Leki: skutki uboczne przyjmowania paracetamolu
unsplash.com/Tbel Abuseridze
Autor Barbara Bujar - 11 Września 2020

Jest w większości polskich domów. Wykryto niebezpieczne skutki uboczne popularnego leku przeciwbólowego

Leki przeciwbólowe stanowią wyposażenie niemal każdego domu. Sięgając po nie, można pozbyć się wielu dolegliwości, między innymi tych pojawiających się podczas migreny, złamań kości, czy miesiączki. Choć na rynku istnieje wiele różnych środków, a producenci stale zachęcają do ich kupowania, niektóre znikają z aptek najszybciej. Według naukowców z Ohio State University to właśnie jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych może powodować niepokojące skutki uboczne.

Leki przeciwbólowe to jedne z najpopularniejszych środków, z których korzystają ludzie na całym świecie. W Polsce wiele z nich dostępnych jest bez recepty i znajduje się nie tylko w aptekach, ale także na półkach sklepowych. Choć wybór jest ogromny, niektóre leki kupowane są najchętniej. Do takiej grupy bezsprzecznie należy paracetamol, który postrzegany jest za jeden z najbezpieczniejszych rozwiązań. Naukowcy z Ohio State University podali jednak tę teorię w pewną wątpliwość.

Obrazy Pacjenci.pl"Jesteśmy już na innym etapie epidemii". Wiceszef MZ komentuje sytuację w Polsce i mówi, co dalejCzytaj dalej

Naukowcy zbadali leki zawierające paracetamol. Nie mają dobrych wiadomości

Jak donosi Wirtualna Polska, popularny paracetamol, który występuje także pod nazwą acetaminofenu, został celem badawczym naukowców Ohio State University. Specjalny zespół, którym kierował neurobiolog Baldwin Way, pochylił się nad jego działaniem i prawdopodobnymi skutkami ubocznymi. Wyniki opublikowane na łamach "Social Cognitive and AffectiveNeuroscience" zwracały uwagę na większą skłonność do podejmowania ryzyka, która pojawia się u pacjenta po zażyciu paracetamolu.

- Acetaminofen wydaje się zmniejszać negatywne emocje, kiedy [ludzie] rozważają ryzykowne czynności - po prostu nie czują takiego strachu - mówił Baldwin Way, którego cytuje WP Tech.

Zdaniem naukowców popularny lek wpływa nie tylko na zmniejszenie intensywności bólu, ale także na procesy psychologiczne, które zachodzą w człowieku. Należą do nich między innymi obniżenie poziomu empatii oraz wrażliwości na ranienie uczuć innych. Paracetamol ma także osłabiać afektywną zdolność do podejmowania ryzyka. Swoje wnioski uczeni oparli na eksperymencie, w którym udział wzięło ponad 500 studentów Ohio State University.

Podczas testów ochotnicy losowo przyjęli podane im leki. Jedna grupa otrzymała tabletki placebo, natomiast druga zażyła 100 mg paracetamolu, czyli maksymalną pojedynczą dawkę, którą zaleca się osobom dorosłym. Po tej czynności naukowcy oceniali ich zdolność do podejmowania ryzyka. Zrobili to za pomocą elektronicznego balona, który wyświetlał się na ekranie komputera. Zadaniem uczestników było napompowanie go do maksymalnych rozmiarów. Za każde naciśnięcie pompki przyznawano im wirtualne pieniądze. Wygrać miał ten, który zbierze ich jak najwięcej. Trzeba było jednak uważać, ponieważ w chwili pęknięcia balona, pieniądze przepadały.

Dzisiaj grzeje: 1. W Łodzi urodziły się absolutnie niezwykłe bliźniaki. Taki przypadek zdarza się średnio raz na 20 tysięcy
2.Nowy podatek wciąż z problemami. Wątpliwości nie milkną, płacą grube pieniądze, a i tak nie są pewni czy prawidłowo

Uczestnicy testów wypełniali także specjalną ankietę, w której oceniali poziom ryzyka w przedstawionych sytuacjach, np. podczas skakania na bungee z wysokości. Zarówno jedna, jak i druga część eksperymentu potwierdziła przypuszczenia naukowców. Uczestnicy, którzy zażyli paracetamol znacznie chętniej podchodzili do podejmowania ryzyka, a swoje balony pękali i rozrywali dużo szybciej. To uświadomiło naukowców w prekonaniu, że między przyjmowaniem paracetamolu a skłonnością to ryzyka istnieje pewna zależność. W związku z tym zespół planuje kolejne, szersze badania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polskę obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje Wiesław Borowik
  2. Polsat przekazał dramatyczne wiadomości. Łodzie zaczęły tonąć, rozbijały się o skały. Wiadomości z zagranicy wprawiają w osłupienie
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. Idealna surówka dla oszczędnych, nic się nie marnuje w naszej kuchni. Zrobisz ją z pozostałości po zupie

Następny artykuł