Lek wycofany przez błąd w ulotce
Autor Karol Zaborowski - 3 Października 2019

Popularny lek przeciwbólowy wycofany. Jeden błąd mógł doprowadzić do zatrucia

Popularny lek przeciwbólowy został wycofany z aptek. Tyczy się to aż 7 partii specyfiku. Błąd, który w nich wykryto, mógł doprowadzić do poważnych zatruć u pacjentów.

Lek przeciwbólowy można dostać nawet bez recepty, przez co wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że przyjmowanie ich w nadmiernej ilości może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Niestety wśród ludzi obecne jest przeświadczenie, że jeżeli lek dostępny jest bez recepty, to jest on dla nas całkowicie nieszkodliwy, co oczywiście nie jest prawdą. Z tego też względu przed zastosowaniem nawet tak powszechnego leku, jak paracetamol powinniśmy najpierw zapoznać się z ulotką, z której dowiemy się najważniejszych informacji. Problem pojawia się wtedy, gdy znajdzie się w niej poważny błąd.

Popularny lek przeciwbólowy wycofany z aptek

Paracetamol jest jednym z najpopularniejszych leków przeciwbólowych, który znaleźć można w wielu specyfikach. Jednym z nich jest Megapar Forte, w którym znajdziemy aż 1000 mg paracetamolu. Specyfik został wycofany ze sprzedaży w Polsce, a dokładniej 7 jego partii, które opatrzone są numerami Y00282, data ważności: 31.12.2020, Y00525, data ważności: 31.12.2020, Y00526, data ważności: 31.12.2020, Y00925, data ważności: 31.01.2021, Y03117, data ważności: 31.01.2021, Y07076, data ważności: 30.04.2021 i Y07683, data ważności: 30.04.2021.

Na szczęście nie jest to wywołane samym błędem przy produkcji leku, ponieważ chodzi dokładnie o ulotkę do niego dołączoną. Pojawiła się w nim informacja, że w ciągu jednego dnia można przyjąć nawet 8 tabletek, jeżeli odczuwany przez nas ból jest naprawdę silny. Jednak zalecane jest, aby nie przekraczać 6 tabletek na dobę.

Takie stosowanie leku, który posiada w każdej tabletce 1000 mg paracetamolu, jest niezwykle niebezpieczne dla pacjentów, ponieważ stanowi to już dla nas toksyczną ilość tej substancji. Normalnie nie powinniśmy przekraczać 4000 mg tej substancji, ponieważ zaczyna być już wtedy dla nas naprawdę szkodliwa.

Zatrucie paracetamolem może prowadzić do uszkodzeń wątroby, a także nerek. Najczęstszymi objawami przedawkowania paracetamolu są nudności, wymioty i ogólne złe samopoczucie. Pamiętajmy, że to dawka czyni truciznę i nigdy nie powinniśmy przyjmować większej dawki leku, niż jest to zalecane.

Następny artykuł