychodzenia z domu

Kwarantanna jest przeznaczona dla osób, które mają podejrzenie danej infekcji wynikające z dużego ryzyka zakażenia. Z uwagi na ogromną ilość zakażeń w ostatnim czasie, rząd zdecydował się podjąć kolejne kroki, by opanować epidemię. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, jest to konieczne, by ocalić życie wielu Polaków.

Kwarantanna spowodowana epidemią wirusa SARS-Cov-2 dotyczy coraz większej ilości osób. Koronawirus, który prowadzi do choroby COVID-19 wciąż się rozprzestrzenia, a liczba jego ofiar przekroczyła już 390 tys. Choć najwięcej zachorowań odnotowano w państwach takich jak Chiny, Włochy, Iran, Korea Południowa i Hiszpania, liczba ofiar koronawirusa rośnie także w Polsce. Dotychczas odnotowano 774 przypadków zakażenia patogenem.

Do tej pory w ramach walki z wirusem zarządzono m.in. zamknięcie granic naszego kraju dla cudzoziemców i przerwę w zajęciach w placówkach oświatowych. Ponadto zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa rząd wprowadza nowe ograniczenia.

Dramat we Włoszech wciąż trwa. Stwierdzono więcej ofiar śmiertelnych niż w ChinachDramat we Włoszech wciąż trwa. Stwierdzono więcej ofiar śmiertelnych niż w ChinachCzytaj dalej

Kwarantanna w Polsce zostanie zaostrzona. Rząd wdrożył kolejne ograniczenia

Kwarantanna to izolacja osób, które miały kontakt z osobami chorymi lub podejrzanymi o zakażenie wirusem. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki na oficjalnej konferencji prasowej, rząd podjął decyzję o zaostrzeniu kwarantanny.

W związku z zaostrzeniem kwarantanny zabronione będzie m.in. spacerowanie po parkach czy lasach, a także zabawa z dziećmi na placach zabaw. Kara za gromadzenie się w takich miejscach może wynosić do 5 tys. złotych. Kwarantanna w takiej formie będzie obowiązywać do 11 kwietnia.
— Musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków i ograniczenia fali epidemii — zapowiedział dziś premier.

Obowiązuje także zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób, jednak obostrzenie to nie dotyczy rodzin. Ponadto zostaje wprowadzony zakaz wychodzenia z domu z wyjątkiem koniecznych sytuacji, takich jak wyjście do pracy, sklepu, apteki czy lekarza. W mszach św. będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób.
— Wyjście z psem, czy na spacer też jest niezbędne, ale to nie oznacza, że mamy się gromadzić. Jeśli nie ograniczymy wyjścia z domów do zera, nie uda się nam ocalić ludzkich żyć — tłumaczył prof. Szumowski.

Jak czytamy na portalu radiozet.pl, od momentu zaostrzenia kwarantanny w każdym z autobusów i pociągów będzie mogła znajdować się jedynie połowa z fabrycznej liczby pasażerów. Prof. Łukasz Szumowski zaapelował, by w tych środkach transportu tylko co drugie miejsce było zajęte.

— Wzrost zachorowań na Covid-19 jest widoczny. To bardzo nas boli i dlatego niezbędne są kolejne kroki ograniczające zakażenia w całej Polsce. Zalecenia ekspertów są takie, że potrzebne są kolejne obostrzenia. Potęgi gospodarcze jak Francja, Wielka Brytania, Niemcy wprowadzają takie ograniczenia, jak my w Polsce, sprowadzają też swoich obywateli do kraju podobnie jak my. Mam nadzieję, że za kilka tygodni w tej dyscyplinie sanitarnej będziemy mogli wrócić do normalnego życia zawodowego — stwierdził Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Dzisiaj grzeje: 1. Koronawirus może zniknąć wraz z ociepleniem? Pierwsze wyniki badań

2. Oficjalnie: Właśnie wprowadzono nowe, poważne obostrzenia dla Polaków

Jak powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, należy przyzwyczaić się do trzycyfrowych wzrostów zakażeń w najbliższych dniach. Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o śmierci kolejnej osoby zakażonej koronawirusem. Dziewiąta ofiara to 68-letni ksiądz z woj. lubelskiego. W sumie w Polsce odnotowano już 774 zakażonych osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fani i rodzina w żałobie. Nie żyje zwycięzca "TOP Chefa", był zakażony
  2. Biedronka i Lidl wprowadzają kolejne zmiany. Nie wszystkim klientom się spodobają, ale są konieczne
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni

Następny artykuł