leki: czym nie popijać
pixabay StockSnap
Autor Klaudia Gaicka - 10 Września 2020

5 napojów, którymi nie wolno popijać leków. Konsekwencje mogą być fatalne

Leki niezależnie od tego, czy połykane są codziennie, czy od rzadziej, powinny być przyjmowane w ściśle określony sposób. Jedną z podstawowych zasad jest popijanie ich odpowiednim płynem. Jak twierdzą eksperci, wiele z płynów zupełnie się do tego nie nadaje.

Leki stanowią nieodzowny element życia wielu z nas. Niektórzy łykają je od święta, inni muszą to robić codziennie. Niezależnie od częstotliwości, każdy z nas powinien wiedzieć, czego powinien unikać, aby popijanie leków nie stwarzało zagrożenia dla jego zdrowia. Listę napojów zakazanych zaprezentował portal Mgr.farm.

GIS planuje zaostrzenie ważnego zakazu. Może wejść w życie już wkrótce, o co chodzi?GIS planuje zaostrzenie ważnego zakazu. Może wejść w życie już wkrótce, o co chodzi?Czytaj dalej

Leki nie powinny być popijane tymi płynami

Pierwszy takim napojem jest kawa. Ma ona silny wpływ na farmakokinetykę wielu leków. Niezależnie od tego, czy przy danym medykamencie spowoduje wzmocnienie, czy osłabienie działania, nie jest to efekt pożądany. W przypadku zażywania neuroleptyków garbniki mogą znacząco obniżyć wchłanianie substancji czynnych. W obliczu kawy mniej skuteczne są również inhibitory pompy protonowej oraz statyny (leki na serce). Kofeina może zaszkodzić również preparatom z żelaza, teofilinie i aminofilinie.

Podobnie do kawy działa również Herbata. Zawarte w niej garbiniki mają zływ wpływ na wchłanialność neuroleptyków i alkaidów. Szczególnie uważać powinny osoby zażywające: prometazynę, promazynę, chlorpromazynę oraz droperydol. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku suplementów z żelazem.

Mleko może znacząco wpłynąć na działanie następujących substancji: tetracyklina (tetracyklina, doksycyklina, oksytetracyklina), bisakodyl i felodypina. Substancje te wiążą się z jonami wapnia, które obecne są w mleku w sporej ilości. Mleko hamuje wchłanianie preparatów żelaza. Koniecznie odmów sobie mleka, jeżeli zażywasz cefaleksyny, fluorek sodu lub fenoksymetylopeniclinę.

Sok żurawinowy ma bardzo niski pH (odczyn kwasowy), przez co może bardzo intensywnie wpływać na strukturę leków. Kwaśne soki w żadnym wypadku nie są zalecane do popijania leków. Składniki soku żurawinowego zahamowują CYP2C9, co w przypadku gdy popijana jest nim warfaryna, może spowodować wzrost stężenia aktywnego enancjomeru warfaryny (czyli S-warfaryny) i w konsekwencji zwiększenia aktywności antykoagulacyjnej.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważne zmiany już od 15 września. Lekarze są przerażeni
2.Nowy podatek wciąż z problemami. Wątpliwości nie milkną, płacą grube pieniądze, a i tak nie są pewni czy prawidłowo

Ostatnim płynem, który zdecydowanie nie nadaje się do połykania medykamentów, jest sok grejfrutowy. Pomimo tego, że jego spożywanie w dniu powszedni jest bardzo korzystne, nie powinniśmy używać go jako “popitki” do leków. Nie należy również spożywać soku w krótkim czasie przed lub po zażyciu tabletki. Składniki, takie jak flawonoidy (kemferol, kwercetyna, naryngina, netyngenina) oraz furanokumaryny mogą hamować jeden z izoenzymów cytochromu P-450. W konsekwencji tego procesu zmienia się metabolizma leków, nierzadko powodując wzrost ich stężenia we krwi, co może być groźne nawet dla życia pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mąż Dagmary Kaźmierskiej nie żyje? Zatrważające informacje o ”królowej życia” na ”Pudelku”
  2. Wielka ewakuacja w dużym polskim mieście. Życie mieszkańców zagrożone. Straszne
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. Nie ma na niego mocnych, napar z imbiru rozpędzi najgorsze dolegliwości. Wystarczy dodać do niego jedną przyprawę, połączenie gwarantuje fenomenalne samopoczucie

Następny artykuł