Popularne leki zostały wycofane z aptek
fot. unsplash.com/Tbel Abuseridze
Autor Barbara Bujar - 3 Czerwca 2020

Ministerstwo Zdrowia ostrzega. Popularne leki masowo znikają z aptek

Leki zostały wycofane z aptek przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Stosowanie 5 mg octanu uliprystalu okazało się niebezpieczne dla pracy wątroby. Wszystkie pacjentki przyjmujące te tabletki, powinny zgłosić się na konsultację lekarską.

Uliprystal to lek zażywany przez kobiety w celu leczenia mięśniaków macicy. Znany jest również jako środek antykoncepcyjny przyjmowany po odbytym stosunku. W związku z niepokojącą opinią wydaną przez Europejską Agencję Leków, GIF postanowił wycofać go z obiegu. Z aptek zniknęły wszystkie leki, które zgodnie z wydaną opinią, miały zagrażać wątrobie.

Drętwienie rąk i nóg może ostrzegać o poważnej chorobie. Lepiej zwrócić na nie uwagęDrętwienie rąk i nóg może ostrzegać o poważnej chorobie. Lepiej zwrócić na nie uwagęCzytaj dalej

Leki wycofane z aptek

Po ogłoszeniu decyzji przez GIF, leki masowo zaczęły znikać z półek aptecznych. Ich rozprowadzanie zostało zawieszone do czasu zakończenia procedury arbitrażowej. Ustalił to Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii, który działa przy Europejskiej Agencji Leków. Zawieszenie dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jak podaje abczdrowie.pl, w naszym kraju Ministerstwo Zdrowia wstrzymało sprzedaż czterech typów tabletek. Należą do nich:

  • Esmya, Ulipristalum, tabletki, 5 mg
  • Ulipristal Acetate Gedeon Richter, tabletki, 5 mg
  • Ulimyo, Ulipristali acetas, tabletki, 5 mg
  • Ulipristal Alvogen, Ulipristali acetas, tabletki powlekane, 5 mg.

- Minister Zdrowia wskazuje, iż ww. produkty lecznicze będą niedostępne. W związku z tym pacjentki stosujące ww. produkty lecznicze powinny zgłosić się do lekarzy prowadzących celem ustalenia alternatywnych technologii medycznych możliwych do zastosowania w danym wskazaniu" - czytamy na stronie abczdrowie.pl

Dzisiaj grzeje: 1. Media obiegła smutna wiadomość. Fatalny finał poszukiwań 4-latka

2. Kobieta znienacka wróciła do domu i przyłapała chłopaka z inną. Jej reakcja powala, wszystko się nagrało

Tabletki zostały wycofane ze względu niepokojących obserwacji Europejskiej Agencji Leków. Eksperci prowadzili je od kilku miesięcy i zauważyli, że 5 mg octanu uliprystalu poważnie szkodzi wątrobie. W marcu został potwierdzony pierwszy przypadek, kiedy wskutek zażywania leku, u jednej z pacjentek zdiagnozowano ciężkie uszkodzenie wątroby, a to wymagało przeszczepu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutek właścicieli restauracji. Ich biznesy upadły po wizycie Magdy Gessler
  2. Przed operacjami plastycznymi za 167 tys. zł wyglądała pięknie. Zmiana jej wyglądu rozkłada na łopatki
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Wziąłeś 5 tys. zł pożyczki z tarczy antykryzysowej? Nastąpiły zmiany, o których musisz wiedzieć

Następny artykuł