Leczenie: 47-latka prosi o pomoc
fot. facebook.com
Autor Karol Zaborowski - 16 Października 2019

Walczy o swój każdy oddech. Teraz rozpaczliwie prosi o pomoc

Leczenie w przypadku braku refundacji ze strony NFZ może w niektórych przypadkach generować olbrzymie kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. 47-letnia Marta Chrzan od lat zmaga się z chorobą, która teoretycznie powinna już dawno ją pokonać.

Leczenie choroby, na którą cierpi 47-latka, nie jest łatwe i zajmuje wiele czasu. Kobieta od urodzenia cierpi na mukowiscydozę, która z biegiem lat coraz mocniej utrudnia jej oddychanie. Marta Chrzan każdego dnia przechodzi przez wiele inhalacji oraz drenaży płuc, aby móc w miarę normalnie oddychać.

Zazwyczaj osoby z mukowiscydozą nie dożywają 30 roku życia, przez co Marta Chrzan jest jedną z najstarszych osób cierpiących na tę chorobę w całej Polsce. Kobieta musi również przyjmować regularnie bardzo drogi antybiotyk, który podawany jest bezpośrednio do płuc. Niestety nie jest on objęty refundacją.

Śmiertelna choroba w przedszkolu. Nie żyje 6-latekŚmiertelna choroba w przedszkolu. Nie żyje 6-latekCzytaj dalej

Niezwykle drogie leczenie

W rozmowie z portalem WP.pl Marta Chrzan opowiedziała, jak wygląda jej przeciętny dzień, podczas którego walczy o dosłownie każdy oddech oraz stara się, aby choroba nie zajmowała kolejnych części jej już i tak zniszczonych płuc.

8 inhalacji. Do tego 3 drenaże płuc. Jest coraz trudniej, bo choroba z wiekiem zabiera dodatkową pojemność i siłę płuc - wyznaje 47-latka.

Kobieta jest artystką i przez wiele lat tworzyła, jednak teraz wszystkie swoje siły i środki przekierowuje na walkę z chorobą, która jest bardzo nierówna. 47-latka cały czas obawia się, co będzie, kiedy nie skończą się fundusze na drogie leczenie. Na szczęście Marta Chrzan spotkała na swojej drodze wiele pomocnych i życzliwych osób, które pomagają jej w walce o swoje zdrowie i życie.

Niestety 47-latka znalazła się w takiej sytuacji, w której musi poprosić innych o pomoc, ponieważ zwyczajnie nie stać jej już na kontynuowanie leczenia. Dodatkowo bardzo przydatna byłaby dla niej maszyna do oczyszczania płuc. Problem w tym, że kosztuje przeszło 20 tysięcy złotych. Mimo to Marta Chrzan się nie poddaje, a jej upór jest godny podziwu.

To bardzo upokarzające słyszeć, że już sobie pożyłam, że jestem taka stara, a jestem w wieku, w którym człowiek normalnie pracuje, a nie musi prosić o leki, o miejsce w szpitalu... Różne rzeczy słyszę - dodaje w rozmowie z portalem Wp.pl.

Kobieta jest podopieczną Fundacji Oddech Życia i to właśnie przez nią organizowana jest zbiórka pieniędzy na leczenie 47-latki. Jeżeli ktoś chciałby wspomóc jej walkę z chorobą to może to zrobić poprzez wpłatę na konto o numerze PL 22 1020 4900 0000 8902 3104 2759. W tytule przelewu należy dopisać "Datek na rzecz Marty Chrzan".

Następny artykuł