Leki, które należy jak najszybciej wyrzucić z apteczki. Mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia

Niektóre z leków, jakie przechowujemy w domowych apteczkach należy czym prędzej wyrzucić lub oddać do apteki. Mowa między innymi o lekach po terminie ważności czy resztkach wypisanych na receptę antybiotyków. Warto zwrócić uwagę również na potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia tabletki odchudzające.
Domowa apteczka i wypełniające ją leki powinno stanowić podstawowe wyposażenie każdego domu. Należy pamiętać jednak o tym, by regularnie przeglądać jej zawartość. Niektóre leki mogą bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta, w tym farmaceutyki po terminie ważności. Wiele z nich po upływie wytłoczonej na opakowaniu daty traci swą skuteczność.
Leki, które nie powinny zalegać w domowej apteczce
Nie tylko z powodu potencjalnej utraty skuteczności leki po terminie należy usunąć z domowej apteczki. Chodzi również o bezpieczeństwo pacjenta, co podkreśla była zastępczyni dyrektora Biura ds. Zgodności w Centrum Oceny i Badań Leków FDA.
- Po upływie terminu ważności nie ma gwarancji, że lek będzie bezpieczny i skuteczny. Jeśli termin przydatności wygasł, lek nie nadaje się do spożycia - podkreśla dr Ilisa Bernstein.
Jak podaje portal medonet.pl, w domowej apteczce nie należy przechowywać także leków na receptę, których nadmiar pozostał w domu po zleconej przez lekarza kuracji, w tym także antybiotyków. Powód jest w tym przypadku oczywisty - przyjmowanie antybiotyków czy silnych środków przeciwbólowych bez nadzoru lekarza jest niebezpieczne dla zdrowia pacjenta.
Resztki antybiotyków warto oddać do apteki również z powodu potencjalnej pokusy przyjęcia leku “na zapas” bądź podjęcia próby samodzielnego leczenia infekcji z użyciem akurat zalegających w domu farmaceutyków. Nadmierne przyjmowanie antybiotyków może osłabiać ich działanie w przyszłości.
Niebezpieczne dla zdrowia pacjenta potencjalnie są również tabletki odchudzające. Obiecywane przez producenta efekty często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a wręcz przeciwne - niekiedy powodują one niechciane skutki uboczne.
Kuracja tabletkami odchudzającymi może skutkować bólami głowy, wzrostem ciśnienia, a nawet problemami z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Badania opublikowane w “New England Journal of Medicine” sugerują, że nawet 23 tys. wezwań do nagłych przypadków jest spowodowana przyjmowaniem tabletek odchudzających.
Teksty wybrane dla Ciebie:
- Największy rywal Kamila Stocha jest ciężko chory. Przejmujące wyznanie skoczka
- "Rolnik szuka żony": Magda i Kuba wyznali wszystko przed kamerami
- 8 osób nie żyje, wielka tragedia. Napili się płynu, który każdy powinien mieć w swoim domu, okropne wydarzenia
W żadnej z domowych apteczek nie powinny znaleźć się również te leki, które wycofuje z obiegu Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Informacje pojawiają się na oficjalnej stronie GIF. Bywa, że farmaceutyki są zanieczyszczone trującymi związkami chemicznymi lub nie spełniają określonych standardów.
Warto pamiętać o tym, że przyjmowanie jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem samo w sobie może być niebezpieczne dla zdrowia. O czym wielu pacjentów nie wie, niektórych farmaceutyków nie wolno ze sobą łączyć - to jeden z powodów, dla którego przed przyjęciem danego leku należy zawsze zasięgnąć fachowej opinii medycznej.
Zobacz także w naszych serwisach:
- To, co zrobiła z 8-tygodniową córką, rozsierdziło internautów. Oskarżono ją o znęcanie
- Powrót do szkół i szczepienia jednocześnie. Podano datę oraz warunki
- Urodziła się z "wilczą sierścią". Teraz jej zdjęcia są słynne w całym internecie
- Zostawili 13-miesięczną córeczkę pod opieką znajomego. Sposób w jaki miał ją potraktować nie mieści się w głowie, porażająca historia
- Pierwszy taki przeszczep płuc w Polsce. Pacjentka była chora na COVID-19
- Zaskakujące doniesienia o świątecznym karpiu. Jest inaczej niż wszyscy myśleli
- Wyjątkowe odkrycie. Niewiarygodne, gdzie znaleziono legendarną Enigmę