Jak może przebiegać kwarantanna narodowa? Specjaliści opracowali dwa scenariusze

Kwarantanna narodowa - dwa scenariusze
unsplash.com/Kelly Sikkema
Autor Barbara Bujar10.11.2020

Choć decyzja w sprawie kwarantanny narodowej nie została jeszcze podjęta, w mediach już pojawiają się pierwsze scenariusze jej przebiegu. W opiniach ścierają się między innymi lekarze, epidemiolodzy oraz przedsiębiorcy. Jedni chcą pełnego lockdownu, drudzy nie potrafią sobie tego wyobrazić. Na komentarz w tej sprawie zdecydował się jeden ze współpracowników premiera.

Wizja narodowej kwarantanny przeraża wielu Polaków. W obecnej sytuacji rząd jest jednak coraz bliższy decyzji o jej wprowadzeniu. Szczegółowymi informacjami na ten temat podzielił się niedawno premier Mateusz Morawiecki. Padły konkretne liczby.

- Jeśli epidemia dotknie powyżej 70-75 osób na 100 tys. mieszkańców będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, m.in. zakaz przemieszczania się – powiedział premier.

Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Każdy Polak powinien się z nim zapoznaćWażny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Każdy Polak powinien się z nim zapoznaćCzytaj dalej

Dwa scenariusze narodowej kwarantanny. Na czym polegają?

Zgodnie ze słowami Mateusza Morawieckiego wprowadzenie narodowej kwarantanny będzie zależało od dobowego przyrostu zakażeń koronawirusem. We wtorek 10 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 484 nowych potwierdzonych przypadkach infekcji. To mniej, niż wynosi dotychczasowy rekord, dlatego decyzja o lockdownie będzie musiała jeszcze poczekać.

Mimo najnowszych danych resortu zdrowia sytuacja wciąż pozostaje napięta. Jeśli dobowy wynik wzrośnie, rząd natychmiast zarządzi o wprowadzeniu kwarantanny. Jak ustaliła, Rzeczypospolita jej celem byłoby zbicie liczby zakażeń z 22-27 tysięcy do kilku tysięcy na dobę. Wiadomo też, jak miałaby wyglądać.

W kwestii przebiegu narodowej kwarantanny w mediach pojawiły się dwa scenariusze. Jeden z nich opracowali lekarze i epidemiolodzy. Specjaliści chcą ostrego lockdownu, który oznaczałby ponowne zamknięcie kraju. Wyjątek stanowiłyby jedynie wyjścia do pracy oraz na niezbędne zakupy. Z tą opinią nie zgadzają się przedsiębiorcy.

Według właścicieli firm pełny lockdown to wyrok dla polskiej gospodarki. W związku z tym apelują, by nie zamykać przedsiębiorstw, a narodową kwarantannę przeprowadzić w inny sposób. Ich zdaniem wystarczyłoby stopniowe ograniczenie w przemieszczaniu się obywateli.

Dziennikarze Rzeczypospolitej znaleźli odpowiedź na ten spór w rządzie. Bliski współpracownik premiera, na którego się powołali, przyznał, że jeśli narodowa kwarantanna zostanie wprowadzona, na pewno nie będzie tak rygorystyczna, jak wiosną.

- Będzie polegała raczej nie na zamykaniu firm, lecz na dalszym ograniczeniu mobilności obywateli, tak jak to dzieje się np. we Francji. Chodzi o to, żebyśmy w miarę możliwości siedzieli w domach i nie przenosili wirusa – przekazał informator cytowany przez Business Insider.

Dzisiaj grzeje: 1.Media obiegła tragiczna wiadomość, nie żyje polski sportowiec. Mężczyzna był zakażony koronawirusem
2.Gigantyczny nowofundland próbuje wdrapać się kobiecie na kolana. Nie wszystko poszło po jego myśli
3.Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić poważne zmiany. Chodzi o testy na koronawirusa

Pilny apel Ministra Zdrowia. Chodzi o Święto NiepodległościPilny apel Ministra Zdrowia. Chodzi o Święto NiepodległościCzytaj dalej

Z informacji podanych przez współpracownika Mateusza Morawieckiego wynika także, że ewentualny lockdown ma nie przeszkodzić Polakom w Świętach Bożego Narodzenia. Rząd chce, by w grudniu ponownie zaczął działać handel, a może nawet turystyka.

2-latka zmarła w trakcie snu. Dziewczynka cierpiała z powodu choroby, którą bagatelizuje wiele osób2-latka zmarła w trakcie snu. Dziewczynka cierpiała z powodu choroby, którą bagatelizuje wiele osóbCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na ogrzewaniu można oszczędzać. Pod warunkiem, że pamięta się o kilku kwestiach
  2. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Takiego gola jeszcze nie widzieliście. Absurdalny samobój w hicie Ekstraklasy, Artur Boruc tylko patrzył
  7. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali

Następny artykuł