Lato: bąblowica
pixabay _Alicja_
Autor Klaudia Gaicka - 21 Lipca 2020

Niebezpieczna choroba, którą szczególnie łatwo zarazić się latem. Nie wolno jej lekceważyć

Lato jest czasem, kiedy my i nasi najbliżsi, jesteśmy szczególnie narażeni na bąblowicę. Warto wiedzieć, w jaki sposób najłatwiej uniknąć tej zagrażającej życiu i zdrowiu choroby. Poznaj sposoby na profilaktykę, objawy oraz metody leczenia bąblowicy.

Lato obfituje w nowe zagrożenia. Chociaż większość infekcji przeziębieniowych wycisza się przy wyższych temperaturach, pojawiają się nowe niebezpieczeństwa. Zagrożeni jesteśmy nie tylko my, ale również nasze dzieci. Maluchy, które nie zdają sobie sprawy z tego, jak łatwo zarazić się pasożytami, są na nie szczególnie narażone.

Jedynym objawem było obgryzanie paznokci. 11-letni chłopiec trafił do szpitala ostatniej chwiliJedynym objawem było obgryzanie paznokci. 11-letni chłopiec trafił do szpitala ostatniej chwiliCzytaj dalej

Lato jest czasem, kiedy najbardziej jesteśmy narażeni na śmiertelną bąblowicę

Jak podaje serwis Se.pl, bąblowica atakuje każdego lata. Jest bardzo niebezpieczna, a przy okazji stosunkowo łatwo się nią zarazić. Niestety jej wykrycie jest bardzo trudne.

Eksperci przestrzegają przed jedzeniem nieumytych jeżyn, malin, jagód i innych owoców, które rosną na krzewach. To właśnie w ten sposób najłatwiej zarazić się bąblowicą. Choroba wywoływana jest przez jaja tasiemca, które roznoszone są przez lisy i psy.

Jaja znajdują się w kale zwierząt, a do ciała człowieka mogą się dostać na kilka sposobów. Jednym z nich jest właśnie spożycie żywności lub wody z nawet znikomą ilością jaj.

Objawy choroby różnią się w zależności od tego, gdzie ulokują się torbiele wypełnione jajami pasożyta. Cysty mogą przebywać tam w tajemnicy nawet kilka lat. Zwiększając swój rozmiar, uciskają na otaczające narządy i tkanki. Bywa, że eksperci mylą ją z nowotworem. Do wykrycia niezbędne jest jedno z badań: USG, RTG lub rezonans magnetyczny.

Aby pozbyć się torbieli, lekarze przeprowadzają operację. Po nim następuje odpowiednia terapia farmakologiczna i regularne kontrole. Przed chorobą chronią nas elementarne zasady higieny. Myjmy nie tylko owoce znalezione w lesie, ale również nasze ręce po wycieczce. Jaja tasiemca giną dopiero w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Nie zapominajmy również o regularnym odrobaczaniu naszych psów.

Dzisiaj grzeje: 1. Zła informacja dla posiadaczy umów o pracę. Zapowiedź DGP budzi niepokój
2. W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciem
3. Lidl rusza z wielką akcją, kupisz aż 8 w cenie 4. Ale tylko w jeden dzień, lepiej się pospieszyć

- Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci. Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką daje możliwość całkowitego wyleczenia - czytamy w oficjalnym komunikacie GIS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Ogromna kompromitacja, musieli interweniować zwykli ludzie. Policjant aż stracił pracę. Mężczyzna będzie miał bardzo duże kłopoty
  3. Pani Beata rozpoczęła nowe życie dzięki ekipie "Nasz nowy dom". Doszło do dramatu, ktoś podpalił cały jej dobytek;
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Urodziło im się siwe dziecko. Myśleli, że jest chore. Okazało się wyjątkowe

Następny artykuł