Rząd otwiera galerie. Lekarz: to błąd i skandal

Lekarz o ponownym otwarciu galerii handlowych
East News/Fot. Jan Bielecki/East News,Warszawa, 04.05.2020. Otwarcie galerii handlowych w ramach drugiego etapu luzowania obostrzen w zwiazku z epidemia koronawirusa w Polsce.
Autor Barbara Bujar22.11.2020

Lekarz Bartosz Fiałek odniósł się do postanowień rządu, o których w sobotę 21 listopada poinformował Mateusz Morawiecki. Jednym z nich jest ponowne otwarcie galerii handlowych, na które specjalista zwrócił szczególną uwagę. „Duże sklepy mają znaczny udział w transmisji nowego koronawirusa” - tłumaczył w rozmowie z Medonetem.

Słowa lekarza nie budzą optymizmu. Choć w trakcie rozmowy z dziennikarką Medonetu Bartosz Fiałek w większości zgadzał się z decyzjami rządu, w tej kwestii był niegięty – ciągle trwa pandemia COVID-19, a otwarcie galerii handlowych może tylko rozprzestrzenić wirusa.

- To błąd. Wielce nierozsądna decyzja. (...) Biorąc w rachubę gospodarkę kraju, to strategii otwierania galerii nie można nic zarzucić, ponieważ jest to jak najbardziej roztropne i logiczne działanie. (…) Jednak obecnie znajdujemy się w sytuacji nadzwyczajnej, ponieważ panuje w Polsce panuje epidemia COVID-19, dlatego nie możemy opierać się na logice, która kieruje nami podczas czasów pokoju – powiedział Fiałek.

Niedobór żelaza w organizmie jest bardzo niebezpieczny. Jakie są jego objawy?Niedobór żelaza w organizmie jest bardzo niebezpieczny. Jakie są jego objawy?Czytaj dalej

Lekarz o otwarciu galerii handlowych. Sytuacja epidemiologiczna może się pogorszyć

Swoją opinię Bartosz Fiałek zbudował w oparciu o brytyjskie badania naukowe NHS, według których blisko 20 procent wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 pochodzi z dużych supermarketów. Podobne dane uzyskali eksperci z Bostonu. W związku z tym wpuszczenie ludzi do wielkopowierzchniowych przestrzeni publicznych może wiązać się z poważnymi konsekwencjami w przyszłości.

- Otwieranie galerii, z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków, jest kompletnie niezrozumiałe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sytuacja epidemiologiczna się z tego powodu pogorszy. A jako dowód potwierdzający tę tezę można przedstawić badania naukowe z Wielkiej Brytanii i USA – przekazał lekarz.

Odmrażanie gospodarki powinno – według Bartosza Fiałka – rozpocząć się z zupełnie innej strony. Lekarz nie rozumie, dlaczego lokale handlowe zostaną otwarte, a siłownie wciąż będą zamknięte. Zgodnie z brytyjskimi badaniami w przestrzeniach sportowych dochodzi jedynie do 3 procent zakażeń. W związku z tym dużo bardziej logiczne byłoby otwarcie najpierw tych miejsc. Rząd zaczyna natomiast „z grubej rury”.

- To nielogiczne, ale trzeba podkreślić, że polscy decydenci nie wiedzą do końca, co się dzieje, jeśli mówimy o sytuacji epidemiologicznej. Podejmują przez to ruchy chaotyczne, których w sposób naukowy nie sposób wytłumaczyć. Polscy politycy się zwyczajnie pogubili – skomentował.

Są jednak postanowienia, z którymi Bartosz Fiałek zgadza się w stu procentach. Jedną z nich jest kontynuacja nauki zdalnej w placówkach edukacyjnych. Szkoły to kolejne miejsca, w których – na podstawie badań brytyjskiego NHS – koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się najszybciej.

Według lekarza szczególną uwagę należy zwrócić także na apel Mateusza Morawieckiego dotyczący świąt Bożego Narodzenia. Przypomnijmy, że premier prosił, by w tym roku ograniczyć spotkania w dużym gronie rodzinnym, a przy okazji zrezygnować z podróżowania po Polsce i za granicę. To logiczne, ale nie do końca zrozumiałe.

Dzisiaj grzeje:
1.Minister zdrowia przerwał milczenie. Wyjawił, jak w tym roku będzie wyglądać Boże Narodzenie
2.Rząd chce masowo przebadać mieszkańców kilku województw na obecność COVID-19. Minister zdrowia zdradził szczegóły
3.Objawy chorej wątroby widoczne gołym okiem. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważcie

Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Poważne zmiany dotkną medykówMinisterstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Poważne zmiany dotkną medykówCzytaj dalej

- W tym względzie, zgadzam się w 100 proc. z rządzącymi. Należy rząd pochwalić. Z naukowego punktu widzenia, to decyzja zrozumiała i dobra. Uważam, że tegoroczne święta powinny być ograniczone do minimum, czyli de facto do osób mieszkających razem. (…) To dobra decyzja, ale kompletnie niespójna z innymi działaniami. Z jednej strony otwierają sklepy, do których ludzie tłumnie ruszą i będą się wzajemnie zarażać, po czym zakazują świąt z rodziną – dodał Fiałek cytowany przez Medonet.

Objawy raka płuc widoczne na twarzy. Kiedy się pojawią nie ma chwili do straceniaObjawy raka płuc widoczne na twarzy. Kiedy się pojawią nie ma chwili do straceniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Jest decyzja, przedłużają kolejny zakaz. Co najmniej do grudnia nie będzie lotów
  2. Lego Masters: Prokopa aż zatkało. Uczestniczyli stworzyli genialne konstrukcje, odcinek przejdzie do historii
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie
  5. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  6. Próbowali przemycić 70 egzotycznych papug w plastikowych butelkach. Nie przewidzieli tylko jednego
  7. Do mediów dotarła tragiczna wiadomość. Kilka godzin po nagraniu zmarł uczestnik popularnego programu rozrywkowego „Wipeout”, przeszedł zawał serca

Następny artykuł