Powody częstych wzdęć brzucha
pixabay.com/derneuemann
Autor Barbara Bujar - 27 Czerwca 2020

Na co mogą wskazywać częste wzdęcia po jedzeniu? Lekarz tłumaczy

Lekarz w swojej pracy spotyka się z bardzo różnymi problemami zdrowotnymi. Często dotyczą one brzucha i dokuczających wzdęć, których pacjenci w szczególności doświadczają po spożyciu posiłku. Ekspert tłumaczy, jakie są najczęstsze przyczyny tej dolegliwości i w jaki sposób najlepiej pozbyć się problemu.

Wzdęcia nie należą do przyjemnych uczuć. Doskonale wiedzą o tym osoby, których brzuch często wydaje się większy, a w ich układzie pokarmowym gromadzi się duża ilość gazów. W szczególności dzieje się tak po jedzeniu, a pacjenci usilnie szukają przyczyny tej dolegliwości. Okazuje się, że powodów może być wiele. Istnieje jednak rozwiązanie, które pomoże w walce z uciążliwymi wzdęciami. Z pewnością poleci je każdy lekarz.

Mężczyzna pobił dwóch nastolatków. Zwrócili rowerzyście uwagę na niebezpieczną jazdęMężczyzna pobił dwóch nastolatków. Zwrócili rowerzyście uwagę na niebezpieczną jazdęCzytaj dalej

Lekarz tłumaczy, skąd biorą się wzdęcia i jak sobie z nimi radzić

Według lek. Anny Mitschke, która postanowiła opisać problem na portalu medonet.pl, wzdęcia pojawiają się w szczególności wtedy, kiedy w jelitach gromadzi się zbyt duża ilość gazów. Proces ten odbywa się zazwyczaj podczas jedzenia albo mówienia, kiedy zdarza nam się połykać powietrze. Ilość zebranego w jelitach gazu zależy od tego, ile powietrza dostanie się do naszego układu pokarmowego. Lekarka tłumaczy, że duże znaczenie ma przy tym tempo jedzenia. Jeżeli spieszymy się podczas posiłków, więcej cząsteczek uda nam się połknąć. Ważne jest również to, w jakim stopniu pokarm zostanie przez nas strawiony, ile wypijemy przy tym napojów gazowanych, a także z jakich składników ułożymy naszą dietę.

Przyczyn wzdęć jest bardzo dużo. Dieta bogata w nieodpowiednie składniki jest prostym sposobem na ich powstawanie. Wzdęcia są bowiem często powodowane nietolerancją niektórych cukrów, glutenu lub zbyt dużym rozrostem flory bakteryjnej. Dolegliwość może świadczyć również o chorobach czynnościowych jelit.

Do najprostszych metod walki z problemem wzdęć należy ograniczenie w diecie produktów gazotwórczych. Według lek. Anny Mitschke do takich składników wliczają się przede wszystkim rośliny strączkowe, takie jak groch, fasola albo soczewica. Warto zrezygnować także z nadmiernej ilości produktów zbożowych i niektórych warzyw, np. kapusty, brukselki, brokułów i kalafiora. Produkcję gazów nasz organizm może zawdzięczać też owocom, m.in. jabłkom, gruszkom i śliwkom.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niewydolności serca. Niebezpieczna choroba, którą ma już ponad milion Polaków

2. Już w środę ruszają zapisy, nie odkładaj tego na później. Możesz stracić 300 zł

Zrezygnowanie ze spożywania dużej ilości wymienionych produktów to pierwszy krok do pozbycia się wzdęć. Warto również napoje gazowane zamienić na niegazowane, a przy posiłku nigdzie się nie spieszyć. Jeśli jednak podane sposoby nie pomogą w walce z problemem, należy od razu umówić się na konsultację lekarską.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły protest w samym centrum polskiego miasta. Zbiera się ogromny tłum, co tam się dzieje?
  2. Krzysztof Kononowicz zaatakował ekipę TVP. Interweniowała policja
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Mieli walczyć "na niby". Jeden z zawodników doznał koszmarnej kontuzji, nagranie dla widzów o mocnych nerwach (WIDEO)

Następny artykuł