Leki, których lepiej nie mieszać
fot. unsplash.com/Tbel Abuseridze
Autor Karol Zaborowski - 7 Lipca 2020

Razem tworzą niszczycielską dla zdrowia mieszankę. Leki, których absolutnie nie wolno ze sobą łączyć

Leki mogą wchodzić ze sobą w różne interakcje. Niektóre z nich będą się nawzajem wzmacniać, inne natomiast osłabiać. Niestety niektóre połączenia medykamentów sprawiają, że bardzo łatwo może dojść do poważnych skutków ubocznych ich stosowania.

Odpowiednio dopasowane leki mogą szybko pomóc nam wrócić do formy. Jednak pacjenci coraz częściej decydują się na przyjmowanie medykamentów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W wielu domach można znaleźć całe szafki wypełnione różnymi środkami, a w momencie, kiedy zaczynamy chorować, bez opamiętania sięgamy po kilka leków, aby szybciej sobie ulżyć.

Niestety każdy lek niesie ze sobą pewne ryzyko pojawienia się skutków uczonych jego działania, jednak mało kto zdaje sobie z tego tak naprawdę sprawę. Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro dany środek jest bez recepty, to znaczy, że możemy go brać bez obawy o skutki uboczne. Nic bardziej mylnego. Szczególnie powinniśmy uważać, na niektóre interakcje, które mogą się okazać tragiczne w skutkach.

Krzysztof Jackowski miał wizję dotyczącą wyborów. Jasnowidz wskazał zwycięzcęKrzysztof Jackowski miał wizję dotyczącą wyborów. Jasnowidz wskazał zwycięzcęCzytaj dalej

Leki, których lepiej nie łączyć

W okresie tak zwanego sezonu grypowego znacznie łatwiej o fatalną pomyłkę w stosowaniu kilku leków naraz. Chcąc szybciej wrócić do zdrowia, często tak naprawdę sami sobie szkodzimy. Jak podaje portal medme.pl, szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia jest połączenie paracetamolu oraz popularnej aspiryny, czyli kwasu acetylosalicylowego.

To połączenie w znacznym stopniu obciąża naszą wątrobę oraz nerki, a dłuższe stosowanie tych leków razem może prowadzić do uszkodzenia tych organów. Przez to możemy ze zwykłego przeziębienia wpędzić się w naprawdę poważną chorobę.

Również alergicy powinni uważać. Wszystko dlatego, że leki zawierające rupatadinum nie powinny być nigdy mieszane ze środkami, w których znajdziemy ketokonazol, czyli popularny środek przeciwgrzybiczy. To samo tyczy się jednego z antybiotyków, a dokładniej erytromycyny.

Dzisiaj grzeje: 1. Objawy niedoboru potasu w organizmie. Lepiej ich nie bagatelizować, gdyż jest niezwykle ważny dla zdrowia

2. Podatek od Netflixa już wszedł w życie. O ile podrożeją platformy streamingowe?

Co ważne, leków nie powinno się też łączyć z niektórymi napojami. Chyba każdy wie, że alkohol jest absolutnie wykluczony przy stosowaniu leków i nie chodzi tu tylko o antybiotyki. Kolejnym napojem, którego należy unikać, jest sok grejpfrutowy, który również wchodzi w interakcję z wieloma lekami. Pamiętajmy, aby przed zażyciem każdego środka najpierw zapoznać się z jego ulotką. Dzięki temu unikniemy wielu poważnych błędów. Innym rozwiązaniem jest zapytanie lekarza o możliwe interakcje przyjmowanych przez nas leków lub sprawdzenie ich w internecie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybuch gazu w Grójcu. Trwa akcja ratunkowa, strażacy ewakuują budynek
  2. Skandaliczna audycja u Tadeusza Rydzyka w Radiu Maryja. Ksiądz uczył kobiety, co robić z mężem w sypialni, przypominamy;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Anna Lewandowska zachwyciła wszystkie Polki. Rewelacyjny przepis na mielone, niesamowity smak dzięki jednemu, tajemnemu składnikowi

Następny artykuł