Smutne wieści dla pacjentów. Nowy rok przynosi podwyżki cen popularnych leków, przedstawiamy ich listę

Leki - podwyżki cen
unsplash.com/freestocks
Autor Barbara Bujar04.01.2021

Od nowego roku zmieniły się ceny leków refundowanych, z których w Polsce najczęściej korzystają seniorzy. Pacjenci zapłacą więcej za medykamenty stosowane między innymi na alergię, jaskrę i cukrzycę. Na półkach aptecznych znajdą się jednak leki, których ceny od 1 stycznia zostały obniżone.

Nowy rok przyniósł zmiany między innymi w cenach leków refundowanych. Jak donosi Super Express, Ministerstwo Zdrowia po raz kolejny zaktualizowało wysokość należności za medykamenty, z których w głównej mierze korzystają starsi Polacy.

Zmiany w cenach leków. Co będzie droższe?

W Polsce wciąż funkcjonuje program lekowy, zgodnie z którym pacjenci po ukończeniu 75. roku życia otrzymują wiele farmaceutyków za darmo. Wraz z nadejściem nowego roku na liście leków objętych stuprocentową refundacją nie pojawiła się jednak żadna nowa substancja czynna.

Zamiast tego wprowadzone zostały nowe zasady refundacyjne, według których 478 cen uległo podwyższeniu. Podrożał między innymi preparat odczulający Novo-Helisen Depot – jego koszt wzrósł aż o 452,79 zł.

Smutne doniesienia o stanie zdrowia Elżbiety II. „Został jej miesiąc życia, może mniej”Smutne doniesienia o stanie zdrowia Elżbiety II. „Został jej miesiąc życia, może mniej”Czytaj dalej

Od 1 stycznia Ministerstwo Zdrowia uwzględniło podwyżki cenowe między innymi dla:

  • leku na alergię Novo-Helisen Depot (z 33,60 zł na 486,30 zł),
  • kropli na jaskrę, np. Rozaduo ( z 11,76 zł na 23,33 zł),
  • leku Sandostatin Lar (dla dawki 30 mg wzrost kwoty wyniesie aż 4025,70 zł),
  • opatrunków specjalistycznych Aquacel Ag Foam 25 na 30 cm (wzrost wyniesie o 51,88 zł)

Wśród leków, których ceny uległy podwyższeniu, znajdują się także środki stosowane w leczeniu cukrzycy, nowotworów i padaczki.

Oprócz podwyżek cenowych od nowego roku w aptekach nastąpią także obniżki. Zmianą dogodną dla pacjentów objęto aż 645 farmaceutyków. Na liście znalazł się między innymi lek stosowany do uśmierzania bólu neuropatycznego Lycira. Jego cena (za opakowanie tabletek 150 mg) ma wynieść nie 114,14 zł, ale 3,54 zł.

Na liście refundacyjnej cenę obniżono także za środek Durogesic stosowany w leczeniu silnego bólu. Do tej pory pacjenci zostawiali za niego przy okienku aptecznym 12,09 zł. Od 1 stycznia będą płacić wyłącznie 3,20 zł.

- Nieco mniejsze, ale dla seniorów także istotne, były obniżki cen leków np. na nadciśnienie (Ramizek Combi staniał o 3,32 zł) i na cukrzycę (Lirolog jest teraz tańszy o 3,17 zł) – informuje Super Express.

Szczegółowy wykaz refundowanych wyrobów medycznych znajduje się na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

>

Następny artykuł