leki: deficyt przez pandemię
unsplash Tbel Abuseridze
Autor Klaudia Gaicka - 5 Października 2020

Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje

Leki na przeziębienie i grypę niedługo będą niedostępne? O takim scenariuszu mówił rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przewróciła wszystko do góry nogami. Niestety niedługo apteczne półki mogą stać się sporo lżejsze.

Leki są tym, co powinno być zawsze dla nas dostępnym. Wielu obywateli może zaniepokoić się tym, o czym poinformowała Naczelna Izba Aptekarska. Niestety trwająca pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przewraca wszystko do góry nogami, również apteczne półki ulegają zmianom. Eksperci ostrzegają, że już wkrótce może zabraknąć leków, które co roku stosują nawet setki tysięcy Polaków.

Z ostatniej chwili: Morawiecki ogłosił ogromne zmiany w obostrzeniach. Dotkną każdego PolakaZ ostatniej chwili: Morawiecki ogłosił ogromne zmiany w obostrzeniach. Dotkną każdego PolakaCzytaj dalej

Leki już niedługo mogą zniknąć z aptek. Niektóre medykamenty już dawniej były deficytowe

Mowa m. in. o lekach na grypę. Niestety już teraz eksperci zaczynają zauważać dotyczące ich problemy, a sezon zachorowań dopiero przed nami. Jak podaje portal Se.pl, niedługo może nastąpić kryzys na rynku leków.

Nie tylko eksperci, ale i rządzący już od kilku miesięcy cały czas promują profilaktykę antygrypową. Wiele osób już dziś, mimo bycia okazami zdrowia, stara się zapewnić sobie środki do leczenia w razie zachorowania. Niestety w związku z tym w wielu aptekach może w najbliższym czasie zabraknąć odpowiednich leków do leczenia grypy.

- W przypadku takich zdarzeń jak epidemia koronawirusa nie można wykluczyć czasowego zawieszenia czy ograniczenia dostaw, co może wpłynąć na dostępność niektórych leków – zaznaczył rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno.

Wiele leków produkowanych jest w Azji. Eksperci twierdzą, że mowa nawet o 80 proc. wszystkich medykamentów. Tymczasem zamknięto w tamtym regionie kilkanaście ogromnych fabryk, w których zajmowano się produkcją najróżniejszych leków.

Już na początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 mieliśmy do czynienia z brakiem leków. Resort zdrowia opublikował nawet listę medykamentów, którym najbardziej zagrażał krajowy deficyt. Na liście znalazło się aż 386 pozycji, w tym leki na przeziębienie i grypę. Z aptecznych półek zaczęły znikać nawet takie klasyki jak wszechobecna w większości domów aspiryna.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernych
2.Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak inne niż obiecano
3.37-latka umierała w ogromnym cierpieniu. Komentarze pielęgniarek budzą oburzenie

Pamiętajmy, aby pomimo komunikatu zachować umiar. Takowego zabrakło nam np. na początku pandemii, kiedy wykupywaliśmy wszystko ze sklepów spożywczych. Tymczasem nasze obawy okazały się przedwczesne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły, pilny alarm w Europie. Może być wybuch. Może zrujnować plany tysięcy turystów
  2. Klienci PKO BP są zagrożeni. Uwaga na oszustów, pieniądze znikają z kont
  3. Ognisko koronawirusa w polskim przedszkolu. Dziesiątki dzieci na kwarantannie
  4. Pierwsze objawy tętniaka mózgu mogą być bardzo mylące. Nie wolno ich lekceważyć
  5. Wierni pogrążyli się w żałobie. Nie żyje ksiądz zarażony koronawirusem
  6. Grzyby rosnące w Polsce kosztują 1000 zł/kg. Nasze prababcie doskonale je znały

Następny artykuł