Leki: chińskie fabryki
fot. wikimedia.org/ User:Mattes
Autor Karol Zaborowski - 13 Grudnia 2019

Jak naprawdę wygląda produkcja leków? Standardy w chińskich fabrykach wołają o pomstę do nieba

Leki muszą być produkowane w odpowiednich warunkach, aby nie uległy zanieczyszczeniom i spełniały wszystkie określone kryteria określające ich jakość.

Leki działają dzięki zawartym w nich substancjom czynnym. Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja o zanieczyszczeniu specyfików na cukrzycę z metformina, która była produkowana w Chinach. Jak się okazuje nawet 70% substancji czynnych w lekach sprzedawanych na terenie Europy, również produkują fabryki z Państwa Środka.

Niestety standardy sanitarne w takich miejscach często dalekie są od zadowalających, a nawet poprawnych, co bez wątpienia odbija się na jakości ostatecznego produktu. David Gortler, ekspert amerykańskiej Agencji Żywności i Leków po wizycie w kilku takich fabrykach stwierdził, że wyglądają jak rzeźnie.

Z ostatniej chwili: b. polski premier wygrał z rakiem! Będzie żyłZ ostatniej chwili: b. polski premier wygrał z rakiem! Będzie żyłCzytaj dalej

Leki produkowane w chińskich fabrykach

To, co zobaczył Amerykanin w chińskich fabrykach produkujących substancje czynne do leków, nie mieści się w głowie. Normą był brak dostępu do bieżącej wody, mydła, czy nawet papieru toaletowego. W takiej sytuacji powstaje pytanie, w jaki sposób możemy mieć pewność, że produkcja ma miejsce w higienicznych warunkach, jeżeli pracownicy nie mogą nawet umyć w miejscu pracy rąk.

- W fabrykach na porządku dziennym był brak bieżącej wody, mydła oraz papieru toaletowego. Pracownicy chodzili boso po hali produkcyjnej i jedli posiłki w sąsiedztwie pracujących maszyn - stwierdził Amerykanin cytowany przez "DGP".

Takie warunki bez wątpienia odbiegają od obrazu sterylnych laboratoriów, z którymi kojarzą nam się takie miejsca. Ujawnienie warunków panujących w chińskich fabrykach pokazują szereg zaniedbań ze strony producenta, które ostatecznie odbijać się mogą na zdrowiu osób zażywających leki.

Na szczęście w przypadku leków na cukrzycę zawierających metforminę udało się ustalić, że żadna z wadliwych serii nie trafiła na polski rynek. Jednak to nie rozwiązuje problemu możliwości wystąpienia zanieczyszczeń w innych lekach produkowanych z substancji aktywnych z chińskich fabryk.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  6. Biznes Info - portal biznesowo-ekonomiczny grupy mediowej Iberion

Następny artykuł