Lek wspomagający leczenie COVID-19 jest obecny w Polsce
pixabay_moakets
Autor Aneta Młodawska - 18 Marca 2020

Polski lek może zwalczyć koronawirusa. Lekarze znają go od lat

Lek przeciw koronawirusowi od kilku miesięcy jest celem pracy wielu naukowców z całego świata. Liczba ofiar wirusa SARS-CoV-2 przekroczyła już 7 tys. Zakażonych jest około 200 tys. ludzi na świecie, a 82 tys. z nich udało się wyleczyć. Okazuje się, że jeden polskich preparatów do leczenia malarii może być wykorzystywany także do leczenia COVID-19.

Lek przeciw chorobie COVID-19 jest celem badań wielu naukowców. Eksperci robią, co mogą, aby wynaleźć go jak najszybciej. Choć preparaty na wirusa SARS-CoV-2 wciąż są w fazie badań, możliwe jest, że do walki z chorobą COVID-19 będzie można stosować preparaty wykorzystywane do leczenia malarii.

Epidemia koronawirusa zaczęła się prawdopodobnie pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan. Śmiertelna choroba pojawiła się na ulicznym bazarze, gdzie sprzedawano mięso zwierząt. Do pierwszych objawów COVID-19 należą gorączka i suchy kaszel. Następnie pojawiają się zaburzenia układu oddechowego i często zapalenie płuc.

Z ostatniej chwili: koronawirus w Centrum Zdrowia DzieckaZ ostatniej chwili: koronawirus w Centrum Zdrowia DzieckaCzytaj dalej

Lek wspomagający leczenie COVID-19 jest obecny w Polsce

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał decyzję o dodaniu kolejnego wskazania terapeutycznego dla leku Arechin, który dostępny jest wyłącznie na receptę. Dzięki tej decyzji preparat można stosować wspomagająco w zakażeniach koronawirusami, m.in. SARS-CoV-2, który stoi za szalejącą epidemią.

Fosforan chlorochiny, który jest substancją czynną preparatu, wykazuje działanie pierwotniakobójcze. Właściwość ta od kilkudziesięciu lat wykorzystywana jest do leczenia malarii, a także chorób autoimmunologicznych, w tym tocznia rumieniowatego, pełzakowicy i reumatoidalnego zapalenia stawów.
Jak wykazały badania naukowców z Belgii, a także testy kliniczne przeprowadzone w chińskich ośrodkach badawczych, chlorochina może być również pomocna w leczeniu COVID-19. Substancja ta może bowiem powstrzymywać rozwój zapalenia płuc.

Lek produkowany jest w Polsce, a jego zapas został zabezpieczony na potrzeby Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Rezerw Materiałowych. Preparat ma być dystrybuowany do pacjentów zgodnie z dyspozycjami Ministra Zdrowia. Niestety pacjenci, którzy stale przyjmują ten lek, spotkają się z jego brakiem w aptekach. Niemniej jednak produkcja preparatu trwa, dlatego niebawem ponownie pojawi się on w sprzedaży. Jak zapewnia Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, stanie się to niezwłocznie po zabezpieczeniu najpilniejszych potrzeb osób zakażonych koronawirusem.

Dzisiaj grzeje: 1. Piąta ofiara śmiertelna w Polsce. Liczba zarażonych stale rośnie

2. Ogromny wzrost zarażeń. Zakaz wychodzenia z domu bez zakrytych ust i nosa u sąsiada Polski

Stowarzyszenie wydało również zalecenia dla pacjentów, którzy przyjmują Arechin. Osoby chore na toczeń powinny skontaktować się ze specjalistą w celu ustalenia innej metody leczenia. Jak zapewnia PTD, kilkutygodniowa przerwa w przyjmowaniu Arechinu nie wpływa znacząco na przebieg choroby. W przypadku zaś pacjentów chorych na porfirię skórną późną należy zgłosić się do szpitala z oddziałem dermatologicznym. Z kolei osoby zmagające się z innymi chorobami dermatologicznymi powinny skontaktować się z Polskim Towarzystwem Dermatologicznym pod adresem pacjenci@ptderm.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce
  2. Wiadomo, ile osób w Polsce naprawdę może mieć koronawirusa. Ekspert podał liczby
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Polska zamknie granice? Sztab kryzysowy w trakcie narady

Następny artykuł