Lekarz: proceder, który ma miejsce od wielu lat
Autor Karol Zaborowski - 9 Listopada 2019

Nieludzka patologia w służbie zdrowia. Lekarze nie wyślą pacjentów na badania, powód jest absurdalny

Lekarz powinien zapewnić pacjentowi opiekę zgodną z najnowszymi wytycznymi, a także w oparciu o dostęp do najlepszego sprzętu. Tyczy się to również badań, które są podstawą diagnostyki. Niestety wielu lekarzy w Polsce unika wysyłania swoich pacjentów na badania i mają ku temu pewien powód.

Lekarz powinien mieć na uwadze przede wszystkim dobro swojego pacjenta. Tyczy się to zarówno leczenia, jak i diagnostyki. Aby stwierdzić, na co dokładnie choruje dana osoba, niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań. Niestety niektórzy lekarze nie chcą wypisywać odpowiednich skierowań, nawet jeżeli sam pacjent prosi o to.

Bez wątpienia wiele osób spotkało się z tym problemem, ponieważ trwa on już od lat. Niby każdy o nim wie, jednak niewiele się robi, aby temu zapobiec. Co więcej, osoby, które nie zagłębiają się w ten temat, nie do końca nawet zdają sobie sprawę, dlaczego tak jest. Oczywiście w tym wypadku potwierdzenie znajduje stare przysłowie, które mówi, że jeżeli nie wiemy, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Kolor wosku z uszu świadczy o zdrowiu. Widząc jeden z nich natychmiast udaj się do lekarza, możesz być śmiertelnie choryKolor wosku z uszu świadczy o zdrowiu. Widząc jeden z nich natychmiast udaj się do lekarza, możesz być śmiertelnie choryCzytaj dalej

Lekarz specjalnie nie wypisuje skierowania na badania

Choć brzmi to, jak teoria spiskowa, których w ostatnich latach powstała cała masa, to niestety tego typu proceder ma miejsce w naszym kraju. Tyczy się on przede wszystkim placówek POZ. Niedawno proceder, który ma miejsce w polskiej służbie zdrowia od lat opisał portal innpoland.pl, który przedstawił postać dr Bartosza Fiałka, szefa kujawsko-pomorskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Lekarz ten opisał sytuację, która miała miejsce, kiedy poszukiwał pracy. Okazało się, że w placówce, w której chciał się zatrudnić, lekarzom potrąca się z pensji za każde wystawione skierowanie na badania. Niestety problem ten nie tyczy się jedynie jednej placówki.

- Ze smutkiem przyznaję, że taka sytuacja wg mojej informacji ma miejsce w niektórych podmiotach leczniczych - szczęśliwie nie jest to praktyka stosowana wszędzie. Niestety nie są mi znane dokładne dane na temat rozległości tego patologicznego zjawiska - stwierdził Michał Gontkiewicz, Przewodniczący zespołu ds monitorowania naruszeń w ochronie zdrowia z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie cytowany przez innpoland.pl.

Lekarze specjalnie nie wypisują skierowań na badania, ponieważ placówka, w której pracują, obciąża ich kosztami diagnostycznymi. Oczywiście nie wszyscy lekarze biorą udział w tym procederze, ale placówki, które pracują w ten nieuczciwy sposób, można znaleźć w całym kraju. Dr Gontkiewicz obwinia za to tragiczny wręcz sposób finansowania, który obecny jest w służbie zdrowia.

- Za przyczynę takiej sytuacji uznaję tragiczne finansowanie systemu ochrony zdrowotnej, wymuszające zarówno na lekarzach jak również dyrektorach placówek zdrowotnych, obniżanie standardów medycznych poprzez niezlecanie odpowiednich badań lub zastępowanie ich badaniami niebędącymi złotym standardem w diagnostyce danego schorzenia. Nie może być również przyzwolenia na przenoszenie kosztów niezbędnych badań na lekarzy a tym samym stawianiem przed wyborem: obniżenie jakości leczenia lub zmniejszenie wynagrodzenia za wykonaną pracę - dodaje.

Niestety tak rażące zaniedbania odbijają się kosztem pacjentów, którzy nie mają przez to dostępu do wielu badań, które im zwyczajnie przysługują. Może to również stanowić poważny problem w profilaktyce niektórych śmiertelnie niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory. Aktualnie sprawa badana jest przez NFZ i miejmy nadzieję, że ten nieludzki proceder szybko zostanie zakończony.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Banany nie tuczą, a leczą. Już po tygodniu będziecie zdumieni, jak zbawienny wpływ mają na organizm
  2. Przez 5 dni jadła tylko zupki chińskie. Rzeczy, które stały się z jej ciałem są straszne, każdy powinien wziąć je sobie do serca
  3. Do zwykłego szamponu do włosów dodała sodę oczyszczoną. Spojrzała w lustro, a efekt przeszedł najśmielsze wyobrażenia

Następny artykuł