W Hiszpanii dzieciom podano syrop na żołądek. Rodzice byli przerażeni, gdy zobaczyli, co stało się później

lek włosy
pixabay.com/estableman
Autor Natalia Niewczas02.12.2020

Omyłkowo podany lek wywołał zaskakujące skutki uboczne. Substancja, która miała wyleczyć dzieci z dolegliwości żołądkowych wpłynęła na niekontrolowany porost włosów. Syrop zawierał minoksydyl stymulujący mieszki włosowe. Rodzice domagają się odszkodowania.

Do pomyłki leku doszło w Hiszpanii w mieście Torrelavega. Lokalni urzędnicy potwierdzili, że doszło do omyłkowego podania dzieciom substancji stymulującej porost włosów. W efekcie ciała młodych pacjentów pokryły się niechcianym owłosieniem - wieści trafiły do mediów 2 grudnia.

Cezary Żak zaapelował do Polaków ze szpitala. Cezary Żak zaapelował do Polaków ze szpitala. "Potrzeba jest wielka"Czytaj dalej

Omyłkowo podany lek wpłynął na niekontrolowany porost włosów

Wielu pacjentów doświadcza problemów z nadmiernym wypadaniem włosów - w tym przypadku podanie niewłaściwego leku poskutkowało znacznym wzrostem owłosienia na ciele dzieci. Włosy pojawiły się między innymi na plecach, rękach czy ramionach pacjentów.

Jak podaje portal polsatnews.pl, pierwotnie dzieci miały otrzymać lek o nazwie omeprazol. Lek zmniejsza kwaśność soku żołądkowego, znajduje swe zastosowanie w terapii choroby wrzodowej i leczeniu refluksu żołądkowego.

Okazuje się, że lek został niewłaściwie oznakowany. Trafił do aptek w Grenadzie, Kantabrii i Walencji.

Dochodzenie w tej sprawie rozpoczęto dopiero po zgłoszeniach od zaniepokojonych efektami ubocznymi rodziców. Problem nadmiernego owłosienia po zażyciu leku dotyczy grupy 20 młodych pacjentów.

W dziecięcych organizmach, którym omyłkowo dostarczano niewłaściwy lek, rozwinęła się hipertrichoza, nazywana potocznie “syndromem wilkołaka”. Występuje głównie pod postacią zaburzenia o podłożu genetycznym, polegającym na nadmiernym owłosieniu ciała.

W niektórych z 20 wspomnianych przypadkach, mimo podjętego leczenia, włosy nie przestały rosnąć. W związku z tym rodzice domagają się odszkodowania od kilku firm odpowiedzialnych za import i dystrybucję leku oraz laboratoriów.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Miejsca, w których najłatwiej o zarażenie koronawirusem. Lepiej ich unikaćMiejsca, w których najłatwiej o zarażenie koronawirusem. Lepiej ich unikaćCzytaj dalej

Rodzice złożyli także skargę na dwie apteki w Kantabrii. Te zostały jednak uniewinnione drogą sądową.

Zamknięto jednak laboratorium, w którym doszło do pomyłki. Lek został wycofany z obiegu.

Przerażona matka nagrała niepokojące objawy u swojego synka. Dziecko przewracało oczami i miało drgawkiPrzerażona matka nagrała niepokojące objawy u swojego synka. Dziecko przewracało oczami i miało drgawkiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł