lek na koronawirusa w Polsce
pixabay.com/Herney
Autor Natalia Niewczas - 28 Września 2020

Polski lek na koronawirusa będzie przełomem? Dr Dzieciątkowski komentuje

Lek na koronawirusa to jeden z najbardziej wyczekiwanych obecnie przełomów, nad jego wynalezieniem pracują naukowcy z całego świata. W ostatnim czasie polska firma oficjalnie ogłosiła zakończenie produkcji pierwszej serii preparatu. Dr Tomasz Dzieciątkowski postanowił zabrać w tej sprawie głos, jego słowa mogą zaskoczyć.

Lek na koronawirusa wynaleziony w Polsce - tak głoszą ostatnie, spływające do mediów doniesienia. Pierwszy znaczący sukces ogłosiła bowiem firma Biomed Lublin, która pracowała nad skutecznym preparatem dzięki pozyskanemu od tak zwanych “ozdrowieńców” osoczu i właśnie zakończyła produkcję nad pierwszą serią leku. Słowa polskiego wirusologa hamują przedwczesny entuzjazm, jego zdaniem do upragnionego przełomu jeszcze trochę brakuje.

Cierpiał na nią Jan Paweł II. Jakie są pierwsze objawy choroby Parkinsona?Cierpiał na nią Jan Paweł II. Jakie są pierwsze objawy choroby Parkinsona?Czytaj dalej

Ten lek na koronawirusa to jeszcze nie przełom

Polski lek na koronawirusa ma zostać poddany badaniom klinicznym i już niedługo może trafić do obywateli Polski. Wieści o pierwszym skutecznym preparacie opracowanym przez Polaków budzą duże emocje; dr Tomasz Dzieciątkowski stara się jednak nieco je ostudzić. Podkreśla, że choć doniesienia są obiecujące, to jeszcze nie przełom.

- Bardzo się cieszę, że Polakom się udało, ale muszę to powiedzieć: to nie jest żaden przełom. Pierwsze prace na ten temat pochodziły ze Stanów Zjednoczonych, jednak trzeba się cieszyć z tego, że w Polsce rusza produkcja immunoglobin - zaznacza polski wirusolog.

Dzisiaj grzeje: 1. Fani pogrążyli się żałobie. Odeszła prawdziwa ikona muzyki
2.Archeolodzy po prostu padli na kolana. Odkrycie rzuca zupełnie inne światło na historię świata
3.Kolejna granica przekroczona. Ponad 1 milion ofiar koronawirusa

Według doniesień portalu portal.abczdrowie.pl dr Tomasz Dzieciątkowski podkreślał, że terapia wykorzystująca przeciwciała jest znana ludzkości od wielu lat. Wirusolog wyjaśniał również, że właściwa nazwa dla preparatu przygotowanego przez Biomed Lublin to “lek biologiczny” - koncentrat przeciwciał wyprodukowanych przez organizmy tych osób, które pokonały COVID-19. W rozmowie z dziennikarzem tłumaczył również, kiedy można uznać dany lek za nieszkodliwy i skuteczny.

- Każdy preparat medyczny musi przejść trzy fazy badań klinicznych. Dopiero kiedy preparat przejdzie badania kliniczne na kilku tysiącach osób, to można go dopuścić do obrotu - wyjaśniał wirusolog.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dyrektor muzeum w Auschwitz wydał oświadczenie. Prosi o łaskę dla skazanego nastolatka
  2. Ujawniono dziwne obrazy widziane z kosmosu. Naukowcy z NASA biją na alarm
  3. Potężny wybuch w bloku. Ewakuowano mieszkańców
  4. Dwa ogniska koronawirusa w jednym województwie. Przybyło ponad 1300 zarażonych
  5. U ginekologa usłyszała nietypową uwagę. Dopiero po kilku godzinach zrozumiałą co oznaczała
  6. Kultowa scena z obiadem polowym z "Czterech pancernych i psa" kryje za sobą porażającą historię. Aktorzy do dziś czują niesmak

<>

Następny artykuł