leki nie spełniają swojej roli
fot. pixabay / csamhaber
Autor Klaudia Gaicka - 14 Lipca 2020

Specjaliści ostrzegają. Na rynku pojawia się coraz więcej fałszywych leków, nie dajcie się oszukać

Leki i medykamenty proponowane przez internetowych handlarzy często nie spełniają deklarowanej roli. Wielu wątpliwej jakości przedsiębiorców postanowiło zarobić na pandemii SARS-CoV-2 i ludzkim strachu. Eksperci radzą, aby być ostrożnym. W przeciwnym razie łatwo możemy dać się oszukać i zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Leki i medykamenty, mające chronić nas przed szkodliwym wpływem COVID-19, ciągle są podrabiane. Wielu większych i mniejszych przedsiębiorców upatruje się w ludzkiej tragedii i strachu sposobów na zarobienie. Chociaż z pewnością nie jest to ani moralne, ani nawet ludzkie, oszustów nie brakuje.

Serwis Polityka.pl ujawnił, w jaki sposób przestępcy farmaceutyczni chcą zarobić na nieświadomych osobach. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że nieuczciwi handlarze błyskawicznie powiększyli swoją ofertę o preparaty, mające jakkolwiek wpływać na naszą odporność lub szkodliwy patogen.

Objawy niewydolności serca. Nie wolno ich lekceważyćObjawy niewydolności serca. Nie wolno ich lekceważyćCzytaj dalej

Leki i suplementy dostępne w internecie mogą być oszustwem. Wielu nieuczciwym handlarzy próbuje zarobić na ludzkiej tragedii i strachu

Sytuacja jest bardzo niepokojąca, ponieważ często „terapią antywirusową” zajmują się osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z działającymi w ten sposób lekami. Wśród wątpliwej uczciwości handlarzy, znajdziemy tych, którzy sprzedawali wcześniej viagrę lub chińskie tabletki na odchudzanie.

Niestety wielu obywateli wciąż woli ich medykamenty od zastosowania się do rad ekspertów. Ci drudzy cały czas apelują o mycie i dezynfekcję rąk oraz o utrzymywanie dystansu społecznego.

Ciekawych danych na temat nieuczciwego procederu dostarcza fundacja KOWAL, tj. Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków. Eksperci alarmują, że problem, który od lat cały czas narastał, w dobie pandemii SARS-CoV-2 przybrał niewyobrażalną skalę.

– Epidemia stała się doskonałą okazją dla oszustów, którzy dorabiają na ludzkim strachu i łatwowierności – ostrzega Michał Kaczmarski, prezes zarządu Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków.

Z nieuczciwymi handlarzami walczą również inne instytucje, między innymi Europol. Spożywając podróbki leków, pacjenci ryzykują swoim życiem i zdrowiem. Nieświadomi prawdziwego składu medykamentu, mogą narazić swój organizm na osłabienie.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsze objawy zakrzepicy. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Pochanke odchodzi z TVN. Jej miejsce zajmie popularny dziennikarz pracujący wcześniej w TVP

– W sieci pojawiają się nieprawdziwe doniesienia o wynalezieniu leków na COVID-19 i część pacjentów próbuje leczyć się nimi na własną rękę. - dodał Kaczmarski.

Kupując jakikolwiek medykament w internecie, powinniśmy być bardzo ostrożni. Sytuacja, w której fałszerze tworzą strony, mające udawać legalnie działające placówki, nie jest rzadkością.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Paraliż na autostradzie A2. Na drogę wbiegł koń, połamał nogi. Wszystko stoi
  2. Dobre wieści, pierwsze pieniądze mogą zostać wypłacone już za dwa tygodnie. Jadwiga Emilewicz zabrała głos
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Kamil Stoch nie zarabia wyłącznie na sporcie. Dochodowy biznes pomogła mu rozkręcić kochająca żona

Następny artykuł