W lesie można spotkać larwy korowódki. Bezpośredni kontakt z nimi grozi poważnymi oparzeniami
pixabay.com/JerzyGorecki
Autor Barbara Bujar - 29 Czerwca 2020

4-latka poparzona przez gąsienice. Są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt

Las to urokliwe miejsce, w którym niestety można natknąć się na wiele niebezpieczeństw. Przekonała się o tym matka czterolatki z Wielkiej Brytanii. Podczas spaceru dziewczynka znalazła gąsienicę, którą z ciekawości wzięła na ręce. Zabawa skończyła się wizytą w szpitalu. Na twarzy dziecka pojawiła się opuchlizna i rozległe oparzenia. Po tej sytuacji matka ostrzegła przed niebezpiecznymi larwami za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Spacery na łonie natury idealnie sprawdzają się jako pomysł na miłe i spokojne rodzinne popołudnie. Wybierając ten rodzaj rozrywki, należy jednak pamiętać o tym, że las, park, czy łąka to nie tylko odprężające miejsca, ale także siedliska wielu niebezpiecznych organizmów. Dobrze wie o tym mama czterolatki, która podczas spaceru znalazła na łące larwę korowódki.

Objawy nowotworu dróg żółciowych. Łatwo je przgapićObjawy nowotworu dróg żółciowych. Łatwo je przgapićCzytaj dalej

Las to miejsce, w którym łatwo spotkać larwę korowódki. Gąsienica stanowi poważne zagrożenie

Jak informuje parenting.pl, gąsienica, którą znalazła 4-letnia dziewczynka to larwa korowódki. Organizm, który po czasie przemienia się w pięknego motyla, stanowi poważne zagrożenie dla człowieka i zwierząt. Larwy pojawiają się na wiosnę i żyją w licznych grupach. Na drzewach najłatwiej spotkać je wieczorami. W naszym kraju występują ich dwa gatunki – dębowa i sosnowa. W tym temacie wypowiedział się Dariusz Cieślak z Zespołu Ochrony Lasu w Łopuchówku.

- W lesie są szkodnikami, ponieważ zjadają igły i liście drzew. Natomiast jest ich bardzo mało. Oba gatunki są skrajnie nieliczne w Polsce. Trudno je w ogóle spotkać, co nie oznacza, że do takiego spotkania nie może dojść – czytamy na portalu.

Larwy korowódki wyglądają niewinnie, dlatego nawet dzieci się ich nie boją. Niestety są to tylko pozory. Pokrywające ich ciało parzące włoski wydzielają trującą substancje, która przy bezpośrednim kontakcie z człowiekiem lub zwierzęciem wywołuje silne podrażnienia, opuchliznę i poparzenia. Włoski mogą być także powodem problemów oddechowych. Larwy korowódki żyją w okolicach drzew i to tam najłatwiej jest je spotkać.

- Korowódki można znaleźć tam, gdzie występują drzewa, na których lubią żerować. Chociaż częściej występują w regionach nadmorskich. Korowódka Dębowa za chwilę skończy żerowanie jako larwa i zacznie się przepoczwarzać. Występuje od maja do końca czerwca. Natomiast odmiana sosnowa dopiero zaczyna żer od początku lipca – dodał Cieślak.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Rząd prze do przodu w związku z nowym podatkiem. Minister finansów coraz bardziej się z nim spieszy

O konsekwencjach zabawy z korowódką przekonała się mama i jej 4- letnia córka. Dziewczynka z poparzoną i opuchniętą twarzą trafiła do szpitala. Przerażona kobieta postanowiła ostrzec innych, publikując post na Facebooku.

- Moja córka ma 4 lata i uwielbia wszystkie zwierzęta i insekty. (...) Gąsienicę trzymała na ręku zaledwie przez kilka minut. W ciągu kolejnych 10 kolejnych zaczęło ją wszystko swędzieć, a twarz spuchła tak, że trudno ją było rozpoznać. Pojechaliśmy do szpitala, który na szczęście był zaledwie kilka minut drogi od miejsca, w którym byliśmy. Piszę to, ponieważ nie zdawałam sobie sprawy, że gąsienice mogą być śmiertelnie niebezpieczne – cytuje parenting.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Masz konto w PKO BP albo ING Banku Śląskim? Pieniądze znikają z kont, klienci muszą być bardzo ostrożni
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Robert Lewandowski wróci grać w Polsce? Nagle postanowił zabrać głos i wyjaśnił wszystkie wątpliwości

Następny artykuł