poradnik lekarz Bartosz Fiałek
unsplash.com/Kelly Sikkema
Autor Natalia Niewczas - 16 Listopada 2020

Lekarz zachorował na koronawirusa. Teraz sam zdradza jak leczyć się w domu

Znany w Internecie lekarz Bartosz Fiałek, specjalista z zakresu reumatologii, zachorował na COVID-19. Medyk postanowił podzielić się z internautami zdobytym doświadczeniem. W mediach społecznościowych opublikował zestaw cennych wskazówek, które mogą okazać się niezwykle pomocne dla tych, którzy przechodzą zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 w domu.

Jakiś czas temu lekarz Bartosz Fiałek powiadomił swoich obserwatorów o tym, że zachorował na COVID-19. Jak pisze na Facebooku, z powodu licznych pytań dotyczących postępowania po potwierdzeniu zakażenia nowym koronawirusem, postanowił opublikować krótki poradnik dla tak zwanych “covidowych” pacjentów. Lekarz zaznacza, że z zestawu wskazówek powinny korzystać wyłącznie osoby przechodzące zakażenie nowym wirusem SARS-CoV-2 w sposób łagodny i niewymagający podjęcia intensywnej terapii w szpitalu (np. z użyciem respiratora, antybiotyków czy osocza ozdrowieńców).

Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnujeNowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnujeCzytaj dalej

Lekarz Bartosz Fiałek radzi, jak przechorować COVID-19 w domu

Jak zaznacza lekarz Bartosz Fiałek, istnieje parę konkretnych objawów, które powinny niepokoić pacjentów w szczególny sposób. Gdy pojawią się duszności, ból w klatce piersiowej, gorączka niedająca się zbić lekami, sinica (na przykład sine usta, twarz) lub zaburzenia mowy bądź widzenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Według doniesień portalu medonet.pl nadające się do leczenia w domu łagodne zakażenie koronawirusem manifestuje swą obecność poprzez wystąpienie objawów podobnych do tych towarzyszących powszechnemu przeziębieniu. Jak wylicza lekarz Bartosz Fiałek, jest to: podwyższona temperatura ciała, ogólne osłabienie organizmu, kaszel, utrata węchu i/lub smaku, bóle mięśni i stawów czy zapalenie spojówek.

W swoim poradniku lekarz podkreśla, że suplementowanie witaminami A, B, C, E czy magnezem nie jest zalecane w przypadku zakażenia koronawirusem. Samodzielne przyjmowanie dużych dawek witaminy D także nie jest wskazane - może być to niebezpieczne dla zdrowia.

Lekarz radzi, by w razie pojawienia się gorączki zastosować leki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe - to podstawowe wyposażenie każdej domowej apteczki. Przed zażyciem należy sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na którąkolwiek z substancji farmaceutyku.

Na kaszel lekarz Bartosz Fiałek zaleca syrop przeciwkaszlowy. W tym przypadku sprawdzi się syrop blokujący odruchy kaszlu suchego lub syrop wykrztuśny w razie kaszlu mokrego. Syrop, przypomina lekarz, należy zażywać rano.

Lekarz podkreśla, że przy leczeniu łagodnego przebiegu COVID-19 w domu niezwykle ważny jest sen oraz odpoczynek. Nie mniej istotna jest odpowiednia dieta - lekarz Bartosz Fiałek wspomina tutaj o diecie na przykład śródziemnomorskiej.

Dzisiaj grzeje: 1.Gwiazda TVN dowiedziała się, że ma raka. Przeszła operację usunięcia piersi, niestety lekarze obawiają się nawrotu choroby
2.Mamy potwierdzenie, zacznie się już w środę, dokładnie o 18:00. Całkowity paraliż, ogromne utrudnienia
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Z wiekiem coraz bardziej dokucza ci bezsenność? Wiemy, jak przywrócić naturalny rytm snuZ wiekiem coraz bardziej dokucza ci bezsenność? Wiemy, jak przywrócić naturalny rytm snuCzytaj dalej

Pacjenci z COVID-19 przechodzący łagodne zakażenie w domu powinni zadbać także o dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu (należy je często wietrzyć) i odpowiednie nawodnienie organizmu. Optymalna ilość płynów to ok. 2,5-3 litry.

- Obecnie nie istnieją żadne przesłanki, aby jakkolwiek inaczej, a przede wszystkim bezpiecznie, leczyć łagodny przebieg COVID-19 w warunkach domowych - informuje lekarz za pośrednictwem Facebooka.

Internauta zarzucił Majdanowi, że udawał chorego na COVID. Riposta męża Rozenek była bardzo dosadnaInternauta zarzucił Majdanowi, że udawał chorego na COVID. Riposta męża Rozenek była bardzo dosadnaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pełny lockdown i godzina policyjna całą dobę. Kolejne państwo w Europie wprowadza restrykcje dla podróżnych
  2. Skrócą podróż pociągiem z 3 godzin do 30 minut. Niewiarygodna technologia Koreańczyków, Polskę przejechałbyś w godzinę
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Joanna Krupa pochwaliła się nowymi zdjęciami z córeczką. Pokazała, co jest absolutnym obowiązkiem każdego rodzica, brawo
  7. Ferie zimowe 2021. Rząd odwoła coroczną przerwę w nauce? Już wszystko wiadomo

Następny artykuł