Leczenie ultradźwiękami znajduje szerokie zastosowanie w medycynie
unsplash_freestocks
Autor Aneta Młodawska - 26 Marca 2020

Leczenie przy pomocy ultradźwięków. Może być bardzo skuteczne w przypadku wielu dolegliwości

Leczenie ultradźwiękami to bezbolesny zabieg, który sprawdza się w leczeniu i łagodzeniu wielu dolegliwości. Widoczne efekty oddziaływania fal ultradźwiękowych to m.in. odprężenie mięśni i ścięgien, zatrzymanie procesów zapalnych, nasilenie gojenia, a także działanie przeciwbólowe. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób ultradźwięki wpływają na nasze zdrowie.

Leczenie ultradźwiękami znajduje w medycynie bardzo szerokie zastosowanie, przede wszystkim w dolegliwościach bólowych, leczeniu urazów, skurczy mięśniowych i w chorobach skóry. Ultradźwięki powodują mikromasaż tkanek. Podczas masażu pojawia się efekt cieplny, który wzmaga dyfuzję wewnątrz komórki i poprawia ukrwienie.

Ultradźwięki to fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości drgań, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Przyczyniają się one do zmniejszenia blizn, ponieważ wpływają na rozciągliwość tkanki łącznej. Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków stosowane są również w kosmetyce skóry oraz w walce z cellulitem i tkanką tłuszczową.

Lekarz ujawnia, jak jego zdaniem, będzie rozwijać się epidemia w Polsce. Niestety, nie ma dobrych wieściLekarz ujawnia, jak jego zdaniem, będzie rozwijać się epidemia w Polsce. Niestety, nie ma dobrych wieściCzytaj dalej

Leczenie ultradźwiękami znajduje szerokie zastosowanie w medycynie

Ultradźwięki po raz pierwszy w celach leczniczych zastosowano w 1938 r. Od tamtego czasu bardzo dobrze rozpoznano skuteczność leczenia ultradźwiękami oraz skutki uboczne, jakie mogą się pojawić po niewłaściwym zastosowaniu terapii.

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, ultradźwięki to drgania mechaniczne o częstotliwości wyższej niż 20 tys. Hz., które działają miejscowo lub ogólnoustrojowo. Podczas zabiegów tkanki są rozgrzewane. Najsilniej rozgrzewa się tkanka nerwowa, nieco słabiej zaś mięśniowa i tłuszczowa. Rozgrzewanie tkanek o dużej zawartości kolagenu zwiększa ich elastyczność, nie zmniejszając ich wytrzymałości. Ponadto ogrzewanie tkanek sprzyja ich naprawie przy przewlekłych procesach zapalnych.

Działanie ultradźwiękami prowadzi do lepszego przepływu płynów w komórkach. Dochodzi m.in. do tworzenia naczyń krwionośnych i pobudzenia produkcji kolagenu. Leczenie ultradźwiękami może być wykorzystywane m.in. do zwalczania bólu i stanów zapalnych, rozszerzania naczyń krwionośnych, obniżenia napięcia mięśniowego, zwiększenia rozciągliwości tkanki łącznej w bliznach czy przykurczach, a także do przyspieszenia procesu gojenia się ran.

Zabieg można wykonywać bezpośrednio na skórę i tkanki leżące głębiej w okolicy zmian chorobowych lub w okolicy przykręgosłupowej, w linii przebiegu korzeni nerwowych, które unerwiają chore miejsca. Czas trwania zabiegu zależy np. od lokalizacji zmian, wielkości powierzchni nadźwiękawianej, rodzaju i stadium schorzenia czy ogólnego stanu pacjenta.

Ultradźwięki leczą bóle pleców i krzyża, rwę kulszową, zespoły bólowe w chorobie zwyrodnieniowej stawów odcinka szyjnego kręgosłupa, chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego, zwyrodnienia stawów rąk i stóp, zespół bolesnego barku, dolegliwości bólowe stawu łokciowego, ostrogi piętowe, nerwobóle, bóle fantomowe po amputacjach kończyn, blizny, a także owrzodzenia goleni.

Dzisiaj grzeje: 1. Liczba zarażonych w Polsce cały czas rośnie. Mimo to Krzysztof Jackowski twierdzi, że niebawem czeka nas przełom

2. Ministerstwo Zdrowia się pomyliło? Właśnie przekazali poprawioną liczbę chorych w jednym województwie

Zabiegów nie powinny stosować osoby chore na nowotwory lub po usunięciu zmian rozrostowych, kobiety w ciąży, osoby z niewydolnością układu sercowo-naczyniowego, pacjenci z zaburzeniami krążenia obwodowego lub krzepnięcia krwi, a także osoby zmagające się z zakrzepowo-zarostowym zapaleniem żył, żylakami, ostrymi stanami zapalnymi, wysoką gorączką czy zmianami skórnymi.

Warto pamiętać, że ultradźwięków nie stosuje się na narządy klatki piersiowej i jamy brzusznej. Ponadto ostrożność w zalecaniu takich zabiegów należy zachować u osób z zaawansowaną miażdżycą. Wykonywanie zabiegów w obrębie twarzy i czaszki również wymaga uwagi, gdyż na działania ultradźwięków mogą być narażone mózg i gałki oczne. Z kolei stosowanie zabiegów powyżej trzeciego kręgu szyjnego może narazić na działanie fal rdzeń przedłużony.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Piecze się tylko 30 minut. Domowy chlebek z chrupiącą skórką, w środku miękki jak aksamit
  2. Dziś Polska przekroczyła smutną granicę. Nowe zakażenia, kolejni zmarli, prognozy nie są optymistyczne
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków

Następny artykuł