W Chinach złagodzono kwarantannę. Specjaliści obawiają się nowej fali zarażeń

Kwarantanna: Chiny
pixabay_Tumisu
Autor Damian Witoń29.03.2020

Kwarantanna w Chinach została częściowo zdjęta. Wobec tego wielu specjalistów obawia się, że może tam dojść do nawrotu epidemii wirusa SARS-CoV-2.

Kwarantanna w Chinach będzie mniej restrykcyjna. Po znacznym spadku liczby odnotowywanych zachorowań tamtejszy rząd postanowił złagodzić wprowadzone wcześniej ograniczenia dotyczące życia publicznego. Wielu specjalistów uważa, że przyczyni się to do nadejścia drugiej fali zarażeń wirusem SARS-CoV-2.

Chroni komórki przed starzeniem się i wspomaga czerwone krwinki. Witamina E jest bardzo ważna dla organizmu człowiekaChroni komórki przed starzeniem się i wspomaga czerwone krwinki. Witamina E jest bardzo ważna dla organizmu człowiekaCzytaj dalej

Kwarantanna w Chinach będzie stopniowo ograniczana. Niektórzy specjaliści uważają, że przyczyni się to do nadejścia drugiej fali epidemii

Życie obywateli Chin oraz innych krajów azjatyckich powoli wraca do normy. W Wuhan, czyli mieście, w którym zaczęła się epidemia ogarniająca obecnie niemal cały świat, mieszkańcy zaczynają funkcjonować w sposób podobny do tego z czasów przed zarazą. Chociaż nadal obowiązuje tam zakaz zgromadzeń publicznych, po 6 tygodniach kwarantanny ludzie mogą już wychodzić z domów. Coraz więcej firm i fabryk wznawia swoją działalność. Normalnie funkcjonują już również niektóre sklepy i bazary.

Wielu specjalistów zwraca uwagę na to, że nagły powrót do normalnego życia może przyczynić się do powrotu epidemii. Dużo obaw związanych jest z napływem osób, które powracają do Azji z Europy oraz Ameryki Północnej. Władze Chin postanowiły wyjść naprzeciw niepokojącym wizjom ekspertów. Jak podaje portal.abczdrowie.pl, w Pekinie ponownie otwarto szpital, który leczył pacjentów zarażonych SARS. Trafią tam osoby wymagające objęcia kwarantanną. Z kolei w Hongkongu osoby przyjeżdżające z innych państw, będą musiały nosić specjalne elektroniczne bransoletki. Urządzenia pozwolą śledzić władzom ich lokalizację.

Chiński rząd apeluje do swoich obywateli, aby Ci nadal unikali większych zgromadzeń oraz zrezygnowali z wizyt w kawiarniach, lokalach karaoke, czy innych, uwielbianych miejscach publicznych. W niektórych regionach Azji osoby przybywające z zagranicy są zmuszane do poddania się dwutygodniowej kwarantannie. W Pekinie i Szanghaju wszyscy pasażerowie przylatujący samolotami testowane są pod kątem obecności koronawirusa.

Powrót patogenu możliwy będzie również w przypadku, kiedy pozornie zniknie on z Polski. Taką ewentualność rozważa Krzysztof Pyrć, który jest wirusologiem z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

-Trzeba jasno powiedzieć, że czy to będzie w przyszłym sezonie, czy po zdjęciu kwarantanny musimy się liczyć z tym, że nawroty tej epidemii czy pandemii będą się pojawiać. W listopadzie, w grudniu mogą się pojawić nowe przypadki tej choroby. Trzeba się z tym liczyć. Oczywiście trudno jednoznacznie o tym wyrokować, w końcu wirus SARS zniknął kompletnie - mówi wirusolog

Pocieszające jest jednak to, że prawdopodobnie nasze organizmy wykształcą w sobie odporność na wirus SARS-CoV-2.

-Wtedy wirus będzie powodować znacznie łagodniejszy przebieg choroby, bo nasz układ immunologiczny będzie go już częściowo znał i nie będzie też powodował tak dużych wybuchów epidemicznych - przewiduje Krzysztof Pyrć

Dzisiaj grzeje: 1. Media ostrzegają przed nowym wirusem z Chin. Jest czego się obawiać?

2. Wszyscy mieli nadzieję, że to jeszcze nie koniec. Niestety, nie żyje 13-letni Łukasz

Możliwe również, że do przyjścia kolejnej fali epidemii, naukowcom uda się wynaleźć skuteczną szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Na całym świecie pracuje nad nią obecnie mnóstwo zespołów badawczych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie chciało jej się iść do fryzjera, więc wylała na pasemka kilka puszek Coli. Efekty ścinają z nóg
  2. Nie żyje prawdziwa legenda. Zmarł uwielbiany dziennikarz, informacje przekazała żona
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzy

Następny artykuł