lekarze_kolejki
fot. unsplash.com
Autor Damian Witoń - 10 Lutego 2020

Lekarze przyjmować będą bez kolejki. NFZ zapewnia, że zmiany nadejdą już w marcu

Lekarze często nie są w stanie przyjąć od ręki wszystkich pacjentów będących w potrzebie. Ma się to zmienić dzięki dofinansowaniu poradni, planowanemu przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lekarze mają często tak dużo pacjentów, że na wizytę u nich trzeba czekać miesiącami. Niestety w przypadku niektórych chorób czas odgrywa kluczową rolę i wraz z jego upływem zmniejsza się szansa na skuteczne wyleczenie. Teraz pojawia się jednak promyk nadziei, ponieważ według Narodowego Funduszu Zdrowia niektórzy specjaliści będą w najbliższej przyszłości, przyjmować bez kolejki

Objawy ostrego niedokrwienia jelit. Nie wolno ich lekceważyćObjawy ostrego niedokrwienia jelit. Nie wolno ich lekceważyćCzytaj dalej

Lekarze do których nie będzie trzeba czekać w kolejce

NFZ postanowił wyjść naprzeciw prośbom pacjentów, zakładając przeznaczenie 300 mln złotych na skrócenie czasu oczekiwania do lekarza. Chodzi tu o konkretnych specjalistów, mianowicie neurologa, kardiologa, ortopedy i endokrynologa. Wybór ten nie jest przypadkowy, ponieważ według danych zebranych przez “Rzeczpospolitą” są to cztery, najbardziej oblegane przez Polaków specjalizacje lekarskie.

Problem długiego okresu oczekiwania do lekarza jest w naszym kraju bardzo poważny. Przykładowo dostać do neurologa bez straty cennego czasu, nie może się aktualnie aż 700 tysięcy osób z 2 milionów zapisanych na konsultację. Jak podaje portal money.pl, są to przeważnie ludzie cierpiący na bóle kręgosłupa, kolan, stawów, a także seniorzy z początkami demencji lub osoby z nadciśnieniem.

Wizyty pacjentów, którzy po raz pierwszy przyjęci zostaną przez poradnię, będą od 1 marca opłacane przez NFZ, natomiast od lipca takie konsultacje będą premiowane finansowo. Według rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza dofinansowanie przychodni pomoże zapobiec migracji lekarzy do sektora prywatnego.

-Już dziś wycena porady pierwszorazowej jest o ok. 50 proc. wyższa od kolejnych. Jeśli dodać do tego podwyżkę o 17, a następnie 10 proc., powinna zbliżyć się do stawek wolnorynkowych - zapewnia polityk.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. PILNE: Największa gwiazda TVP wylądowała w szpitalu. Fani są załamani
  2. Elżbieta Jaworowicz ma sporo za uszami. Sprawą zajęła się Rada Etyki Mediów
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Uwielbiany aktor TVP przewieziony do szpitala. Syn przekazał smutne wieści

Następny artykuł