Lekarz: ile wynoszą zarobki lekarzy w Polsce
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 14 Stycznia 2020

Ile naprawdę zarabiają lekarze? Kwoty mogą wielu zaskoczyć

Lekarz jest zawodem, który często kojarzy nam się z niebotycznymi zarobkami. Jednak wokół tego tematu narosło wiele mitów i przekonań, które nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością.

Lekarz to bez wątpienia bardzo trudny zawód, który wymaga nie tylko ogromu wiedzy, ale i umiejętności, które cały czas muszą być zwiększane przez kolejne szkolenia. Wiele się mówi o tym, jak dużo zarabiają lekarze, jednak ten temat jest o wiele bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać.

Po pierwsze, ilość pieniędzy na pasku z wypłatą zależy od rodzaju umowy. Lekarz może być zatrudniony na normalny etat lub tak zwany kontrakt. W tym drugim wypadku ma on ustaloną stawkę godzinową i to ile zarobi, zależy już tylko i wyłącznie od ilości przepracowanych godzin. Jednak może ich być znacznie mniej niż przy pełnym etacie lub o wiele więcej. Jednak przy takiej umowie nie obowiązuje go limit godzin pracy i nie może ubiegać się o normalny urlop.

GIF wycofał z rynku dwa popularne leki. Wielu z nas ma je w swoich domowych apteczkachGIF wycofał z rynku dwa popularne leki. Wielu z nas ma je w swoich domowych apteczkachCzytaj dalej

Ile zarabia lekarz?

Tak więc kontrakt ma swoje plusy, jak i wady. Zarobki lekarzy zależą też od województwa i potrafią się naprawdę poważnie od siebie różnić. Wedle raportu przygotowanego na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak w 2019 roku wynika, że średnia pensja lekarza na etacie w naszym kraju wcale nie jest taka wysoka, jak mogłoby się wydawać, ponieważ wynosi od 5800 do 7100 złotych brutto.

Najmniej zarabiają oczywiście stażyści, których pensja w 2020 roku wynosi zaledwie 2600 złotych brutto. Oczywiście wraz ze stażem pracy ich zarobki się zwiększają. Lekarz z rocznym stażem może już liczyć na pensję w wysokości 3535 złotych brutto. W przypadku trzech lat pracy zawodowej kwota rośnie do 48880 złotych, a po 10 latach stażu wynosi już 8515 złotych brutto. Oczywiście są średnie wartości dla całego kraju, które mogą się różnić w zależności od placówki, czy też województwa.

Średnio lekarz w Polsce zarabia 6 tysięcy złotych brutto, a na największe zarobki może liczyć w województwie mazowieckim, śląskim, małopolskim i lubelskim. Natomiast jak podaje portal onet.pl, mniej niż średnia, lekarz zarobi w województwie wielkopolskim i dolnośląskim.

Oczywiście są lekarze, którzy potrafią zarabiać naprawdę duże kwoty. Rekordzista z 2019 roku w ciągu 12 miesięcy zarobił 750 tysięcy złotych. Warto jednak wspomnieć, że był on zatrudniony na kontrakcie i w ciągu roku wykonał 489 zabiegów, miał 66 dyżurów w oddziale szpitalnym i przez 275 godzin pracował w poradni. Lekarz może też dodatkowo zarobić, biorąc większą ilość dyżurów, jednak często nie dzieje się tak ze względów finansowych, a z faktu, że nie ma go kto zastąpić. Wedle szacunków w Polsce brakuje nawet 68 tysięcy lekarzy. To sprawia, że ci, którzy pracują w swoim zawodzie, w ciągu jednego miesiąca wyrabiają znacznie więcej godzin, niż przewiduje to standardowy etat, a co za tym idzie, ich zarobki są też większe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jest wolna, nie współżyła z nikim, a zaszła w ciążę. Przypadek, który zdarza się raz na milion
  2. Danuta Holecka wolałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej dziecko potrzebowało pomocy
  3. Skandal podczas 28. finału WOŚP. Zachowanie protestujących oburzyło mieszkańców
  4. Objawy raka gardła. Łatwo je pomylić ze zwykłym przeziębieniem
  5. Koktajl, który oczyszcza jelita. Najlepiej pić go przed snem
  6. Wielu Polaków chciało mu pomóc. Niestety, nie żyje Patryk

Następny artykuł