Lekarz wyjawił, co czeka Polaków w najbliższym czasie. "To nie jest sianie paniki"

lekarz ostrzega, to nie sianie paniki
pixabay
Autor Klaudia Gaicka05.11.2020

Polski lekarz ostrzega społeczeństwo. Jego zdaniem wkrótce może być dużo gorzej. Wynika to bezpośrednio ze statystyk. Liczba zgonów, z którą teraz mamy do czynienia, dotyczy przypadków sprzed 14 dni. Dziś tych przypadków jest o wiele więcej.

To właśnie polscy lekarze są tymi, którzy najlepiej wiedzą, jak wygląda sytuacja epidemiczna w kraju. Lekarz Bartosz Fiałek jest pracownikiem jednego z naszych rodzimych szpitali. Wyjawił, na co jego zdaniem powinniśmy się przygotować. Następne tygodnie mogą być naprawdę trudne dla wszystkich.

Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Każdy powinien się z nim zapoznać, chodzi o kwarantannęWażny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Każdy powinien się z nim zapoznać, chodzi o kwarantannęCzytaj dalej

Polski lekarz ostrzega - ,,to nie jest sianie paniki"

Ekspert zauważa to, co pokazuje także historia innych krajów, które miały to szczęście, że już uporały się z pandemią. Mowa między innymi o Chinach i Nowej Zelandii, które postawiły na całkowity lockdown już dawno temu. Dziś zbierają tego pozytywne żniwo.

- Przyrosty zatrzymają się po około 10-14 dniach od wprowadzenia całkowitego lockdownu. Nie ma innego wyjścia. Przy tak dużym przyroście zakażonych, nie pomoże stosowanie półśrodków [...] Z punktu widzenia gospodarczego moja wypowiedź może wydawać się nieracjonalna, ale ja widzę, co się dzieje. Pacjenci niestety będą umierać z tego powodu, że nie będzie dla nich miejsca. Nie ma innej metody zatrzymania transmisji wirusa. Dopóki będziemy wychodzić, kontaktować się między sobą to są idealne warunki dla wirusa. Temperatura, która jest na zewnątrz, również sprawia, że wirus będzie coraz lepiej “czuł się” w naszym kraju – wyjaśnia.

Fiałek zaznacza, że zdaje sobie sprawę z bardzo negatywnych następstw ekonomiczno-gospodarczych. Zauważa jednak, że obecnie stoimy przed dylematem, czy chcemy ratować ludzi, czy ich dobytki.

- To nie jest sianie paniki, czy straszenie na wyrost, tylko to jest prawdziwa relacja. Obecnie rzeczywistość wygląda tak, że pacjenci covidowi prawie nie mają miejsca. Mamy na przykład ośmiu pacjentów covidowych i możemy przyjąć 2-3, a pięciu dalej leży w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Kończą się też miejsca dla osób z innymi przewlekłymi schorzeniami, które z powodu pojawienia się koronawirusa nie zniknęły – mówi lek. Bartosz Fiałek.

Zdaniem eksperta obecna śmiertelność dotyczy przypadków rozpoznanych dwa tygodnie temu. Za kolejne 14 dni ta liczba może wynieść nawet 600 osób w ciągu doby. Istnieją także tzw. ukryte zgony.

Popularny zwyczaj urodzinowy może być niebezpieczny dla zdrowia. Eksperci ostrzegają, lepiej uważaćPopularny zwyczaj urodzinowy może być niebezpieczny dla zdrowia. Eksperci ostrzegają, lepiej uważaćCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje: 1.Ekspert ostrzega przed najgroźniejszym objawem COVID-19. Gdy się pojawi, należy działać bezzwłocznie
2.Dramat na polowaniu. Myśliwy zastrzelił 16-letniego ucznia, który zbierał jabłka w sadzie
3. "To może dotyczyć nawet 3 milionów Polaków". Pulmonolog przekazał bardzo ważny apel

- Ukryte zgony to są zgony spowodowane ograniczeniem dostępu do opieki zdrowotnej. To trzeba jasno powiedzieć, że z powodu braku możliwości opieki nad tymi pacjentami, doszliśmy już do granicy wydolności systemu. To są pacjenci, którzy albo się nie leczyli, bo nie mieli dostępu, albo nie zdążyli dojechać, bo nie było karetki – alarmuje ekspert.

Tragiczne wieści, nie żyje ratownik medyczny. Mężczyzna chciał udzielić pomocy pacjentowiTragiczne wieści, nie żyje ratownik medyczny. Mężczyzna chciał udzielić pomocy pacjentowiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeń
  2. Regularne sygnały z pobliskiej galaktyki docierają do Ziemi. Jedna z teorii mówi, że mogą to być kosmici
  3. Wdarli się na teren uczelni, otworzyli ogień. Są ofiary śmiertelne
  4. Imbir posiada wiele wspaniałych właściwości zdrowotnych. Nie każdy może jednak bezpiecznie go stosować
  5. Nadmierne wypadanie włosów to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować. Może oznaczać poważne problemy ze zdrowiem
  6. Agnieszka Radwańska została dotkliwie zaatakowana na Instagramie. Nie mogła dłużej wytrzymać, przerwała milczenie
  7. Prawie tysiąc nauczycieli z Warszawy zakażonych koronawirusem. Ratusz właśnie pokazał najnowsze dane

Następny artykuł