Leki, które należy jak najszybciej wyrzucić z apteczki. Mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia

leki w domu
unsplash.com/Tbel Abuseridze
Autor Natalia Niewczas04.12.2020

Niektóre z leków, jakie przechowujemy w domowych apteczkach należy czym prędzej wyrzucić lub oddać do apteki. Mowa między innymi o lekach po terminie ważności czy resztkach wypisanych na receptę antybiotyków. Warto zwrócić uwagę również na potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia tabletki odchudzające.

Domowa apteczka i wypełniające ją leki powinno stanowić podstawowe wyposażenie każdego domu. Należy pamiętać jednak o tym, by regularnie przeglądać jej zawartość. Niektóre leki mogą bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta, w tym farmaceutyki po terminie ważności. Wiele z nich po upływie wytłoczonej na opakowaniu daty traci swą skuteczność.

Nie żyje wspaniała aktorka Katarzyna Łaniewska. Tragiczna wiadomość obiegła mediaNie żyje wspaniała aktorka Katarzyna Łaniewska. Tragiczna wiadomość obiegła mediaCzytaj dalej

Leki, które nie powinny zalegać w domowej apteczce

Nie tylko z powodu potencjalnej utraty skuteczności leki po terminie należy usunąć z domowej apteczki. Chodzi również o bezpieczeństwo pacjenta, co podkreśla była zastępczyni dyrektora Biura ds. Zgodności w Centrum Oceny i Badań Leków FDA.

- Po upływie terminu ważności nie ma gwarancji, że lek będzie bezpieczny i skuteczny. Jeśli termin przydatności wygasł, lek nie nadaje się do spożycia - podkreśla dr Ilisa Bernstein.

Jak podaje portal medonet.pl, w domowej apteczce nie należy przechowywać także leków na receptę, których nadmiar pozostał w domu po zleconej przez lekarza kuracji, w tym także antybiotyków. Powód jest w tym przypadku oczywisty - przyjmowanie antybiotyków czy silnych środków przeciwbólowych bez nadzoru lekarza jest niebezpieczne dla zdrowia pacjenta.

Resztki antybiotyków warto oddać do apteki również z powodu potencjalnej pokusy przyjęcia leku “na zapas” bądź podjęcia próby samodzielnego leczenia infekcji z użyciem akurat zalegających w domu farmaceutyków. Nadmierne przyjmowanie antybiotyków może osłabiać ich działanie w przyszłości.

Niebezpieczne dla zdrowia pacjenta potencjalnie są również tabletki odchudzające. Obiecywane przez producenta efekty często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a wręcz przeciwne - niekiedy powodują one niechciane skutki uboczne.

Kuracja tabletkami odchudzającymi może skutkować bólami głowy, wzrostem ciśnienia, a nawet problemami z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Badania opublikowane w “New England Journal of Medicine” sugerują, że nawet 23 tys. wezwań do nagłych przypadków jest spowodowana przyjmowaniem tabletek odchudzających.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Mamy potwierdzenie, wszystko stanie się już jutro. Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna wielką akcję wysyłkowąMamy potwierdzenie, wszystko stanie się już jutro. Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna wielką akcję wysyłkowąCzytaj dalej

W żadnej z domowych apteczek nie powinny znaleźć się również te leki, które wycofuje z obiegu Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Informacje pojawiają się na oficjalnej stronie GIF. Bywa, że farmaceutyki są zanieczyszczone trującymi związkami chemicznymi lub nie spełniają określonych standardów.

Warto pamiętać o tym, że przyjmowanie jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem samo w sobie może być niebezpieczne dla zdrowia. O czym wielu pacjentów nie wie, niektórych farmaceutyków nie wolno ze sobą łączyć - to jeden z powodów, dla którego przed przyjęciem danego leku należy zawsze zasięgnąć fachowej opinii medycznej.

Szczepionka na COVID-19 testowana również na dzieciach? Nagła zmiana planówSzczepionka na COVID-19 testowana również na dzieciach? Nagła zmiana planówCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł