Lekarz może przyjść na wizytę domową
unsplash.com/NordWood Themes
Autor Barbara Bujar - 25 Października 2020

W niektórych przypadkach możemy żądać wizyty lekarza w domu. Kiedy teleporada nie jest jedyną opcją?

Wizyty u lekarza zostały w ostatnim czasie mocno ograniczone. Z powodu szalejącej epidemii koronawirusa większość pacjentów została zmuszona do korzystania z tzw. teleporad. Warto wiedzieć, że w uzasadnionych przypadkach specjaliści powinni jednak przyjąć chorego osobiście. W takich sytuacjach potrzebujący mogą powołać się na jedno z rozporządzeń ministra zdrowia.

W związku z ogromnym przyrostem zakażeń w Polce pogłębia się problem wizyt u lekarza. Pacjenci coraz częściej obsługiwani są przez telefon lub formularze online. Niestety, taka forma leczenia nie zawsze okazuje się skuteczna. Istnieją pewne wskazania do osobistego spotkania ze specjalistą. Warto się z nimi zapoznać.

Zacznie się już jutro. Poważne zmiany dotkną całą PolskęZacznie się już jutro. Poważne zmiany dotkną całą PolskęCzytaj dalej

Teleporada nie zawsze jest rozwiązaniem. Kiedy lekarz powinien przyjąć pacjenta osobiście?

Jak informuje serwis internetowy Radia Zet, problem wizyt lekarskich w Polsce rośnie. Specjaliści, którzy na co dzień walczą z epidemią koronawirusa, coraz więcej pozostałych schorzeń diagnozują online. W formie zdalnej udzielają także porad oraz wystawiają zwolnienia i recepty.

Teleporada to nowa forma leczenia, którą od kilku miesięcy praktykują przede wszystkim lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. W przychodniach, w których obecnie medycy kierują chorych na testy, coraz mniej jest pacjentów z innymi schorzeniami. W niektórych sytuacjach osobiste spotkanie ze specjalistą jest jednak wskazane. Aby do niego doprowadzić, warto powołać się na jedno z rozporządzeń ministra zdrowia.

Pacjenci spełniający pewne kryteria mogą podczas teleporady poprosić o stacjonarną wizytę u lekarza. Może się ona odbyć w przychodni lub w domu chorego. Według adwokata Piotra Kaszewiaka podczas umawiania się na taką formę konsultacji pacjenci mogą powoływać się na rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 12 sierpnia 2020 r. ''w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej''.

Do kryteriów, które powinni spełniać tacy pacjenci, należą między innymi objawy o niejasnym charakterze. Zalicza się do nich takie symptomy, które pomimo wcześniejszej teleporady nasilają się, powodują niepokój chorego lub po prostu nie ustępują. To tylko jeden z nielicznych przykładów.

Wśród wskazań do stacjonarnej wizyty lekarskiej, które udało się ustalić dziennikarzom Radia Zet, należą także: brak poprawy stanu zdrowia pacjenta po dwóch kolejnych teleporadach, które odbyły się z tej samej przyczyny, konieczność ustalenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego oraz inne procedury, których nie można zrealizować w ramach konsultacji zdalnej.

Na specjalną wizytę lekarską mogą liczyć także najmłodsi. W ich przypadku również muszą zostać spełnione kryteria. Jednym z nich jest utrzymująca się gorączka, która nie spada pomimo wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Oprócz niej na liście znajduje się także szereg innych objawów.

Dzisiaj grzeje: 1.WHO ostrzega. "Świat znalazł się w krytycznym punkcie"
2.Najnowsze, ważne informacje dla seniorów. Wiemy, o ile mają wzrosnąć emerytury
3. Na jej pępku pojawił się guzek. Nie miała pojęcia, że jest to objaw niebezpiecznej choroby

Pierwsze objawy niedoboru jodu w organizmie. Nigdy nie należy ich ignorowaćPierwsze objawy niedoboru jodu w organizmie. Nigdy nie należy ich ignorowaćCzytaj dalej

Wskazaniami do osobistego spotkania dziecka z lekarzem są także: senność, nadmierne pobudzenie, silny ból głowy lub brzucha, niepokojąca wysypka, objawy odwodnienia oraz uciążliwe i nieustające wymioty lub biegunka.

Epidemię uda się niedługo opanować? Eksperci nie mają dobrych wieściEpidemię uda się niedługo opanować? Eksperci nie mają dobrych wieściCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W Biedronce zrobisz zakupy w każdą niedzielę? Nowy krok w rozwoju sieci może to umożliwić
  2. Bank PKO BP ostrzega przed fałszywą aplikacją. Pieniądze znikają z kont klientów
  3. Wstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać
  4. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu
  5. Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniem
  6. Dramat u Majdanów. Radosław Majdan trafił do szpitala. Jest fatalnie. Wyjadą jeszcze z Małgosią w egzotyczną podróż?
  7. "Trzaskowski i feministki poszli spacerkiem na Nowogrodzką". Sobotni protest przed siedzibą partii rządzącej

Następny artykuł