lekarz tłumaczy czym są kropki
Fot. pixabay.com/ PublicDomainPictures
Autor Klaudia Gaicka - 28 Czerwca 2020

O czym mogą świadczyć białe kropeczki na ustach? Lekarz tłumaczy

Lekarz radzi, jak postępować, kiedy na naszych ustach zauważymy białe krostki. Okazuje się, że nie jest to jednoznaczny objaw, jednak najczęściej dotyczy pewnej przypadłości. Krostki na ustach mogą być problemem nie tylko estetycznych, ale również zdrowotnym.

Lekarz bardzo często musi się mierzyć z rozpoznawaniem rzadkich chorób. Zwykle, stawiając odpowiednią diagnozę, specjalista przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem oraz w razie potrzeby, kieruje go na dodatkowe badania.

Wiele objawów może wydawać nam się niepozornymi, jednak zawsze jest to jakiś sygnał alarmowy od naszego ciała, na które lepiej zwrócić uwagę. Choć oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy do lekarza biegać z każdą drobnostką, ale lepiej pójść o raz za dużo, niż o raz za mało.

Wstrząsające wyznanie pielęgniarki z DPS-u. Wstrząsające wyznanie pielęgniarki z DPS-u. "Potraktowano mnie jak żołnierza, który dostał rozkaz i musiał go wypełnić"Czytaj dalej

Lekarz radzi, jak postępować, kiedy na naszych ustach zauważymy białe krostki

Na pytanie 42-letniej pacjentki z białymi krostkami na ustach odpowiada lekarz na Medonet.pl. Kobieta pyta między innymi o genezę tego problemu oraz, czy z jej organizmem dzieje się coś złego. Zastanawia się też czy winą tego stanu nie jest jakaś reakcja uczuleniowa na jedzenie lub inny niekorzystny środek. Białe krostki na ustach kobiety są od dwóch dni.

Zdaniem lekarza za białe krostki na ustach może odpowiadać kilka różnych dolegliwości, w tym chorobowych. Specjalista zalecił pacjentce wizytę u lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad i zbada fizykalnie zmiany. W razie potrzeby lekarz pierwszego kontaktu z kieruje na dodatkowe badania lub do innego specjalisty.

Jedną z częstszych przyczyn białych krostek na ustach są plamki Fordyce'a. Są małej wielkości (od 1 do 5 mm średnicy), mogą być również nieznacznie uniesione. Mają żółty lub biały kolor i mogą występować na czerwieni wargowej, po wewnętrznej stronie policzków, lub na narządach płciowych obu płci. Stanowią jeden z wariantów gruczołów produkujących sebum, czyli gruczołów łojowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Niedobór żelaza w organizmie jest bardzo niebezpieczny. Jakie są jego objawy?

2. Zostały tylko 4 dni na dopełnienie obowiązku. ZUS ostrzega, inaczej nie będzie można skorzystać ze zwolnienia

Lekarze podejrzewają, że plamki są już od urodzenia, jednak dopiero później stają się widoczne. Ujawnienie się ma miejsce w okresie dojrzewania lub po nim. Plamki występują najczęściej w grupach, rzadziej jako pojedyncze punkty.

Co najważniejsze są całkowicie nieszkodliwe, niezależnie od ich umiejscowienia. Nie można się nimi również zarazić. Jednak mimo wszystko lekarz zaleca, aby zgłosić się w kwestii diagnozy do specjalisty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziwne zachowanie motorniczego tramwaju. Zaniepokojony pasażer wysłał nam nagranie
  2. Wszystko się nagrało. Ludzie nie wytrzymali i zatrzymali homofobiczną ciężarówkę za mowę nienawiści wobec LGBT i szerzenie dezinformacji, interwencja policji
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wybory prezydenckie 2020. Gwiazdy polskiego sportu tłumnie poszły do urn (FOTO)

Następny artykuł