Leki: skutki uboczne ibuprofenu
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 12 Grudnia 2019

Nie bierz Ibuprofenu jeśli masz więcej niż 40 lat. "Udar mózgu" nie jest najgorszy

Leki dostępne bez recepty, często wydają nam się bezpieczne, bo przecież gdyby tak nie było, to dostęp do nich byłby utrudniony. Prawda jest jednak taka, że nawet popularny ibuprofen może nam poważnie zaszkodzić.

Leki zawsze niosą ze sobą pewne skutki uboczne, o których niestety często zapominamy zwłaszcza w kontekście tych dostępnych bez recepty. Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych leków jest ibuprofen, który działa zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie, przez co można go znaleźć w wielu środkach stosowanych, chociażby na przeziębienie i grypę.

Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli w skrócie NLPZ. Ze względu na swoją dostępność i szerokie działanie stosujemy go również przy dokuczliwych bólach. Niestety jednocześnie zapominamy, że taki lek jest skuteczny do pewnego momentu, a po jego przekroczeniu staje się dla nas toksyczny. Co więcej, jego zażywania powinny unikać osoby po 40 roku życia.

Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworemNie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworemCzytaj dalej

Leki bez recepty też mają skutki uboczne

Wśród skutków ubocznych płynących z długotrwałego zażywania ibuprofenu można wymienić, chociażby krwawienie ze śluzówki żołądka i owrzodzenia tego narządu. Niestety to nie jedyne skutki uboczne wywoływane przez ten lek, ponieważ z czasem ibuprofen może stać się toksyczny również dla naszego serca, a przekroczenie jego dawki określonej jako śmiertelna, może zakończyć się tragedią.

Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków już w 2005 roku ostrzegała przed skutkami zażywania ibuprofenu, które są szczególnie niebezpieczne dla osób po 40. roku życia. Wszystko dlatego, że nawet krótkotrwałe stosowanie leku znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u nas zarówno udaru mózgu, jak i zawału serca.

Osoby po 40. roku życia automatycznie znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, jeżeli chodzi o choroby o podłożu kardiologicznym. Niestety zażywanie leków z grupy NLPZ, a w tym właśnie ibuprofenu dodatkowo zwiększa to ryzyko, które rośnie proporcjonalnie, do czasu trwania terapii.

Z tego też względu osoby, które są świadome swoich problemów z sercem i naczyniami krwionośnymi, raczej powinny unikać tego typu środków. Niestety nie oznacza to, że powikłania po przyjmowaniu ibuprofenu nie mogą się pojawić u osób, które do tej pory nie skarżyły się na żadne choroby kardiologiczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Albert Wójcik - przedsiębiorca i twórca inicjatywy STOP Sadystom
  2. Biznesinfo - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  3. Iberion - grupa mediowa przyszłości

Następny artykuł