Lekarz wyznaje szokującą prawdę
pixabay.com/anhngoc1397
Autor Barbara Bujar - 15 Września 2020

Lekarka ujawnia poważny problem. Wiele osób jest nieświadomych zagrożenia

Lekarz w szokującym wyznaniu. Według prof. Gańczak, wiceprezes Sekcji Kontroli Zakażeń Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, Ministerstwo Zdrowia nie podejmuje jednego z najważniejszych tematów. W obliczu nadchodzącej drugiej fali epidemii i przewidywanej korelacji koronawirusa SARS-CoV-2 z wirusem grypy w placówkach medycznych pojawiają się problemy ze szczepionkami. Wielu pacjentów nie jest tego świadomych.

Żaden lekarz nie będzie miał w najbliższym czasie łatwego zadania. Rozwijająca się epidemia koronawirusa, która już niebawem spotka się z zakażeniami grypy, w znacznym stopniu ma utrudnić pracę we wszystkich placówkach medycznych. Specjaliści boją się występowania u pacjentów niemal identycznych objawów obu chorób i problemów podczas stawiania diagnoz. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia regularnie przypomina Polakom o szczepieniach ochronnych. Mimo że leki przeciw wirusowi SARS-CoV-2 nie pojawiły się jeszcze na rynku, cały czas obecne są na nim te zapobiegające zakażeniu grypą. Jak się okazuje, na tym obszarze medycy także spotykają się z utrudnieniami.

Pamiętacie ich? Największe gwiazdy seriali, których już z nami nie maPamiętacie ich? Największe gwiazdy seriali, których już z nami nie maCzytaj dalej

Lekarz w obliczu grypy i koronawirusa. Szczepionek w Polsce jest zdecydowanie za mało

Jak donosi portal Webniusy, w ostatnim czasie głos w sprawie jesienno-zimowych infekcji zabrała lekarka, epidemiolog i wiceprezes Sekcji Kontroli Zakażeń Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, prof. Maria Gańczak. Swoimi uwagami miała podzielić się w rozmowie z serwisem naTemat.pl. To, co powiedziała, u wielu Polaków wzbudziło niepokój. Pojawiły się obawy o dostępność szczepionek przeciw grypie.

O tym, że środki zapobiegające zakażeniu koronawirusem nie zostaną udostępnione społeczeństwu do jesieni, wiadomo już od dawna. Jedynym rozwiązaniem na uniknięcie niebezpiecznej korelacji patogenów jest więc zaszczepienie się przeciwko grypie. Według ekspertki jest to ważne, ponieważ jeden wirus nie wyklucza drugiego. Oznacza to, że w sezonie jesienno-zimowym mogą one występować u pacjentów jednocześnie.

- Wirus grypy uszkadza nabłonek dróg oddechowych i w związku z tym toruje drogę innym patogenom. Być może będziemy mieć więcej przypadków objawowych SARS-CoV-2 na skutek tego, że jedna infekcja nastąpi po drugiej. Może też być tak, że w jednym organizmie spotkają się dwa wirusy i SARS-CoV-2, i grypy – przekazała prof. Gańczak.

Rozwiązanie jest więc proste - aby uniknąć takiej sytuacji, należy zaszczepić się przeciw grypie. Okazuje się jednak, że nawet to nie jest w naszym kraju takie proste. Jak przekazała lekarka, takich leków w placówkach medycznych jest za mało. Mimo że pacjenci są przez specjalistów wpisywani na listę szczepień, nie mają pewności, czy szczepienie faktycznie się odbędzie. Większość z nich nie jest tego świadomych.

- Mam kolegów lekarzy, którzy zapisów na szczepionkę mają np. 500, a dostaną na przychodnię tylko 50 sztuk. To są dramaty. Kolega, który jest dyrektorem ds. medycznych w szpitalu, powiedział, że zgłoszeń na szczepienie przeciw grypie jest około sto, a szpital dostanie 12 szczepionek. I on musi zrobić transparentne losowanie, żeby każdy kto szczepionki nie otrzyma, wiedział, że miał szansę, ale mu się nie poszczęściło – słowa specjalistki czytamy na portalu Webniusy.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO przekazało druzgocące informacje na temat koronawirusa. Jest też ważny apel szefa organizacji
2.Wiemy już, ile zarabiają w Lidlu. Na początek nawet ponad 4 tys. zł

Mimo ujawnionych problemów każdy z nas może chronić się przed zakażeniem samodzielnie. Pamiętajmy, że częsta dezynfekcja rąk, a także unikanie dużych skupisk ludzi pomagają nie tylko w uniknięciu zakażenia koronawirusem, ale także grypy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazdor disco polo miał wypadek. Do zdarzenia doszło podczas pracy na planie
  2. Tragiczna wiadomość. Tatry w żałobie, nie żyje legenda
  3. Jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Objawy raka płuc łatwo pomylić z innymi schorzeniami, błąd może mieć najwyższą cenę
  4. Nie żyje 28-letni Przemek z Podkarpacia. Gdy matka usłyszała wycie syren, nie podejrzewała, że jadą do jej syna
  5. Minister Zdrowia zapowiedział nowe zasady walki z koronawirusem. Mówi również, jak rozwinie się epidemia w Polsce
  6. Halina przez 7 dni piła sok z selera na czczo. Korzyści widzi gołym okiem, nie zamieni go na nic innego

Następny artykuł