Wiadomości o wzroście liczby zakażonych nieustannie martwą Polaków
unsplash_Ashkan Forouzani
Autor - 26 Marca 2020

Lekarz ujawnia, jak jego zdaniem, będzie rozwijać się epidemia w Polsce. Niestety, nie ma dobrych wieści

Lekarz ostrzega, że w ciągu najbliższych tygodni możemy się spodziewać dużych wzrostów zachorowań. Dotychczas Ministerstwo Zdrowia poinformowało o odnotowaniu łącznie 749 przypadków zakażenia koronawirusem na terenie Polski, z czego 8 osób zmarło. W związku z epidemią każdy Polak zastanawia się, jak długo jeszcze będziemy zmagać się z chorobą COVID-19.

Lekarz Paweł Grzesiowski podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat koronawirusa i tego, jak prawdopodobnie będzie się on rozprzestrzeniał w najbliższym czasie. Choć Polacy starają się stosować do zaleceń rządu dotyczących higieny i niewychodzenia z domu, liczba zachorowań wciąż rośnie. Do tej pory na całym świecie zanotowano ok. 380 tys. potwierdzonych zakażeń koronawirusem.

Wirus zazwyczaj rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przenosząc się z jednej osoby na drugą podczas np. kaszlu i kichania. Patogen może także rozprzestrzeniać się poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni, a następnie dotykanie twarzy.

Lekarze będą mogli odstąpić od leczenia osób z koronawirusem. Zaskakujące doniesienia z NiemiecLekarze będą mogli odstąpić od leczenia osób z koronawirusem. Zaskakujące doniesienia z NiemiecCzytaj dalej

Lekarz ostrzega. W ciągu najbliższych przybędzie zachorowań

Na pytanie, jak w Polsce rozwinie się epidemia, odpowiedział w rozmowie z Faktem ekspert profilaktyki zakażeń, dr. n. med. Paweł Grzesiowski. Mężczyzna ostrzega, że chorych będzie przybywać. Powinniśmy zatem w ciągu najbliższych tygodni spodziewać się dużych wzrostów zachorowań. Trudno jednak dokładnie powiedzieć, jakie to będą liczby.

Wiemy jednak, że kraje, które w pierwszych tygodniach fali epidemicznej zaczynały od paru tysięcy potwierdzonych zakażonych, takie jak Włochy, Iran, Francja, Hiszpania, przechodzą w tej chwili kryzys. Z kolei kraje, które startowały od kilkuset przypadków, są w znacznie lepszej sytuacji. Specjalista zachęca do pozostania w domach i apeluje o większą ilość wykonywanych testów.

– Im dłużej wytrwamy w takiej sytuacji, jak w tej chwili i zostaniemy w domach, tym epidemia szerzyć się będzie wolniej. Ale więcej będziemy wiedzieć, gdy wykonamy co najmniej 100 tys. testów. Czym innym jest ocena przez pryzmat wykonanych testów, a czym innym rzeczywista liczba zachorowań. W tej chwili w szpitalach jest już wielu chorych z podejrzeniem koronawiusa, których testy czekają w kolejce na wykonanie. To musi się odbić na statystyce. Zapotrzebowanie na testy jest dziesięciokrotnie większe niż w tej chwili wykonujemy – mówi doktor.

Dzisiaj grzeje: 1. Liczba zarażonych w Polsce cały czas rośnie. Mimo to Krzysztof Jackowski twierdzi, że niebawem czeka nas przełom

2. Ministerstwo Zdrowia się pomyliło? Właśnie przekazali poprawioną liczbę chorych w jednym województwie

Ekspert wypowiedział się także w sprawie testów. Według niego dopiero, gdy będą one szeroko dostępne, będzie można określić skalę zagrożenia. Jak poinformował ostatnio minister zdrowia, w Polsce w ciągu doby przeprowadza się obecnie ok. 1500 testów.

– Kiedy będą szeroko dostępne testy, będziemy w stanie ocenić, jak wygląda sytuacja. Od wczoraj w trybie 24 godziny na dobę/7 dni w tygodniu pracuje laboratorium robiące 1000 próbek dziennie. Jeżeli na Mazowszu okaże się, że zakażeń jest bardzo dużo, a w całym kraju niewiele, to będzie znaczyć, że skala epidemii jest niedoszacowana w wyniku ograniczonej dostępności do diagnostyki – dodaje specjalista.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Piecze się tylko 30 minut. Domowy chlebek z chrupiącą skórką, w środku miękki jak aksamit
  2. Dziś Polska przekroczyła smutną granicę. Nowe zakażenia, kolejni zmarli, prognozy nie są optymistyczne
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków

Następny artykuł