Wyścig trwa. Pierwsze dawki polskiego leku mają powstać już niebawem

lekarstwo na koronawirusa
pixabay jarmoluk
Autor Klaudia Gaicka02.08.2020

Lekarstwo na koronawirusa SARS-CoV-2 coraz bardziej w zasięgu ręki. Już niedługo polski zespół będzie mógł zacząć testy. Okazuje się, że wielu z nas może sie przycyznić do sukcesu polskiego wynalazku. Kilka miast Polski umożliwia oddanie osocza ozdrowieńcom, którzy wygrali walkę z COVID-19.

Lekarstwo na koronawirusa SARS-CoV-2 zmywa sen z oczu wielu naukowców. Chociaż wiele różnych badań jest już na zaawansowanym etapie, ostatecznego remedium wciąż brak. Wielu z nas zastanawia się, co będzie pierwsze, czy szczepionka, czy może od razu lekarstwo. Najbliższe miesiące będą kluczowe. Okazuje się, że polski zespół jest bardzo bliski odkrycia rozwiązania światowego problemu.

Ważne oświadczenie rzecznika GIS. Obostrzenia mogą wrócić, ale nie wszystkie, zdradził które konkretnieWażne oświadczenie rzecznika GIS. Obostrzenia mogą wrócić, ale nie wszystkie, zdradził które konkretnieCzytaj dalej

Lekarstwo coraz bliżej, niedługo mają być pierwsze dawki

Jak podaje portal Abczdrowie.pl, polscy naukowcy opracowują lek na bazie immunoglobulin G, czyli przeciwciał wobec COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa. Chociaż koordynatorem projektu jest Klinika Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, badania się tak zaawansowane, że biorą w nich udział placówki z całego kraju. Biomed Lublin ma niedługo ruszyć z produkcją pierwszych dawek leków. Trzy tygodnie temu firma podpisała umowy z regionalnymi centrami krwiodawstwa, do których od tamtej pory zgłasza się coraz więcej ozdrowieńców, którzy chcą oddać osocze.

- W oddawanie osocza bardzo zaangażowali się górnicy, przede wszystkim z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Niebawem spodziewamy się informacji o tym, że to m.in. dzięki nim osocze w ilości, która jest potrzebna do produkcji, za moment będzie zebrane. Zanim rozpoczniemy pracę, musimy poczekać jeszcze na badania pobranego osocza, które przeprowadzi ośrodek w Białymstoku. Myślę, że cały proces poboru i analizy tego osocza potrwa do połowy sierpnia. Wtedy będziemy mogli odebrać jego całość i rozpoczniemy produkcję pierwszej partii leku do badań klinicznych - tłumaczy Piotr Fic, członek zarządu ds. operacyjnych Biomed Lublin.

Badanie kliniczne zostanie przeprowadzone w ekspresowym tempie. Jeszcze przed końcem bieżącego roku (2020) mają być znane wyniki terapii u osób, którym podano nowy, polski preparat. Dotychczasowe wyniki testowania leku przyniosły obiecujące rezultaty.

- Na pewno ta metoda immunoterapii - pozyskiwania tych swoistych immunoglobulin - nie jest powszechną praktyką w większości krajów. My w Polsce dysponujemy tą technologią i to jest na pewno rzecz bezcenna. Nawet gdybyśmy do końca roku zakończyli badania - łącznie z próbą kliniczną, to i tak będzie to super szybkie tempo. Dopiero jednak badania kliniczne udowodnią skuteczność i bezpieczeństwo tego leku, chociaż tak naprawdę nie spodziewamy się jakichś problemów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jest to lek z ludzkiego osocza, a tego typu preparaty są stosowane w chorobach zakaźnych od wielu lat - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Dzisiaj grzeje: 1. Fatalna informacja dla posiadaczy kont w bankach. Zacznie się po wakacjach, lepiej się przygotować
2.Zaskakujące zastosowanie soku z ziemniaka. Fenomenalne efekty, które można dzięki niemu zyskać, przechodzą ludzkie pojęcie
3. Stało się, nasi sąsiedzi wprowadzają kwarantannę dla Polaków. I bezkompromisowe warunki

Preparat w pierwszej kolejności ma trafić do osób z najcięższym przebiegiem zakażenia koronawirusem, ale eksperci nie wykluczają, że w przyszłości mógłby być stosowany także w ramach działań profilaktycznych. Osocze można oddawać w Bydgoszczy, Kaliszu, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Radomiu, Szczecinie, Raciborzu oraz we Wrocławiu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uczniowie nie wrócą do szkół po wakacjach? Jest komentarz GIS, nie mamy dobrych informacji
  2. Zapadła nagła decyzja, zmartwi wielu podróżujących. Polska trafiła na "czerwoną listę" swojego sąsiada
  3. Rodzice spali w najlepsze za parawanem, kiedy dziecko pobiegło do wody. Obudził ich dopiero krzyk
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 35-latek wziął ślub z martwą panną młodą. Bo miłość jest silniejsza od śmierci

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł