Kwarantanna nowe zasady
TVP Info
Autor Klaudia Bochenek - 28 Sierpnia 2020

Minister zdrowia nagle zmienia zasady kwarantanny. Szumowski złapałby się za głowę

Kwarantanna będzie rządzić się nowymi przepisami, to już pewne. Została opublikowana nowelizacja ministra zdrowia, Adam Niedzielski tym posunięciem wywołał niemałe zamieszanie. Już wczoraj Radio ZET podawało, że nowy szef resortu będzie chciał skrócenia kwarantanny. Dziś wiadomo już wszystko, znamy szczegóły.

Kwarantanna oraz zasady izolacji zostały całkowicie zmienione. Już wczoraj było wiadomo, że minister zdrowia chce skrócenia jej trwania z 14 do 10 dni. Nikt nie sądził, że szczegóły będą znane tak szybko. Wczoraj, 27 sierpnia bardzo późnym wieczorem, na stronie Rządowego Centrum Legislacji, opublikowano nowelizację rozporządzenia. Nadal szokuje fakt, że przy zakończeniu kwarantanny nie będzie potrzebne wykonanie ponownego testu na koronawirusa.

Rząd właśnie podjął nagłą decyzję. Chodzi o obowiązkowe szczepienie na COVIDRząd właśnie podjął nagłą decyzję. Chodzi o obowiązkowe szczepienie na COVIDCzytaj dalej

Kwarantanna z nowymi przepisami, Adam Niedzielski dokonał prawdziwego przewrotu

Już wczoraj Adam Niedzielski tłumaczył, że zmiany, które ma zamiar wprowadzić, doskonale działają m.in. w Norwegii. W związku z tym minister zdrowia zadecydował, że kwarantanna nie będzie trwać ściśle 14 dni. W nowelizacji jest zapis, że osoba, u której nie wystąpiły żadne objawy, może zakończyć kwarantannę 10 dni po zdiagnozowaniu koronawirusa. Z kolei chory z widocznymi objawami COVID-19 może zakończyć izolację już po 3 dniach bez gorączki oraz objawów wirusa ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż 13. dnia od dnia wystąpienia u niej objawów.

- Osoba, która nie ma objawów choroby, nie zakaża - mówił wczoraj Adam Niedzielski. Wspominał także, że ważne jest dążenie do standardów WHO.

Pojawiły się też zapisy odnośnie osób o bardzo niskiej odporności ((immunokompetentnych). W ich przypadku izolacja może być wydłużona w zależności od stanu zdrowia. Poza tym taki pacjent może być zwolniony z kwarantanny od razu, jeśli dwa wykonane po sobie testy (w odstępie minimum 24 godzin) zakończą się wynikiem negatywnym. Nie mają tu znaczenia ani objawy kliniczne, ani to, kiedy zdiagnozowany chory został umieszczony na kwarantannie.

- Szczególną sytuacją (...) jest przypadek, w którym pacjentowi objawowemu został pobrany wymaz przed przyjęciem do izolatorium, a wynik okazał się negatywny po przyjęciu do izolatorium. W takiej sytuacji przepis określa, że jest to przesłanka do zwolnienia danej osoby z izolacji celem leczenia w systemie ambulatoryjnym - można przeczytać w opublikowanej nowelizacji.

Dzisiaj grzeje: 1. TVP właśnie przekazało porażającą wiadomość. Koronawirus w Kancelarii Prezydenta
2. Biedronka pilnie wycofuje trzy partie produktu. Może być niebezpieczny dla niektórych osób

W nowelizacji nie zabrakło miejsca odnośnie przepisów dotyczących opieki w izolatoriach. Pielęgniarka powinna odwiedzać chorego nie rzadziej, niż 2 razy na dobę. Musi ocenić przy tym stan ogólny podopiecznego, zmierzyć temperaturę i podać potrzebne leki. W przypadku, gdy stan zdrowia się pogarsza lub można wypisać pacjenta, odbywa się wizyta lekarska. Medyk może też udzielać porad zdalnie. Znalazł się też zapis, że osobie przebywającej w izolatorium przy wystąpieniu objawów klinicznych może być zlecony test na koronawirusa, a jeśli stan ogólny nagle się pogorszy, należy zapewnić jej transport do szpitala.

- Mamy na to dowody z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie spowoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14-dniowego okresu kwarantanny. Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie standardu Międzynarodowej Organizacji Zdrowia WHO, czyli skrócenie okresu izolacji do 10 dni po teście, który wykazał wynik pozytywny, i nie kończenie tej izolacji koniecznością testowania - mówił na wczorajszej konferencji Adam Niedzielski.

Jak widać, Adam Niedzielski zmienił ważne przepisy wprowadzone wcześniej przez swojego poprzednika, Łukasza Szumowskiego. Były minister zdrowia złapałby się za głowę, jednak czas pokaże, czy była to dobra decyzja nowego szefa resortu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wydano pilne oświadczenie, sprawa jest poważna. Minister w Kancelarii Prezydenta zakażony koronawirusem
  2. PKO BP ma specjalną propozycję. Czasu na podjęcie decyzji nie zostało wiele
  3. Od 1 stycznia zapłacimy więcej za słodkie napoje, wszystko w trosce o zdrowie. Prezydent właśnie podpisał ustawę
  4. Tomasz Karolak oburzony, wyrzucono go ze sklepu z prostego powodu. Aktor stwierdził, że to on powinien wezwać policję
  5. Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyć
  6. Odwołali wesele i przekazali jedzenie bezdomnym w schronisku. Dzień ślubu spędzili z potrzebującymi

Następny artykuł